TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

ДС реагира поради насилничкото однесување на активисти на ДПМНЕ

Утрински - 13.09.2002

Протест на Демократскиот сојуз Демократскиот сојуз протестира поради се позачестеното насилничко однесување на активисти на ВМРО-ДПМНЕ и обиди физички да се пресметаат со активисти на ДС. Партијата информира дека предминатата ноќ, активисти на ВМРО-ДПМНЕ, просториите на изборниот штаб во Свети ...

ДС и ВМРО Македонска се жалат на дивеење на активисти на ВМРО-ДПМНЕ

А1
2 поврзани вести »

За купување на „Астибо“ во игра 15 фирми

А1 - 13.09.2002

Синоќа почнатата седница на одборот на доверители на модната конфекција „Астибо“, на која беа изброени понудите од меѓународно распишаниот тендер се уште трае и се одвива зад затворени врати. Во текот на денешниот ден во присуство на претставници на Светската банка разгледани се едвај две понуди од ...

Петковски: Ќе ги рестартираме погоните во "Македонка" и во "Астибо"

Дневник
2 поврзани вести »

Кина нема никогаш да дозволи независност на Тајван

А1 - 14.09.2002

„Кина нема никогаш да дозволи Тајван да стане независна држава“, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи, Танг Џиачуан пред Генералното собрание на Обединетите Нации. Џиачуан најави дека неговата држава инсистира на такво нешто, бидејќи со тоа, според него, би се нарушила безбедноста ...

Тајван доживеа уште еден дипломатски пораз

А1
2 поврзани вести »

МНТ ќе го покрие "Силинг мастерс"

Утрински - 12.09.2002

Сагата со тендерот на МНТ е завршена Лилјана Митевска Покривот на МНТ ќе го санира и поправи "Силинг мастерс". Оваа фирма конечно доби зелено светло од Владината комисија за јавни набавки, која повеќе од година дена, го поништува изборот "Силинг мастерс" да биде извршител на работите на покривот на ...

За МНТ не е битна банковната гаранција,

Вест
2 поврзани вести »

Тиквешкиот гроздобер со над 15.000 посетители

Утрински - 10.09.2002

Викендов во Кавадарци КАВАДАРЦИ- Манифестацијата "Тиквешки гроздобер 2002", што се одржа од 6 до 8 овој месец во Кавадарци, годинава привлече над 15.000 посетители од земјава и од странство. Покрај повеќето културно-уметнички приредби, изложби и други настани, најатрактивниот дел се одржа во ...

Кавадарчани собраа и радост и грижи

Дневник
2 поврзани вести »

Електронските медиуми предупредени да не го прекршуваат молкот

Утрински - 14.09.2002

СьAетъC за радиьCифузијЃEъьјавувЃEзасиЃEЃEЃEыGториыB за времЃEъь изборите ЗЃEЃEшење ъь ЃEЃEъC ЃEЃEжнЃEЃEЃEивреЃEъь заЃEенЃEъь ъ@реЃEта ВЃEтеЃEЃEъь изборниоЃEЃEЃE,ЃEј ЃEчнувЃEдеыDЃEЃEтрае се до завршување ъь гласањетЃE ьCыMснЃEзатвъAањЃEъь избирачкитЃEЃEстЃE електрЃEскитЃEЃEдиумЃEыDЃE да ЃEжаЃEда ...

Само граѓанскиот концепт и нуди сигурна иднина на Македонија

Утрински
2 поврзани вести »

Настап на Џиван Гаспаријан и Микис Аблианитис

Утрински - 14.09.2002

Фестивал "Нова ера" Виртуозот на дудук, ерменецот Џиван Гаспаријан и реномираниот грчки гитарист и композитор Микис Аблианитис, ќе настапат вечерва во Универзалната сала со почеток во 21 часот, во рамките на фестивалот "Нова ера". Џиван Гаспаријан и е добро познат на македонската публика.

Гаспаријан повторно во Скопје

Вест
2 поврзани вести »

Митко Апостоловски лауреат на "Ристо Шишков"

Вест - 10.09.2002

ЗАВРШИ ФЕСТИВАЛОТ НА КАМЕРЕН ТЕАТАРВО СТРУМИЦА СТРУМИЦА.- Наградата "Ристо Шишков" за најдобро актерско остварување, на Фестивалот на камерен театар "Ристо Шишков" Струмица му е доделена на актерот Митко С. Апостоловски, од Битолскиот театар за улогата на Дени Дидро во претставата "Развратникот" од ...

Наградата "Шишков" во рацете на Митко Апостоловски од Битолскиот театар

Утрински
2 поврзани вести »

Нов триумф на Роси

Вест - 10.09.2002

МОТОЦИКЛИЗАМ - ГОЛЕМА НАГРАДА НА ПОРТУГАЛИЈА Есторил. - Италијанскиот мотоциклист Валентино Роси (Хонда) победи во најсилната класа на трката за Големата награда на Португалија, која се возеше на патеката во Есторил. Роси (23) стигна до својата деветта победа сезонава со врема од 54:12,962 минути.

Валентино Роси фуриозен

Утрински
2 поврзани вести »

Турбо вработувања во јавните претпријатија и во здравството

Утрински - 14.09.2002

Во "Електростопанство" вчера се вработени 40 лица, а во Клиничкиот центар дури 200 Бирото за вработување во Скопје вчера турбо евидентираше нови вработувања во јавните и државните институции. Поради големиот обем на оваа вонредна работна акција, секторите за "прво вработување" и за "среднисти" беа ...

Бран масовни предизборни вработувања

А1
2 поврзани вести »