TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Велија Рамковски тврди: Со зачинот сакаат да ја замолчат А1 ТВ

Вест - 27.07.2002

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ГО ЗАБРАНИ "ТУЗОТ" Сопственикот на "Стратус" Велија Рамковски, кој е сопстник на "А1 Телевизија" тврди дека тоа што здравствениот инспекторат го забрани производството и прометот на зачинот "Тузот" и "Чили Тузот" е уште еден обид на в Сопственикот на "Стратус", ...

Инспекцијата ги забрани зачините "тузот" и "чили тузот"

Дневник

Власта се пресметува со А1 преку бизнис притисоци врз сопственикот

А1
3 поврзани вести »

Студената вода не ги спречи маратонците

Дневник - 28.07.2002

ПЛИВАЊЕ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО БЕРЛИН (25 ЈУЛИ - 4 АВГУСТ) Холандската маратонска пливачка Едит ван Дајк го освои вториот златен медал на Европското првенство (ЕП) во пливање што од 25 јули до 4 август се одржува во Берлин. Ван Дајк, по вчерашната победа, овојпат на 10 километри, се закити со ...

Ван Дајк прва се позлати

Вест

Кудинов и Ван Дајк најбрзи на 25 км

Утрински
3 поврзани вести »

Крштевање во Треска

Вест - 22.07.2002

ТРАДИЦИЈА Традиционално, по четврти пат, на реката Треска во Скопје во саботата беа крстени 149 лица. Традиционално, по четврти пат, на реката Треска во Скопје во саботата беа крстени 149 лица. Рано изутрината во манастирот "Света Богородица" на Матка се собраа некрстените, но и голем број нивни ...

Крстени дури 163 лица на досега најголемата масовна крштевка

Дневник

Групно крстени околу 150 православни верници

Утрински
3 поврзани вести »

„Ворлдком" прогласи банкрот

Утрински - 23.07.2002

Како последица на задолжувањето и по сметководствениот скандал вреден милијарди долари Најголем банкрот во корпоративната историја на САД Дивот на американската телекомуникациска индустрија, компанијата ?Ворлдком", завчера прогласи банкрот како последица на задолжувањето на оваа корпорација и ...

"Ворлдком" оди во стечај, најголем во историјата на САД

Вест

Најголем стечај во историјата на САД

А1
3 поврзани вести »

Сертификатите за купување државни акции во постојан пад

А1 - 24.07.2002

Владата им подели на татовци таканаречени конвертиблни сертификати за да можат со нив да купуваат акции во фирми. Откако стигнаа на берзата, вредноста на сертификатите е во постојан пад. Државата ги подели сертификатите, а на берзата не понуди на продажба акции од некои поатрактивни фирми.

Татовци ќе запрат со продажбата на сертификатите

Утрински

Од јад за парите умреле 500 штедачи во "ТАТ"

Дневник
3 поврзани вести »

Невреме, поплави и пожари во неколку држави во светот

А1 - 25.07.2002

Неколку држави во светот во последните неколку денови се зафатени од големо невреме, поплави и пожари кои досега однесоа многу човечки животи. Најмалку 23 лица го загубија животот во поплавите предизвикани од изобилните дождови што последниве неколку денови ја зафатија Турција.

Поплави и бури во Германија, Романија и во Азија

Дневник

ПОПЛАВИ ВО РОМАНИЈА, НА ФИЛИПИНИ, ВО ИРАН И ВО ИНДИЈА

Вест
3 поврзани вести »

„Концерт и отварање на изложбата Кој сум јас"

Утрински - 25.07.2002

„Скопско лето" Во Музејот на град Скопје, вечерва во рамките на "Скопско лето" се реализираат два културни настана. Во концертната сала, во 20.30 часот концерт ќе одржат Даница Кавракова на виолончело и Ерик Шулер на пијано, двајцата гости од Словенија, кои ќе се претстават со дела на Сергеј ...

НА СКОПСКО ЛЕТО

Вест

Концерт и групна изложба

Дневник
3 поврзани вести »

39 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

А1 - 26.07.2002

Часовникот на Старата железничка станица и денеска, 39 години подоцна, го покажува кобниот миг, кога Скопје исчезна во разорниот земјотрес со јачина од девет меркалиеви степени. На 26-ти јули 1963-та година загинаа илјада и седумдесет скопјани, а повредени беа околу 3 илјади и триста луѓе.

Мирно пијте кафе додека тресе 11 степени според Меркалиевата скала

Дневник

Земјотрес од 5 степени ја разбудил Белгија

Утрински
3 поврзани вести »

Бугарија повторно побара одложување на обележувањето на тромеѓето

Дневник - 28.07.2002

РАЗГРАНИЧУВАЊЕ Демаркацијата на македонско-југословенската граница ќе почне без оглед на одлагањата од бугарска страна, вели шефот на македонската дипломатија Поставување на тромеѓниот знак на границата меѓу Македонија, СР Југославија и Бугарија е одложено на барање на бугарската страна, поради ...

СРи е подготвена за маркирање на границата

Утрински

Демаркацијата на границата може да почне

Вест
3 поврзани вести »

10 мртви во превртен автобус на Косово

Вест - 26.07.2002

ПРИШТИНА, 26 јули (Ројтерс) - Еден туристички автобус вчера изутрина излетал од планински пат во Косово при што најмалку 10 лица загинале, од кои две биле деца, а околу 30-тина лица биле повредени. Некои од повредените биле однесени во болницата во Пеќ, а други биле пренесени со италијански ...

Десет загинати во несреќа во Косово

Утрински

10 загинати, 30 повредени во автобуска несреќа кај Пеќ

А1
3 поврзани вести »