TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-07-22 - 2002-07-28

Најмалку се инвестира во директно производство за извоз

Утрински - 27.07.2002

Македонското стопанство недоволно привлечно за странските инвеститори МАЈА ТОМИЌ За да може да се направи квалитетна анализа на директните странски инвестиции во Македонија, кои за 2000 година, според статистиката, изнесуваат 152 милиона долари, треба да се види потеклото на тој капитал.

Владата не се грижи за негативните ефекти од странските инвестиции

Утрински

Министерот Груевски ги фали инвестициите, економисти ја критикуваат нетранспарентноста

Дневник
3 поврзани вести »

Осумкратно убиство во Лесковац, убиецот во бегство

А1 - 28.07.2002

Незапамтено крвопролевање се случи минатата ноќ во градот Лесковац каде што 32 годишниот Драган Чедиќ уби осум луѓе, сопругата Билјана и членови на нејзиното семејство, а потоа побегна, јави белградската агенција „Фонет“. Крвавото злосторство, како што пренесува Макфакс, започнало околу половина ...

Ветеран од Косово убилседум лица за половина час

Дневник
2 поврзани вести »

Нереди на мечот Шиник-Спартак

Вест - 22.07.2002

Наши фудбалски интернационалци Русија - 16. коло За време и по натпеварот од руската прва лига помеѓу екипите на Шиник и на Спартак (2:2), за кого настапува нашиот репрезентативец Игор Митрески, се случиле нереди на трибините.

Спартак и Игор Митрески од денеска на наддавање

Вест
2 поврзани вести »

Грчка агенција ја обвинува Си-Ен-Ен поради "Република Македонија"

Утрински - 27.07.2002

Грците ја ставаат на тапет глобалната ТВ-мрежа АТИНА - Грчката државна новинска агенција МПА остро ја критикуваше американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен, бидејќи на нејзиниот сајт за Република Македонија се користи уставното име, а наместо Скопје, како нејзина престолнина е наведен античкиот град ...

Грците гневни на CNN поради употреба на термините Република Македонија и Пела

А1
2 поврзани вести »

Рио Фердинанд дојде во Манчестер ј. за да ги урива рекордите

Дневник - 23.07.2002

НАЈСКАП БРИТАНСКИ И ТРАНСФЕР НА ЕДЕН БРАНИТЕЛ Претседателот на Лидс ја прифати понудата од 47 милиони долари, не сакајќи да го држи во клубот сосила кога веќе сакал да замине Лидс јунајтед ја прифати понудата на Манчестер јунајтед, вредна 47 милиони долари (30 милиони фунти), за младиот англиски ...

Рио Фердинанд во Манчестер јунајтед за 30 милиони фунти

Утрински
2 поврзани вести »

Бранко е сигурен дека Љубчо нема да му ги земе малцинските пратеници

Вест - 24.07.2002

ЗДРУЖЕНАТА ОПОЗИЦИЈА СЕ ПОБРОЈНА Здружената опозиција "За Македонија заедно", моментно брои осум политички партии Со Демократската партија на Турците, Работничко-земјоделската и со Демократската партија на Србите, која вчера официјално и се приклучи на здружената опозиција "За Македонија заедно", ...

Зголемување на коалицијата „За Македонија заедно“

А1
2 поврзани вести »

Заедницата не создаде простор за хендикепираните

Дневник - 25.07.2002

ДАЛИ С¦ УШТЕ СМЕ МАРГИНАЛЦИ? По улиците на нашите градови речиси и нема хендикепирани, но не затоа што овде нема такви лица, туку затоа што нашите населени места не се приспособени за нив - вели професорот Ѓорѓи Марјановиќ Со 6.000 денари инвалидска пензија невозможно е да се преживее, а камоли да ...

Здравствени и даночни бенефиции за лицата со посебни потреби

Дневник
2 поврзани вести »

Македонија не е "депонија" за криминалци

Дневник - 25.07.2002

КОМЕНТАР Читајќи ги црните хроники, кои се предозирани со вести за убиства, грабежи, нарко дилери, трговци со оружје, бели робје, шверцери, корупција и воени злосторства, сосема е јасно е дека Македонија има криминалци за извоз.

Договорот за реадмисија со Германија ќе ја наполни Македонија со криминалци

Дневник
2 поврзани вести »

Лав-средете ги односите

Дневник - 25.07.2002

Односите со соработниците и пошироката работна околина ќе бидат темел на вашиот успех или пораз. Средете ги вашите односи со другите па нема да се чувствувате загрозени. Обидете се да откриете кој ве сака а кој ви е непријател.

Девица-средете ги мислите

Дневник
2 поврзани вести »

Која партија се учебниците?

Дневник - 23.07.2002

Коментар - Сашо Кокаланов Ќе купуваат ли родителите и годинава учебници за своите деца "во пет до дванаесет"? Се зависи од ажурноста на надлежните во Министерството за образование, но уште повеќе од тоа дали повторно ќе заиграт оро партиските интереси.

Утре резултати од конкурсот за учебници

Дневник
2 поврзани вести »