TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

Ирак го условуваат враќањето на инспекторите на ОН

А1 - 15.09.2002

Како одговор на говорот на американскиот претседетел Џорџ Буш во Обединетите Нации, заменик ирачкиот премиер Тарек Азис изјави дека Багдад ќе дозволи враќање на инспекторите на Светската организација за оружје, само доколкку постои договор за спречување на американскиот напад врз Ирак и бидат ...

Буш побара поддршка од јавноста за напад врз Ирак

А1

Буш "искрено се сомнева" дека Садам ќе соработва со ОН

Вест

Ирак го отфрли барањето

Утрински

Џорџ Буш бара акција од ОН против Ирак

Утрински

Вест А1 А1 Вест Утрински Дневник А1 Утрински

18 поврзани вести »

Поради политичкото насилство ДА го откажа митингот во Прилеп

Утрински - 11.09.2002

ОДЛУКА ПРИЛЕП - "Се надевам дека нашите членови, симпатизери и граѓаните на Прилеп нема погрешно да нў разберат, но откажувањето на нашиот митинг не е наш однос спрема нив, туку револт спрема нивото на водење на изборната кампања од страна на некои политички субјекти", рече претседателот на ...

Инцидентите се против ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

Невидено насилство против митингот на опозицијата во Прилеп

Утрински

Инцидентот во Прилеп мрачно сценарио на ВМРО-ДПМНЕ

Вест

Гошев: "Новата власт ќе се пресмета со тутунската мафија"

Дневник

Дневник Дневник Вест А1 А1 А1 А1

12 поврзани вести »

Израелски тенкови влегоа во кампови во Газа

Утрински - 14.09.2002

Нови воени операции во палестинската автономија ГАЗА - Израелски тенкови, поддржани од хеликоптери, вчера навлегле во два палестински кампа за бегалци, во потрага по милитанти, предизвикувајќи престрелка, во која израелските војници застрелале еден Палестинец.

Загина Палестинец, ранети седуммина

А1

Арафат закажа избори за 20 јануари, владата поднесе оставка

Вест

Јасер Арафат составува нов кабинет

Утрински

Јасер Арафат распиша избори за 20 јануари

А1

Утрински А1 А1 Утрински А1

10 поврзани вести »

Вардарци во Кочани ја пречекуваат Победа

Вест - 14.09.2002

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА, 6. КОЛО И покрај тоа што Кочани сезонава нема екипа меѓу прволигашите, тамошните љубители на фудбалот денеска ќе имаат можност да уживаат во дербито на шестото коло од Првата фудбалска лига, Вардар-Победа.

За Крстев шестмесечна суспензија

Вест

Дербито Вардар - Победа во Кочани

Утрински

Победа без петмина првотимци ја прегази Беласица ГЦ

Вест

Хаџиевски: Играме добро, меѓутоа изостануваат резултатите

Утрински

Вест Дневник Дневник Вест

9 поврзани вести »

Во Кумановско изборниот процес се одвиваше непречено

А1 - 15.09.2002

До 17:30 гласањето во кумановско-липковскиот регион главно се одвиваше нормално и без поголеми проблеми, а на сите 160 избирачки места процесот се одвиваше непречено и над 105.000 гласачи можеа без проблем да го исполнат гласачкото право.

Генерално мирно во изборната единица број 3

А1

Ранет член на избирачкиот одбор во Лешок

А1

Граѓаните избираат нов парламент

Утрински

В недела Македонија избира

Дневник

Дневник А1 А1 Утрински

9 поврзани вести »

Во убиството на полицаецот учествувале и двајца браќа од Гостиварско

Вест - 14.09.2002

ФАТЕНИ ДВАЈЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД НА ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА ВО БОГОВИЊЕ Во нападот на привремената полициска станица во селото Боговиње, кога беше убиен резервниот полицаец Фикри Елмази, учествувале двајца браќа од гостиварското село Врањовци, дознаваме од полициски извори.

Елмази жртва на одметнички банди

Утрински

Уапсени двајца браќа под сомневање дека се вмешани во убиството на полицаецот

Дневник

ОБСЕ и САД го осудуваат убиството во Боговиње

А1

Убиен полицаецот Фикри Елмази

Утрински

Дневник Вест А1

8 поврзани вести »

По двочасовен прекин, рударите на "Саса" се вратија во јамите

Утрински - 14.09.2002

Проблемите на рудникот од Македонска Каменица ќе се решаваат по изборите ШТИП - Вчера рано изутрина рударите од Рудникот за олово и цинк "Саса" во Македонска Каменица ја прекинаа работата, барајќи веднаш да им биде исплатена платата за минатиот месец.

Рударите од "Саса" ќе штрајкуваат по изборите

Дневник

„Саса“ го одложи штрајкот по изборите

А1

Министерството за финансии ќе им ја даде бараната плата на рудариите на „Саса“

А1

Фетаи, заедно со синдикатот, ќе го продава "Саса"

Вест

Дневник А1 А1

8 поврзани вести »

Георгиевски им честита на победниците

А1 - 15.09.2002

„33% од досега проверените резултати говорат за разликата од околу 80.000 гласови во корист на коалицијата „За Македонија Заедно““, рече сеуште актуелниот премиер на РМ, Љубчо Георгиевски на вечерашното обраќање до македонската јавност.

Георгиевски: „Победата веќе е јасна“

А1

Георгиевски на татовци им вети подобри времиња за сертификатите

Утрински

Георгиевски го избегна дуелот со Поповски на ТВ Тера

Утрински

Очекуваме Георгиевски прв да ни ја честита победата на изборите

Утрински

Утрински Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Состојбата со коленото на Христов е полоша

Дневник - 11.09.2002

ДВА ДЕНА ПО СРЕДБАТА СО ЛИХТЕНШТАЈН Играв на свој ризик, го дадов максимумот, ставив глава во торба, а некои други... - вели Христов Состојбата со повреденото колено на Ѓорѓи Христов е полоша отколку пред средбата со Лихтенштајн и во следните денови ќе се знаат конечната дијагноза и терапија.

Христов: Така не се бранат репрезентативните бои

Вест

Многу ветувања, никаква реализација

Утрински

Очајни последни 15 минути за срамен резултат против аутсајдерот

Вест

Мизерно реми во Вадуц

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

ДА: Изборите конкуренција на компании

А1 - 13.09.2002

Само неколку часа пред завршувањето на предизборната кампања, Демократска Алтернатива оценува дека немале програмска конкуренција од своите политички ривали, туку конкуренција на компании. Двете најголеми македонски партии потрошиле многу пари за својата изборна кампања и со тоа го направиле ...

ДА проценува дека „За Македонија заедно“ ќе ја освои власта

А1

Тупурковски: „Трансформации со силна политичка воља“

А1

Тупурковски: Ќе побараме ревизија на приватизацијата

Утрински

Алтернативците се сомневаат во регуларни избори

А1

Утрински А1

7 поврзани вести »