TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

Се бегаше од часови за да се пречекаат светските шампиони

Дневник - 12.09.2002

КОШАРКА - ОКОЛУ 150.000 ЛУЃЕ НА ПЛОШТАДОТ ВО БЕЛГРАД Народот почна да се собира уште пет часа предвреме за да фати што е можно подобро место и од близина да ги види своите "сини" идоли Песни, знамиња, насмевки, балони, транспаренти и огромно воодушевување беа декорот од пречекот на светските ...

Центар на Белград во срцето на Америка

Утрински

Во Белград величествен пречек на југословенските кошаркари

А1

Место 8 Септември, се славеше победата на Југославија

Вест

Југославија ја одбрани титулата, солзи за Аргентина

Утрински

Дневник А1

7 поврзани вести »

Кривични пријави против Таки Фити и Штерјо Наков

Дневник - 13.09.2002

СЛУЧАЈ "ПРИВАТИЗАЦИЈА НА ФЕРШПЕД" Во Јавното претпријатие "Македонски железници" велат дека Управата за јавни приходи утврдила нерегуларности и предложила на Агенцијата за приватизација да ја поништи трансформацијата на капиталот во оваа компанија Јавното претпријатие "Македонски железници" поднесе ...

Владата го повредила уставното право на сопственост на акционерите на "Фершпед"

Вест

Триумф на Работнички Фершпед

Вест

Народниот правобранител застана зад "Фершпед"

Утрински

Скопско дерби на почетокот

Дневник

Вест Утрински

7 поврзани вести »

ФАС ќе се продава по изборите

А1 - 12.09.2002

Имотот на фабриката за автобуси „11-ти Окотмври“ ќе се продава по изборите. Денешното рочиште на собранието на доверителите, на кое требаше да се продаде имотот на ФАС на бугарски „Маринер“, е одложено, откако работниците кои присуствуваа на рочиштето нервозно ја напуштија судницата, незадоволни од ...

Фасовци по никаква цена не сакаат да му се продадат на „Маринер“

Утрински

Фасовци и со прачки ќе ја бранат фабриката од "Маринер"

Вест

Фасовци бараат фабриката да се продава по изборите

Дневник

Фасовци протестираа пред Основниот суд 2

А1

Вест А1

7 поврзани вести »

Подготвуван атентат врз Месиќ

А1 - 15.09.2002

Врз претседателот Стипе Месиќ бил подготвуван атентат за време на неговата посета на Романија минатата недела, соопшти денеска кабинетот на хрватскиот претседател. Во соопштението што го пренесе агенцијата ХИНА се наведува дека претседателот Месиќ од веродостојни извори бил известен дека може да ...

Месиќ повикан да сведочи против Милошевиќ

Вест

Заврши судењето против Милошевиќ за Косово

А1

Обвинителите на Милошевиќ го затворија процесот за Косово

Утрински

Заврши првата фаза од судењето на Милошевиќ

Вест

А1 А1

7 поврзани вести »

Трајковски: „Излезете гласајте - вие сте активни чинители на демократијата“

А1 - 15.09.2002

Претседателот Борис Трајковски ги повика денеска граѓаните да излезат на гласање, порачувајќи им дека од нив зависи кој ќе ја води земјата во наредните четири години. „Ги повикувам граѓаните да ја понесат одговорноста и да излезат на гласање, да се чувствуваат дека се активни чинители на ...

Гласањето не е само право, туку и обврска

Утрински

Излезете и гласајте

Вест

Глас за побогата, помирна и попросперитетна Македонија

Дневник

Трајковски порача: „Избирајте внимателно“

А1

Утрински

6 поврзани вести »

Директорот Каралис тврди дека обвиненијата на МКГ за рафинеријата се лажни

Дневник - 12.09.2002

ОКТА И ВОЗВРАЌА НА МЕЃУНАРОДНАТА КРИЗНА ГРУПА Директорот на Окта, Петрос Каралис, вчера категорично ги отфрли обвинувањата во извештајот на Меѓународната кризна група дека продажбата на рафинеријата на грчката државна компанија Хеленик петролеум е корупциски скандал, а за шефот на МКГ, Едвард ...

Каралис ја нападна МКГ дека шири лаги!

Утрински

Македонија стана сопственик на 20% од нафтоводот ОКТА-Косово

Капитал

Едвард Џозеф лаже, обвинува директорот на ОКТА

А1

Почна изградбата на продуктоводот од ОКТА кон Косово

Утрински

Вест

6 поврзани вести »

Америка ќе ја брани слободата од фанатици

Утрински - 13.09.2002

Ветување на Џорџ Буш на годишнината од 11 септември Буш: Нема да дозволиме кој било терорист или тиран да се заканува на цивилизацијата со оружје за масовно уништување ЊУЈОРК - Американскиот претседател Џорџ Буш вети во средата навечер, во говорот на годишнината од 11 септември, дека САД нема да ...

Дали нападите од 11 септември ги урнаа основите на "стариот" светски поредок?

Капитал

Една година од терористичкиот напад врз САД

А1

Споменот и пораката на 11 септември

Дневник

Вашингтон и Њујорк под заштитен штит

А1

А1

6 поврзани вести »

Синдикатот не знае кој е купувачот

Утрински - 14.09.2002

РЕАКЦИИ БИТОЛА "Се разбира, ние сў уште немаме поим кој е купувачот за чиј атер е реализирана ваква, барабан- распродажба. Во Агенцијата за приватизација на општествениот капитал велат дека купувачот ќе ни биде познат по истекот на пет дена од реализацијата на трансакцијата. Значи, дури по изборите.

"Македонија е се што имаме" опоменува на опасноста да ја загубиме државата

Утрински

НАТО и ЕУ се оптимисти за изборите

Утрински

Времето на оваа власт заврши, залудно и е што и да направи!

Утрински

Освојувањето на власта не е крај, туку почеток на работата

Утрински

Утрински

6 поврзани вести »

Најава за нови турбуленции меѓу Скопје и Атина

Утрински - 14.09.2002

Ќе има ли последици од истекувањето на седумте години на привремената спогодба? Слободанка Јовановска "Име кое ја претставува Првата страна и име кое ја претставува Втората страна го изјавуваат и се согласуваат со следното". Со оваа реченица започнува најегзотичната спогодба што според дипломатски ...

Не постои причина да се откаже Привремената спогодба

Утрински

Македонија реши со двојна формула да го брани името

Дневник

Спогодбата е штетна за националистите, не за Грција и Македонија

Утрински

Времената спогодба со Грција уште година дена

А1

А1

6 поврзани вести »

Вардар Ватростална-Даниел Шариќ 25:26

Вест - 14.09.2002

СРЕДНОЕВРОПСКА РАКОМЕТНА ЛИГА - "ЦРВЕНО-ЦРНИТЕ" РЕДАТ ПОРАЗИ . Ова стана очигледно веќе по првите десет минути игра, за кои скопјани ниту еднаш не успеаја да ја затресат мрежата на гостите од Бачка Паланка. Шариќ беше вистински анаграм дури и од најидеалните позиции и на прстите од една Имаат право ...

Белгијците чиста рутина, сите мисли свртени кон Сандефјорд

Утрински

Петковиќ ги "измеша картите" пред видеокамерите на Сандефјорд

Дневник

Белгијците добар спаринг-партнер

Утрински

Успешно гостување на вардарци во Белгија

Вест

Дневник

6 поврзани вести »