TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Менаџментот во НИП-от ги замолчува незадоволниците

Утрински - 10.08.2002

Нов рецепт на убедување на вработените во неопходноста од ургентна приватизација Откако добар дел од вработените во НИП "Нова Македонија" изразија сомневање во владините намери за експресна приватизација, раководната гарнитура во оваа новинско-издавачка куќа, според неофицијални извори на "Утрински ...

Сите вработени не се согласуваат со брзата приватизација?

Утрински

Владата ќе ја продаде НИП "Нова Македонија" без пари?

Утрински

Словенците без пари ја сакаат "Нова Македонија"

Дневник

Фетаи: „Нова Македонија“ да се продаде без пари

А1

Дневник Утрински Вест Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Тренерот на португалскиот Лешоеш во шпионска мисија

Утрински - 10.08.2002

На натпреварот Беласица ГЦ - Пелистер во Струмица Вечерашниот првенствен фудбалски натпревар во Струмица меѓу Беласица ГЦ и Пелистер со кој започнува новата единаесетта фудбалска сезона во Македонија, ќе биде мошне интересен и од една друга страна.

Вардар, Победа и Беласица ГЦ - први фаворити

Дневник

Вардар, Победа и Беласица ГЦ најголеми фаворити за освојување на титулата

Утрински

Вардар против Напредок ја почнуваат одбраната на титулата

Вест

Почеток на натпреварите во Бундес лигата

А1

Вест Утрински Вест Дневник

9 поврзани вести »

Македонските ракометни јуниори ја победија Данска

А1 - 10.08.2002

Македонските ракометни јуниорски репрезентативци ја победија Данска со 23-22 на европскиот шампионат што се одржува во полскиот град Гдањск. Во второто коло од групата „A“. Во другите натпревари од оваа рунда, Португалија ја совлада Хрватска со 31-25, а Југославија ја победи Чешка со 33-30.

Темелковски: Имаме квалитет во секој дуел да влеземе со амбиции за победа

Вест

Колективната игра - главен квалитет на младинците

Дневник

Надежите ветуваат дека ќе се надминат

Утрински

Иднината на македонскиот ракомет заминува на калење на ЕП во Полска

Вест

Утрински Дневник Вест

8 поврзани вести »

Тајван повторно побара прием во ОН

А1 - 11.08.2002

Тајван поднесе ново барање за прием во Обединетите Нации, што веројатно ќе го вознемири официјален Пекинг, изјави претставник на министерството за надворешни работи во Тајпеи, додавајќи дека предлогот ја истакнува еднаквоста на суверенитетот со Кина.

Тајван ќе оди на референдум за независност, но не по секоја цена

Вест

Тајван ги откажува воените игри

Утрински

ИОК не верува дека Кина ќе има проблеми со Тајван

Дневник

Tајван ризикува да биде нападнат

А1

Утрински А1 Утрински

8 поврзани вести »

Уредникот и сопствениците на радио Тумба ќе штрајкуваат со глад

Дневник - 10.08.2002

РАДИОТО СИ ЈА БАРА КОНЦЕСИЈАТА Од Советот за радиодифузија тврдат дека концесијата е одземена законски со одлука на Влада, бидејќи сопствениците на радиото Тумба задоцниле со плаќањето на првата концесиска рата Ако до 20 август Управата за телекомуникации не му ја врати концесијата за емитување ...

Здружението на новинарите протестира поради затворањето на Радио Тумба"

Вест

Кумановци собираат потписи за враќање на концесијата на Радио "Тумба"

Вест

Здружението на новинари протестира поради затворањето на „Радио Тумба“

А1

Инспектори го затворија кумановското радио Тумба

Дневник

Вест Утрински А1

8 поврзани вести »

Половина милион фотокопирани ГМ вмровци оставија пред куќата на Пенови

Дневник - 10.08.2002

ПАРОДИЈА НА МЛАДИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ Младите вмровци велат дека идејата ја добиле по јавните сведочења на некои медиуми дека Пенов, наводно, барал по 250.000 евра за да заврши некоја работа Десетина члена на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ вчера оставија црна вреќа со фотокопирани половина милион ...

Подмладокот на ДПМНЕ му „плати" на Пенов за салата во Ново Лисиче

Утрински

Владини платеници на ТВ Сител сакаат да го деградираат Пенов

Утрински

Останува старата одлука оти Пенов не гледа монопол во "Бутел"

Дневник

Заводот не дава да се пушти Камениот мост

Вест

Дневник Дневник

7 поврзани вести »

Нагасаки одбележа 57-години од американската атомска бомба

Вест - 10.08.2002

Нагасаки, 10 август - Во Нагасаки вчера е одбележана 57-годишнината од атомскиот напад на САД врз тој јапонски град во кој на крајот од Втората светска војна загинаа повеќе од 120.000 лица. Нагасаки, 10 август - Во Нагасаки вчера е одбележана 57-годишнината од атомскиот напад на САД врз тој ...

Умирање во Хирошима

Вест

Буш треба да дојде во Хирошима

Дневник

Остар прекор до унилатералната политика на САД

Утрински

На Јапонија и се вратени плановите за атомската бомба

Дневник

А1 Вест

7 поврзани вести »

Јули во знак на Бошевска

Вест - 10.08.2002

ИЗБОР НА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦОТ Најдобрата наша пливачка, Мирјана Бошевска и избрана за спортист на месец јули во традиционалниот изборот на Спортскиот сојуз на Македонија, Агенцијата за млади и спорт, ФФК и медиумите. Бошевска на недоамна завршеното ЕП во Берлин го постигна највисокиот пласман на наш ...

Мирјана Бошевска најдобра во јули

Утрински

Круна на две третини од животот посветени на базенот

Вест

Бошевски направи спортски подвиг

Вест

Бошевска не стартуваше во квалификациите на 400 м слободно

Утрински

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Гранатирана христијанска болница во Пакистан, три сестри мртви

Вест - 10.08.2002

ТАКСИЛА, Пакистан, 10 август (Ројтерс) - Три пакистански медицински сестри загинале вчера во нападот со гранати врз мисионерската болница во близина на Исламабад. ТАКСИЛА, Пакистан, 10 август (Ројтерс) - Три пакистански медицински сестри загинале вчера во нападот со гранати врз мисионерската ...

Нов напад врз христијани во Пакистан, убиени три медицински сестри

Дневник

Убиени четири илосрдни сестри

Утрински

Три болничарки загинаа во експлозија

А1

Пакистански терористи не се дале живи на потерата

Дневник

Вест Утрински

7 поврзани вести »

Акцијата „Денови на хигиената во вашата општина“ продолжува во Гази Баба

А1 - 11.08.2002

Во името на чиста и здрава околина јавното претпријатие „Комунална Хигиена“ денеска продолжи со чистење на сметот овој пат во општината Гази Баба. Акцијата, „Денови на хигиената во вашата општина“ која на 10-ти јуни започна со темелно чистење на општината Шуто Оризари, потоа продолжи во Чаир, ...

Чистење на домовите во Општина Гази Баба

Утрински

Комуналците викендов ја чистат Гази Баба

Вест

Ѓубрето од индивидуалните канти во "Ѓорче Петров" не се собира и по десетина дена

Вест

Ѓубрето од викендичките ги преполнува градските контејнери

Утрински

Утрински Вест

7 поврзани вести »