TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

ВМРО -Македонска ја обвинува власта

Утрински - 09.08.2002

ПРЕС ВМРО-ДПММНЕ врши притисоци врз членови на ВМРО-Македонска, а тоа се случило веднаш по објавувањето на изборните листи, соопшти вчера портпаролот на ВМРО-Македонска, Оливер Ромевски, на вчерашната прес-конференција. Тој потенцираше дека регистрирале повеќе случаи на притисоци од страна на ...

Стојменов вели ВМРО-ДПМНЕ ги брка од работа активистите на ВМРО-Македонска

Вест

Безбедносната состојба предизборно се влошува од страна на власта

А1

Власта ги покажува забите кон неверните и одметнатите од ВМРО-ДПМНЕ

А1
4 поврзани вести »

Хаг повторно бара да се ослободат притворените за воени злосторства

Вест - 10.08.2002

ТРИБУНАЛОТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА УПАТИ ТРЕТО ПИСМО ДО МАКЕДОНСКИТЕ ВЛАСТИ СО ОПОМЕНА ДА СОРАБОТУВААТ Во писмото, напишано на српски јазик и потпишано од Трибуналот, се вели дека за сите пет случаи на воени злосторства: малтретирањето на работниците на ГП "Маврово", убиството на цивилите во Љуботен, ...

Дел Понте бара запирање на постапките

Утрински

Хаг одговори позитивно на барањата на СРЈ

А1

Човиќ - „Хашкиот трибунал останува услов“

А1
4 поврзани вести »

Со црешови топчиња по НАТО

Дневник - 05.08.2002

Коментар - Христо Ивановски На 2 Август на легендарниот Мечкин Камен се одржа голем народен собир со декор како што и прилега за еден национален празник - епски и величествен. За жал, пораките од говорникот, премиерот Љубчо Георгиевски, не беа на тоа ниво.

Георгиевски пак ја обвини меѓународната заедница за кризата во Македонија

Дневник

Државните потиснати од обележјата на партијата на власт

Вест

Георгиевски повика на национално единство за одбрана од независно Косово

Утрински
4 поврзани вести »

Предизборието ја вжештува ситуацијата во Косово

А1 - 10.08.2002

Предизборието ја вжештува ситуацијата во Косово. Пред вторите локални избори во провинцијата под меѓународна управа закажани за во октомври, се позачестени се нападите врз членовите на Демократскиот Сојуз на косовскиот претседател Ибрахим Ругова.

КФОР уапси 19 албански екстремисти

А1

УНМИК се обидел да уапси српски водач од Митровица

Дневник

УНМИК и КФОР се обидоа да го уапсат Милан Ивановиќ

А1
4 поврзани вести »

Одбележана годишнината од трагедијата кај Карпалак

Вест - 09.08.2002

ПРИЛЕП.- Вчера Прилеп им оддаде почит на своите сограѓани: Нане, Сашо, Бранко, Горан, Ердован, Љубе, Дарко, Пецо, Веби, Марко, десеттемина резервисти од прилепската единица на АРМ, кои точно пред една година трагично ги положија своите животи на браникот на слободата кај месноста Карпалак, на патот ...

"Вистината за Карпалак" почеток за вистината на настанот

Дневник

Комеморација за загинатите

Утрински

Наместо свадба и сватови, тажна поворка во Прилеп

Утрински
4 поврзани вести »

ОТЕ и „Телеком" без договор за меѓусебното поврзување

Утрински - 09.08.2002

НеизвесыG ъьјавитЃEза старЃEъь втъAиоЃEЃEбиЃEЃEъ@ератъA во сеЃEемврЃE ЗДЕНКА ПАВКОВИЃE ВториъC ЃEбиЃEЃEъ@ератъA во зеЃEавЃE ЃEЃEанијатЃE?МТС ЃEбиЃEЃE теЃEЃEЃEыGЃEциЃE, ЃEЃE штЃEсе виЃE фирматЃEЃEјЃEјЃEформирЃEгрчкиоЃEъьциЃEален ъ@ератъA ОТЕ во МакедЃEијЃE ЃEЃEЃEај ъьјавитЃEдеЃE веќе во сеЃEемврЃEќе ...

Газдите на „ЦИП продукт“ на листата на Џамбазов

Утрински

За рударите договорот за продажба на "Саса" е криминален

Утрински

Родик и Кањас во финалето

Утрински
4 поврзани вести »

Најмалку 47 лица загинаа во поплави

А1 - 09.08.2002

Најмалку 47 лица загинаа во поплави и одрони на земја во покраината Хунан во централна Кина, каде живеат над 3,5 милиони луѓе, Ајви државната агенција Ксин Хуа, додавајќи дека поплавите предизвикале штета од 23 милиони долари.

Најмалку десет лица загинаа во поплави во јужна Кореја

А1

Најмалку 332 лица загинаа во поплави

А1
3 поврзани вести »

Кочанец силувал малолетничка

Утрински - 09.08.2002

Уапсен педофил во Кочани КОЧАНИ - СВР поднесе кривична пријава против 47-годишниот Ванчо С. од Кочани во Основниот суд во Кочани поради основано сомневање дека на 3 август извршил полов напад врз две малолетнички. Според првичните информации, настанот се случил во неговиот дом на ул.

Уапсен кочанчанец кој извршил полов напад врз две деца

Вест

Педофил нападнал тринаесетгодишно дете

Дневник
3 поврзани вести »

Завршија натпреварите на 18-тото европско атлетско првенство во Минхен

А1 - 11.08.2002

Во Минхен завршија натпреварите на 18-тото европско атлетско првенство. Најуспешна нација е Русија со 23 медали од кои 7 златни. На денешниот последен натпреварувачки ден најголемото изненадување го приреди Турчинката Ајхан која го освои златниот медал на 1.500 метри пред големата фаворитка ...

Домаќинот прв на листата на фаворити

Утрински

Започна европскиот атлетски шампионат во Минхен

А1
3 поврзани вести »

Германија нема да учествува во американскиот напад врз Багдад

А1 - 10.08.2002

Германскиот канцелар Герхард Шредер во интервју за државната телевизија „Ард“ ја исклучил можноста за секакво учество на Германија во евентуалниот американски напад врз Багдад. „Мислам дека Германија треба да покаже воздржаност кога станува збор за соборување на режимот на Садам Хусеин.

Шредер се дистанцира од политиката на САД во однос на Ирак

А1

Шредер подрани со изборната кампања

Утрински
3 поврзани вести »