TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-08-05 - 2002-08-11

Одлични настапи на "Суперхикс" во Нови Сад и во Будимпешта

Дневник - 10.08.2002

МУЗИКА Момците од "Суперхикс" деновиве се вратија од минитурнејата, во чии рамки настапија во Нови Сад и на фестивалот "Пепси Сигет" во Будимпешта. Според информациите, во Нови Сад имале триумфален настап, кој дури бил и прекинат, бидејќи за време на бисот, публиката се качила на сцената.

"Суперхикс" направија дар-мар во Будимпешта и Нови Сад

Вест

Концерти на "Суперхикс" низ Македонија и во странство

Вест
3 поврзани вести »

Композиции само транскрибирани за трио

Дневник - 09.08.2002

ОХРИДСКО ЛЕТО - КОНЦЕРТ НА ТРИО "АН-САД" Од изведбата на триото осознавме дека не постои никаква заемна комуникација, нема јасна звучна мисла, динамички развој, формална заокруженост Фестивалот "Охридско лето" неколку години наназад се труди постепено да ја прошири застапеноста на повеќе музички ...

Триото "Ан" од САД во "Света Софија"

Вест

Концерт на триото "Ан"

Утрински
3 поврзани вести »

Сампрас се извади против Кањас, Клистерс загуби од Среботник

Утрински - 08.08.2002

Тениски турнири во Синсинати (мажи) и Лос Анѓелес (жени) Американецот Пит Сампрас едвај извади жива глава во дуелот против Гиљермо Кањас во првата рунда на Мастерсот во Сонсинати. Сампрас го загуби првиот сет со 5:7, а во вториот сет Кањас, кој минатата седмица го освои својот прв мастерс во ...

Финалињата за Гиљермо Кањас и Венус Вилијамс

Утрински

Тениско отворено првенство на соединетите држави

А1
3 поврзани вести »

Поигрување со здравјето на пациентите поради 10.000 евра?!

Утрински - 10.08.2002

Д-р Миодраг Врчаковски револтиран од тоа што компјутеризираниот томогаф со месеци не функционира Ристе Недановски За да се активира компјутеризираниот томограф во Хируршкиот блок, потребни се само нешто повеќе од 10.000 евра и една недела новата рендген-цевка да пристигне од странство и да се ...

Хирургија пет месеци оперира без компјутерска томографија!

Утрински

Компјутерскиот томограф расипан, шест пациенти умреа за една недела

Вест
3 поврзани вести »

Инциденти на границата меѓу Албанија и Македонија немало - Нано

А1 - 11.08.2002

Албанскиот премиер Фатос Нано во текот на вчерашниот ден во Поградец се сретна со лидерот на Демократската партија на Албанците во Македонија Арбен Џафери. Нано и Џафери, според гласилата во Тирана разговарале за актуелните состојби во Македонија и предизборните активности на ДПА и албанскиот ...

Тврдењата за армија на Илирида се лага и провокација - Џафери

А1

Фатос Нано го разреши шефот на тајната полиција ШИК

А1
3 поврзани вести »

33 мртви во сообраќајка на автобус во Мексико

Вест - 08.08.2002

ЗИНАПЕКАРО, Мексико, 8 август (Ројтерс) - Најмалку 33 лица загинале, меѓу кои и десетина деца, а 26 биле повредени во вчерашната несреќа што се случила кога автобус што ги пренесувал верниците на аџилак предизвикал сообраќајна несреќа на еден автопат во западно Мексико.

Автобус без сопирачки однесе 33 животи

Утрински

32 патници загинаа при паѓање на автобус од мост во Мексико

А1
3 поврзани вести »

Најдобра претстава "пофалба на еросот"

Утрински - 10.08.2002

Заврши првиот Меѓународен фестивал на античка драма "Стоби" Синоќа, во Народниот театар "Јордан Хаџи Константинов-Џинот" во Велес, заврши првиот Меѓународен фестивал на античка драма, "Стоби". Жирито на фестивалот во состав: Мето Јовановски, Милица Стојанова и Мина Шпела-Крстевска, ги соопшти ...

"Филоктет" го затвора Фестивалот на античка драма

Вест

Претставите интересни за публиката

Утрински
3 поврзани вести »

Прво претставување на делата на Висулчева

Утрински - 09.08.2002

Прексиноќа во Музејот на Македонија Прексиноќа во Музејот на Македонија во Скопје беше отворена првата самостојна изложба во нашата држава на 92-годишната македонска сликарка со потекло од Пиринска Македонија Кераца Висулчева.

Прво претставување на Кераца Висулчева

Утрински

Прва изложба на ветеранката Кераца Висулчева

Вест
3 поврзани вести »

Пахомие: епископот Јован единствен претставник на автономна МПЦ

Вест - 05.08.2002

РАСЧИНЕТИОТ МАКЕДОНСКИ ВЛАДИКА ОДРЖА БОГОСЛУЖБА НА СРПСКИ ВО МАНАСТИРОТ "ПРОХОР ПЧИНСКИ" Останатите владици не се претставници на православната туку на расколничката црква бидејќи немаат втемелување во православното единство, вели српскиот епискот Пахомие На 1 август, во манастирот Копорин, во ...

По литургијата со Пахомие, Јован не се враќа во "расколнички Синод"

Дневник

Андов замолил патријархот Павле да ги повлече поканите до епископите

Утрински
3 поврзани вести »

Ситни џепчии оперираат од велосипед

А1 - 07.08.2002

Вози велосипед, има триесетина години и напаѓа од зад грб. Вака изгледа човекот кој деновиве оперира по скопските улици, а цел му се женски лица со златни ланци. Крадецот на велосипед посебно е активен во населбата Карпош, по должина на булеварите „Партизански одреди“ и „Маркс и Енгелс“.

Фантомот на велосипед повторно украл злато од три девојки

Дневник

Дрзок крадец на велосипед ограбува скопјанки

Утрински
3 поврзани вести »