TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Новите имиња на улиците во Дебар пред Уставниот суд

А1 - 24.07.2002

Наскоро до Уставниот суд ќе биде доставена барање за преиспитување на уставноста на одлуката на градскиот совет на Дебар за промената на имињата на улиците, мостовите, населбите и плоштадот во овој град. Претставници на македонски партии, според скопски „Дневник“, оваа одлука ја оценуваат како чин ...

Преименувањето на улиците во Дебар е чин на демакедонизација

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ од Дебар смета дека инцидентите во градот ги прават ДПА, ПДП и ДУИ

А1
3 поврзани вести »

Премиера на "Пат за Парамарибо" со тандемот Османли - Џолева

Вест - 26.07.2002

ВЕЧЕРВА КАЈ МУЗЕЈОТ НА СКОПЈЕ Кај Музејот на Скопје, вечерва (22 ч.) премиерно ќе биде изведена "Пат за Парамарибо" од Томислав Османли, во режија на Виолета Џолева. Според авторот Османли, ова е третиот дел од трилогијата за Скопје, по "Светулки во ноќта"и "Техно sвезда".

"Пат за Парамарибо" од Томислав Османли

Утрински

Османли и Џолева ќе не поведат на "Пат за Парамарибо"

Дневник
3 поврзани вести »

Аргентинското танго со "Танго нова"

Дневник - 22.07.2002

ОХРИДСКО ЛЕТО Во предворјето на охридската црква "Света Софија" вечерва, во 21 часот, квинтетот "Танго нова" од Србија и Црна Гора ќе одржи концерт во чест на аргентинскиот композитор, Астор Пјацола. Во квинтетот членуваат: Бобан Бјелиќ, на хармоника, виолинистот Вили Фердинанди, Дејан Божовиќ, на ...

Танго аргентина со "Танго нова"

Вест

Настап на квинтетот "Танго нова"

Утрински
3 поврзани вести »

Китинов/Лукса елиминирани на стартот

Вест - 26.07.2002

Тенис Македонскиот тенисер Александар Китинов и Чехот Петр Лукса се елиминирани на стартот на 381.000 долари вредниот АТП турнир кој се игра во полскиот град Сопот. Во првото коло на турнирот во двојки, вторите носители, Китинов/Лукса загубија со 3-6, 6-3, 6-7 (6-8) од домашните претставници ...

Китинов на турнир во Полска

Вест

Елвуд/Китинов поразени од првите носители

Утрински
3 поврзани вести »

Пресилски ќе го заокружи списокот засилувања

Вест - 24.07.2002

ФК КУМАНОВО ВО ПОДГОТВИТЕЛНИОТ ПЕРИОД КУМАНОВО. - Во рамките на подготвителниот период, фудбалерите на Куманово интензивно работат за претстојниот шампионат. Досега кумановци одиграа четири контролни натпревари, вклучувајќи го и оној последниот одигран во неделата на Градскиот стадион во Куманово, ...

Пресилски замина од Вардар, најблиску е до Куманово

Дневник

Бруно Пресилски си замина од Вардар

Вест
3 поврзани вести »

ДУИ нема да коалицира со ниедна партија

А1 - 28.07.2002

Демократската унија за интеграција соопшти денеска дека нема намера да влегува во предизборна коалиција со ниедна албанска партија. „ДУИ смета дека единствен прифатлив механизам за соработка со другите албански политички партии е механизмот на Координативниот совет (на албанските политички партии), ...

Ќе коалицираме со партијата со најголема доверба меѓу Албанците

Дневник

Секој треба да ги добие битките во својата средина

Капитал
3 поврзани вести »

Гостува Експериментална сцена на Атинскиот театар

Вест - 25.07.2002

НА ОХРИДСКО ЛЕТО Најавувено дека во Македонија за прв пат ќе гостува Националниот театар од Атина, вечерва на Охридско лето доаѓ проект работен на експерименталната сцена во овој театар. Тие вечерва (21 ч.) во предворјето на црквата "Св.

Гостува грчкиот национален театар

Дневник

„Националниот театар од Атина гостува со Со сила убавина не бидува"

Утрински
3 поврзани вести »

Заробените рудари извлечени низ глувчешка дупка

Дневник - 28.07.2002

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА ВО САД Американските спасувачки екипи вчера успеаја да ги извлечат деветте рудари што три дена беа заробени во потопено рударско окно, јави Ројтерс. - Сите девет се живи - извика гувернерот на Пенсилванија Марк Швеикер, откако бил извлечен и последниот рудар Марк Попернак.

Експлозија на метан уби шест рудари

Дневник

Загинаа шест рудари од експлозија на метан во Украина

Вест
3 поврзани вести »

Сантијаго Ботеро прв низ целта

Утрински - 25.07.2002

Тур де Франс: 15-та етапа од Васон ла Ромен до Лу де Алпс (226 км) Колумбиецот Сантијаго Ботеро ја забележа втората победа на годинашниот Тур де Франс, триумфирајќи на 15-та најдолга етапа од 226 км, што се возеше од Васон ла Ромен до Ле ду Алпс.

Ботеро победник на најдолгата етапа

Дневник

Колумбиецот Сантијаго Ботеро стигна до втората етапна победа на велосипедскиот Тур де Франс

А1
3 поврзани вести »

Раптис втора меѓу маратонките

Дневник - 28.07.2002

МАРАТОНСКО ПЛИВАЊЕ - НА ТРКАТА ОД Светскиот куп ВО КАНАДА Јане Карајованов не ја заврши трката поради хипотермија зашто воздушната температура била 13, а на водата - дури 16 степени Македонската маратонска пливачка, Теодора Раптис, го освои второто место во женска конкуренција на трката од ...

Стефановски нема да плива во Охрид поради повреда

Дневник

Во Канада - Раптис и Карајованов

Дневник
3 поврзани вести »