TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-08-12 до 2002-08-18

Поплавите и натаму се закануваат

А1 - 18.08.2002

Челниците на средноевропските држави Германија, Чешка, Австрија и Словачка, како и претседателот на европската комисија Романо Проди денеска во Берлин треба да се состанат на разговори за последиците од катастрофалните поплави кои зафатија многу градови во регионот и се уште се закануваат.

Спасувачите во Дрезден конечно видоа малку надеж

А1

ЕУ ќе даде помош за своите поплавени земји

Вест

Загинаа 900 лица

Утрински

Дрезден под водена блокада

Утрински

А1 А1 Вест Дневник А1 Вест Утрински Утрински

24 поврзани вести »

КФОР на Косово добива закани оти ги апси командантите на ОВК

Вест - 17.08.2002

Приштина, 17 август -Силите на КФОР, кои се под британска команда, ги зајакнаа мерките за безбедност поради добиената закана дека поединци планираат напад врз меѓународните мировни сили на Косово, соопшти вчера британскиот командант задолжен за централниот дел од покраината, генерал Сајмон Мејол.

Страв од албански напади врз мировниците

Утрински

Косово пак зоврива

Дневник

Започна собирањето на Албанците во Приштина

А1

КФОР со солзавец ги растера блокадите на Косово

Вест

Дневник А1 А1 А1 Дневник А1 Вест Утрински

21 поврзани вести »

Македонските ракометни јуниори останаа и без медал

А1 - 18.08.2002

Македонските ракометни јуниори останаа и без медал на европското првенство во полскиот град Гдањск. Исцрпени од синоќешната маратонска полуфинална битка со домашната селекција, тие денеска се поразени со 33:30 од Југославија во мечот за бронзата. Нов европски шампион е Полска.

Македонските ракометари поразени

А1

Домаќинот нема потреба премногу да се респектира

Вест

До историски успех по најтешкиот пат

Утрински

Стипендија за нашите млади ракометари само ако играат во финалето на ЕП

А1

Утрински Дневник А1 Вест Дневник А1 Утрински Дневник

20 поврзани вести »

Фирмите се "храбрат" да плаќаат мито за да избегнат казни

Дневник - 17.08.2002

ШТО СОДРЖИ КОНТРОВЕРЗНИОТ ИЗВЕШТАЈ НА МКГ (2) Директорот на Царината, Драган Даравелски, вовел рекет за да ги натера бизнисмените да користат шпедитерска фирма што е под негова контрола, бидејќи одењето кај конкуренцијата значело "проблем" Во Македонија постои хибридна форма на корупција, која е ...

Македонија со најмал степен на корупција во регионов

Утрински

ОКТА - европски транзиционен скандал

Утрински

Џафери и Георгиевски амнестирале член на Ал Каеда

Утрински

Корупција: изборна тема, но и постојана акција

Дневник

Дневник А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински

14 поврзани вести »

Беласица ГЦ ремизираше на евродебито

Вест - 17.08.2002

Екипата на македонскиот вицешампион Беласица ГЦ имаше успешно деби во еврокуповите. Струмичани во првиот натпревар од квалификациското коло од Купот на УЕФА одиграа 2: 2 на гостувањето на португалскиот претставник Леишоеш. Сепак, "кенгурите" ќе жалат што не забележаа победа на овој дуел, бидејќи во ...

Успешно евродеби на струмичани

Утрински

Беласица ГЦ на чекор до пласман во првото коло

Дневник

Митјиланд не е непобедлив

Вест

Беласица ГЦ без свои делегати

Вест

Утрински А1 Вест Дневник Вест Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Ранети тројца Палестинци

А1 - 18.08.2002

Тројца Палестинци беа ранети денеска во јужниот дел на појасот Газа откако израелските тенкови отворија оган од една еврејска колонија на бегалскиот камп Кан Јунис, јавија агенциите. Израелската војска изврши два упади на автономните области во појасот Газа при што е уапсен член на палестинските ...

Израелската полиција уапси 10 Палестинци

А1

Палестинско дете убиено со израелска тенковска граната

Дневник

Двајца Палестинци убиени, двајца уапсени

А1

Стотици Палестинци демонстираа за Ирак, против САД

Вест

Вест Дневник А1 Вест А1 А1 А1

12 поврзани вести »

Митјиланд немоќен во Прилеп

Вест - 17.08.2002

КУП НА УЕФА Солидна предност пред реваншот. - Раде Каранфиловски ПРИЛЕП.- Во својот 17-ти натпревар на меѓународната сцена фудбалерите на Победа ја забележа 7-та победа, трета во седмиот натпревар во Купот на УЕФА. Третопласираниот тим од последното данско првенство Митјиланд беше надигран и ...

Два гола за спокоен реванш

Утрински

Победа ги надигра Данците и обезбеди мирен реванш

Дневник

Победа го совлада Митјиланд со 2:0

А1

Со трпелива игра до саканиот резултат

Утрински

Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Дневник

11 поврзани вести »

ДИК го утврди ликот на гласачкото ливче

Вест - 16.08.2002

Ливчињата ќе бидат врзани со кочани од кои ќе се кинат пред самото гласање, на кочанот ќе остануваат серискиот број на ливчето и бројот на изборната единица, а во секоја изборна единица задната страна на ливче Државната изборна комисија вчера ја утврди формата, големината, бојата и сериските броеви ...

На гласачкото ливче само носителите на листите

Утрински

Покрај имињата на поднесувачите ќе стојат и нивните симболи

Дневник

Какво ќе биде гласачкото ливче?

А1

Партиите само ги "декорираа" своите листи со кандидатки

Дневник

Утрински Вест Утрински Дневник А1 Дневник

11 поврзани вести »

Вардар и Пелистер пред пласман во денешното финале

Вест - 17.08.2002

МЕЃУНАРОДЕН РАКОМЕТЕН ТУРНИР "СТРУГА 2002" Југословенскиот прволигаш Југопетрол Железничар го изненади Тутунски комбинат Бренд на вториот ден од 30. издание на меѓународниот струшки ракометен турнир. Гостите од Ниш славеа победа од 28:22.

Пелистер го разнесе Архелаос

Утрински

Пелистер и Вардар В. фаворити за финалето

Дневник

Вардарци фуриозни против Железничар

Вест

Вардар В. и Архелаос убедливи

Утрински

Дневник А1 Утрински Дневник Дневник

10 поврзани вести »

Имаме ли право да го нападнеме Ирак?

А1 - 18.08.2002

„Имаме ли право да го нападнеме Ирак овој пат?“, ова е клучното прашање кое го поставуваат сите релевантни американски медиуми и експерти но, сите без конкретен одговор, иако до еден се согласни дека Садам Хусеин треба да си замине од власта.

Русија подготвена да потпише договор за соработка со Ирак

А1

Израел побара од САД да не го одложуваат нападот врз Ирак

Вест

САД ќе ги плаќа противниците на Садам

Вест

Со секое одложување Садам станува поголема закана

Утрински

Утрински Утрински А1 Утрински Вест

10 поврзани вести »