TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

Ирак го условуваат враќањето на инспекторите на ОН

А1 - 15.09.2002

Како одговор на говорот на американскиот претседетел Џорџ Буш во Обединетите Нации, заменик ирачкиот премиер Тарек Азис изјави дека Багдад ќе дозволи враќање на инспекторите на Светската организација за оружје, само доколкку постои договор за спречување на американскиот напад врз Ирак и бидат ...

Буш побара поддршка од јавноста за напад врз Ирак

А1

Буш "искрено се сомнева" дека Садам ќе соработва со ОН

Вест

ЕУ го пофали Буш што сака ирачкото прашање да се решава во ОН

Вест

Џорџ Буш бара акција од ОН против Ирак

Утрински

А1 А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински

18 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ на плоштадот во Скопје очекува 100.000 луѓе

А1 - 12.09.2002

„Граѓаните не треба да гласаат за коалицијата „За Македонија заедно“ затоа што СДСМ на криминален начин приватизираше 90 проценти од државниот капитал, им украде 8 отсто на пензионерите, ограби двесте милиони марки од штедачите, не ги вооружи безбедносните сили, избега од ТВ дуели и со стари ...

Семејствата на загинатите бранители не го блокираа Плетвар

Утрински

Поради политичкото насилство ДА го откажа митингот во Прилеп

Утрински

Инцидентот во Прилеп мрачно сценарио на ВМРО-ДПМНЕ

Вест

Блокадите се хулигански чин што и одговара на опозицијата

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник А1 А1

15 поврзани вести »

Ранет член на избирачкиот одбор во Лешок

А1 - 15.09.2002

Гласањето во избирачкото место во тетовското село Лешок попладнево е прекинато поради вооружен инцидент во кој е ранет членот на избирачкиот одбор Мирко Васовски. Извори од тетовската полиција го потврдија инцидентот, информирајќи дека до пукотниците дошло надвор од избирачкото место.

Генерално мирно во изборната единица број 3

А1

Во Кумановско изборниот процес се одвиваше непречено

А1

Граѓаните избираат нов парламент

Утрински

Првичните резултати в недела околу полноќ

Дневник

Дневник А1 А1 Утрински

9 поврзани вести »

Георгиевски им честита на победниците

А1 - 15.09.2002

„33% од досега проверените резултати говорат за разликата од околу 80.000 гласови во корист на коалицијата „За Македонија Заедно““, рече сеуште актуелниот премиер на РМ, Љубчо Георгиевски на вечерашното обраќање до македонската јавност.

2:1 за коалиција „За Македонија заедно“

А1

Георгиевски: „Победата веќе е јасна“

А1

Георгиевски на татовци им вети подобри времиња за сертификатите

Утрински

Очекуваме Георгиевски прв да ни ја честита победата на изборите

Утрински

Утрински Дневник Дневник А1

9 поврзани вести »

По двочасовен прекин, рударите на "Саса" се вратија во јамите

Утрински - 14.09.2002

Проблемите на рудникот од Македонска Каменица ќе се решаваат по изборите ШТИП - Вчера рано изутрина рударите од Рудникот за олово и цинк "Саса" во Македонска Каменица ја прекинаа работата, барајќи веднаш да им биде исплатена платата за минатиот месец.

Рударите од "Саса" ќе штрајкуваат по изборите

Дневник

„Саса“ го одложи штрајкот по изборите

А1

Министерството за финансии ќе им ја даде бараната плата на рудариите на „Саса“

А1

Фетаи, заедно со синдикатот, ќе го продава "Саса"

Вест

Дневник А1 А1

8 поврзани вести »

За Крстев шестмесечна суспензија

Вест - 14.09.2002

ДИСЦИПЛИНСКАТА КОМИСИЈА НА ПОБЕДА РЕШИ ПРИЛЕП. - Раководството на Победа енергично реагираше предавајќи го својот фудбалер Сашо Крстев на клупската дисциплинска комисија поради одбивањето да настапи на дербито на 5. коло со Беласица ГЦ.

Победа без петмина првотимци ја прегази Беласица ГЦ

Вест

Голгетерот на дисциплинска!

Вест

Победа ја декласираше Беласица Герас Цунев

Дневник

Победа убедлива против Беласица

А1

А1 Вест Дневник

8 поврзани вести »

Во убиството на полицаецот учествувале и двајца браќа од Гостиварско

Вест - 14.09.2002

ФАТЕНИ ДВАЈЦА ОСОМНИЧЕНИ ЗА ТЕРОРИСТИЧКИОТ НАПАД НА ПОЛИЦИСКАТА СТАНИЦА ВО БОГОВИЊЕ Во нападот на привремената полициска станица во селото Боговиње, кога беше убиен резервниот полицаец Фикри Елмази, учествувале двајца браќа од гостиварското село Врањовци, дознаваме од полициски извори.

Елмази жртва на одметнички банди

Утрински

Уапсени двајца браќа под сомневање дека се вмешани во убиството на полицаецот

Дневник

ОБСЕ и САД го осудуваат убиството во Боговиње

А1

Убиен внукот на заменик-министерот за внатрешни работи

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

ФАС ќе се продава по изборите

А1 - 12.09.2002

Имотот на фабриката за автобуси „11-ти Окотмври“ ќе се продава по изборите. Денешното рочиште на собранието на доверителите, на кое требаше да се продаде имотот на ФАС на бугарски „Маринер“, е одложено, откако работниците кои присуствуваа на рочиштето нервозно ја напуштија судницата, незадоволни од ...

Фасовци и со прачки ќе ја бранат фабриката од "Маринер"

Вест

Фасовци по никаква цена не сакаат да му се продадат на „Маринер“

Утрински

Фасовци бараат фабриката да се продава по изборите

Дневник

Фасовци протестираа пред Основниот суд 2

А1

Вест А1

7 поврзани вести »

ДА проценува дека „За Македонија заедно“ ќе ја освои власта

А1 - 13.09.2002

Лидерот на Демократската Алтернатива на последниот митинг синоќа во Штип констатира дека салата на Домот на културата „Ацо Шопов“ е полна со приврзаници исто како во 1998-та година. „Пред точно четири години граѓаните знаеја што им нуди ДА - економски, демократски развој, реформски процес.

ДА: Изборите конкуренција на компании

А1

Тупурковски: „Трансформации со силна политичка воља“

А1

Тупурковски: Ќе побараме ревизија на приватизацијата

Утрински

Алтернативците се сомневаат во регуларни избори

А1

Утрински А1

7 поврзани вести »

Христов: Така не се бранат репрезентативните бои

Вест - 11.09.2002

По срамниот резултат што нашата репрезентација го постигна против Лихтенштајн Срамниот резултат што нашата фудбалска репрезентација го постигна во првиот квалфикациски натпревар за ЕП против Лихтенштајн (1:1) посебно тешко му падна на Ѓорѓи Христов.

Многу ветувања, никаква реализација

Утрински

Состојбата со коленото на Христов е полоша

Дневник

Очајни последни 15 минути за срамен резултат против аутсајдерот

Вест

Мизерно реми во Вадуц

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »