TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Кандидатската листа на ДПА во Битола прифатена

Утрински - 09.08.2002

Со решение на Државната изборна комисија Кандидатите за пратеници на ДПА ќе се натпреваруваат во изборната трка за мандати во битолската, петта изборна единица. Вакво решение вчера донесе Државната изборна комисија, уважувајќи го приговорот на подносителот на листа на ДПА.

ДПА ќе ја има и во битолско-охридскиот регион

Вест

Командантите на ОНА тргнаа во освојување на парламентот

Утрински

Избирачите ќе гласаат за 620 пратенички кандидати

Утрински

ДИК го усвои приговорот на ДПА во битолската изборна единица

А1

Дневник Утрински Дневник А1 Дневник Дневник Вест Вест

30 поврзани вести »

Убиена една Израелка

А1 - 11.08.2002

Една Израелка е убиена, а нејзиниот сопруг и уште еден граѓанин се потешко повредени во вчерашниот напад на еден Палестинец во еврјската населба Мехора на Западниот брег. Израелската војска соопшти дека нејзините војници го убиле напаѓачот.

Хамас ќе изврши напади врз израелски и странски функционери

А1

Разговори со духовниот водач на „Хамас“ за ставање крај на нападите на Израел

А1

Тројца Палестинци загинале во најновиот бран насилства во појасот Газа

А1

Израелските трупи застрелале еден Палестинец

А1

Утрински А1 А1 Утрински Вест А1 Утрински Дневник

25 поврзани вести »

Никогаш нема да се предадеме - Хусеин

А1 - 11.08.2002

„Никогаш нема да се предадеме, дури и британските сили да се вклучат во американската воена акција против нашата земја“, изјавил ирачкиот претседател Садам Хусеин во интервју за британскиот весник „Мејли он Сандеј“. Хусеин, кој интервјуто му го дал на лабуристичкиот пратеник Џорџ Галовеј, сепак ...

Ирачката војска и републиканската гарда ќе се спротистават на Садам Хусеин

А1

Ирачки опозициони групи на разговор со потпретседателот Дик Чејни

А1

Сирија може да биде следна

Утрински

Буш регрутира Ирачани против Садам

Утрински

А1 Утрински Утрински Дневник Вест А1 Утрински А1

18 поврзани вести »

Привремено заврши драмата во рудникот во Македонска Каменица

Утрински - 10.08.2002

Над 2.000 граѓани на Каменица ги пречекаа штрајкувачите со глад како херои на рударскиот град ШТИП - По долги и мачни преговори меѓу синдикалното раководство на „Саса" и Ванчо Муратовски, претседател на ССМ, и Пеце Ристевски, претседател на СМЕР, од една, и Управниот одбор на рудникот, од друга ...

Штрајкот во рудници „Саса“ е ставен во мирување до 26-ти август

А1

Рударите ископаа оставки

Дневник

Поарноќе умремеотколкукелнер даја води Саса

Дневник

Директорите на "Саса" поднесоа оставка - штрајкот со глад продолжува

Утрински

Вест А1 Вест Дневник Утрински Вест А1 Утрински

15 поврзани вести »

ЧАШУЛЕ, ДАЈ МУ НА ЧОВЕКОТ!

Вест - 10.08.2002

ЕВТИНИ ПРИКАЗНИ КОЈ ДАВА, ЗЛО НЕ МИСЛИ Баш ми е мило што Љубчо лесно може човек да го усреќи. Еве, Чашуле се жртвуваше во тоа име. Слушам дека Чашуле пуштил оглас по новини. Давам на партии. Ама му дал ишарет на Љубчо. Дека он има приоритет. И му даде баш на него.

Грција во перспектива ќе отвори конзулат во Битола

А1

Чашуле ги лаже Битолчани дека ќе им отвори грчки конзулат

А1

Чашуле ги лаже битолчани дека ќе им отвори грчки конзулат

Вест

Атина го олесни издавањето визи

Утрински

Утрински Утрински Дневник Дневник Вест А1 А1 Утрински

13 поврзани вести »

Во четвртиот обид конечно позитивен резултат

Утрински - 09.08.2002

Реванш натпревар од Лигата на шампиони, во Варшава, Легија - Вардар 1:1 (1:0) Емил Китановски Актуелниот шампион на Македонија скопски Вардар, ги заврши годинашните натпревари во најеминентното европско фудбалско натпреварување Лигата на шампиони.

Вардар ја надигра Легија и чесно се прости од Европа

Дневник

Оливеира донесе реми во Варшава

Вест

Вардар играше нерешено 1:1 против Легија на реваншот во Варшава

А1

Легија не го "ферма" Вардар, веќе мисли на Барселона

Дневник

Вест Утрински Дневник Дневник Утрински Вест

11 поврзани вести »

Нови проблеми за Македонците кои со автомобил сакаат да влезат во Грција

А1 - 11.08.2002

Грчките полицајци од изутринава ги враќаат сите македонски граѓани кои немаат меѓународна возачка дозвола, без претходна најава дека овој документ е потребен за влез во Грција. И тоа во време кога се чинеше дека со подобреното однесување на грчките дипломати во грчката канцеларија за врски во ...

Конзулатот во Битола ќе се отвори, но во перспектива

Утрински

- Виза? - Нема проблем!

А1

Керол ен Ченг: „Нема да престанеме со кампањата“

А1

Ченг му даде една недела на Чашуле да ги исполни барањата

А1

Дневник Утрински А1 Дневник Утрински Вест

11 поврзани вести »

"Илирида" е само предизборен маркетинг

Утрински - 10.08.2002

Во одбрана на премиерот и на МВР вчера застанаа единствено ВМРО-ДПМНЕ и либералите Жаклина Ѓорѓевиќ Илирида е предизборен маркетинг на премиерот Љупчо Георгиевски, е заедничкиот став на македонските и на партиите на македонските Албанци, кои сметаат дека оваа идеја служи само за заплашување на ...

И Борис знае за "Армијата на Илирида", ама нејќе да каже

Вест

Трајковски знаел за „Илирида“ - Османи се оградува

А1

МВР ја потврди „армијата на Илирида" и најави терористички акции

Утрински

НАТО не се плаши од Илирида, туку од бомби

Вест

Утрински Вест Дневник А1 Утрински

10 поврзани вести »

Најавата за ревизија на државјанствата - предизборна кампања

Утрински - 09.08.2002

По обвинувањето на Бошкоски дека СДСМ за време на нивното владеење издале 150.000 државјанства на Косовци КАТИЦА ЧАНГОВА Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ преку првиот полицеаец во државата Љубе Бошковски го обвини СДСМ дека за време на нивното владеење издал 150.000 македонски државјанства на ...

Новите македонски државјани не се во Избирачкиот список

Утрински

Министерството за правда ќе провери дали има злоупотреби со државјанствата

Дневник

Ревизијата на државјанствата може да ја дестабилизира земјата

Дневник

Бројот на гласачи во Македонија ќе се знае на 20 август

Утрински

Дневник Дневник Утрински Утрински Утрински

10 поврзани вести »

Под лупа на РЗЗЗ и минералната вода „Римјанка“

А1 - 10.08.2002

Само една недела по забраната за употреба на минералната вода „Кожувчанка“ поради четири пати зголемената концентрација на арсен од дозволеното, од вчера нешто се крчка и околу минералната вода „Римјанка“. Според сознанијата наместо дозволените 50 микрограми на литар и во „Римјанка“ е откриено ...

Производителите на "кожувчанка" кривично ќе одговараат?

Вест

Минералните води без доволно минерали

Дневник

Забранета и "Римјанка"

Вест

Големото присуство на арсен ја пломбира и "римјанка"

Утрински

Дневник Дневник Утрински Утрински Вест

10 поврзани вести »