TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

Кривични пријави против Бошковски, Груевски и Даравелски

А1 - 13.09.2002

Лидерот на опозиционата партија ВМРО Македонска Борис Стојменов денеска соопшти дека се поднесени кривични пријави против министрите за внатрешни работи и за финансии, Љубе Бошковски и Никола Груевски, и директорот на Царината Драган Далаверски.

Даравелски обвинува дека рудникот "Бучим" бил пералница за пари на СДСМ

Дневник

Даравелски признава делумна корумпираност на цариниците

Утрински

Даравелски го обвини СДСМ за нафтен и тутунски криминал

А1

Издишува предизборниот балон на Даравелски

Утрински
5 поврзани вести »

Разбојници нападнале и ограбиле војник

Утрински - 14.09.2002

Скопје Орце. М. (19) од Виница, припадник на АРМ од касарната "Илинден", во Скопје, завчера попладне, од засега непознати лица, со нож бил нападнат и ограбен. Разбојниците на војникот му одзеле 200 англиски фунти и 1.000 денари.

Со нож нападнат и ограбен војник

Вест

Брутално нападната и ограбена службеничка

Вест

Ограбена банка и нападната службеничката

А1

Ограбени две 15-годишни момчиња

Вест
5 поврзани вести »

Убиената заболекарка - ќерка на судија во Уставниот суд

Вест - 13.09.2002

ТЕТОВСКОТО УБИСТВО - ПОРАКА ВО МАФИЈАШКИ СТИЛ Татакото на Беса Азизи, која пред два дена ладнокрвно беше убиена среде бел ден во ординацијата каде што работела, како судија на основен суд, пред неколку години го осудил братот на убиецот на долгогодишен зат Заболекарката Беса Азизи, која пред два ...

Заболекарката била убиена заради крвна одмазда стара 12 години!?

Дневник

Заболекарка ладнокрвно убиена во нејзината ординација

Дневник

Убиена заболекарка во ординација

Вест

Застрелана заболекарка во Тетово

А1
5 поврзани вести »

Ќириќ му даде гол и на „Баерн“

А1 - 14.09.2002

Саша Ќириќ му даде гол и на „Баерн“, петти првенствен, втор од пенал во дресот на „Нирнберг“. За македонската фудбалска јавност сигурно најзначаен детал на седумте денешни дуели од 5-то коло во Бундес лигата. Бундес лига 5. коло: Табела: Премиер лига 6. коло: Италија, серија А, 1.

Саша Ќириќ стрелец против Вердер

Вест

Четврти гол на Ќириќ за Нирнберг

Утрински

Ќириќ повторно стрелец, но Нирнберг загуби

Дневник

Четврто коло од германската Бундес лига

А1
5 поврзани вести »

Штипска фантомска фирма лапна 9 милиони евра од "Македонија табак"

Дневник - 12.09.2002

КАКО СЕ СЕЛЕШЕ КАПИТАЛОТ НА ТУТУНСКИОТ ГИГАНТ "Тридент" е фирма со седиште во приватна куќа без телефон, во која е префрлен имотот на "Тетово табак", акции на "Македонија табак" од "Голдмак" и од кумановскиот тутунски комбинат Девет милиони евра, движен и недвижен имот на поранешниот тутунски ...

Кривични пријави против врвот на "Македонија табак 2000"

Вест

ВМРО-ДПМНЕ прави пирамидални фирми со туѓи пари

Утрински

„Македонија табак 2000“ го засилува своето тутунско царство

А1

Фетаи ја обвинува А1 за „тенденциозно“ известување

А1
5 поврзани вести »

Глигоров го брани Фрчкоски

Дневник - 13.09.2002

МВР ОСТАНА БЕЗ "КЛУЧНИОТ" СВЕДОК Јас немам ниту податоци, ниту претпоставки дека Фрчкоски договарал нешто за продажба на името, вели Глигоров Поранешниот претседател Киро Глигоров вчера демантира дека Фрчкоски бил посредник за некаков непристоен грчки предлог, уставното име на земјава да биде ...

МВР го тужи Фрчкоски, тој Глигоров

Утрински

Промоција на две книги од Киро Глигоров

Утрински

Бошковски ќе го апси Фрчкоски со помош на Глигоров?!

Дневник

Фрчковски повторно во игра на Бошковски

А1
5 поврзани вести »

Панкиската Клисура е проблем за Русија

Утрински - 14.09.2002

По предупредувањето на рускиот претседател Владимир Путин до властите во Грузија Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Рускиот претседател Путин јавно, пред ТВ- камерите, го предупреди раководството на соседна Грузија дека, доколку тоа не може да ги заштити своите граници и не ги спречи ...

Вашингтон го критикува Путин

Утрински

Русија и постави ултиматум на Грузија да ги спречи упадите на чеченските герилци

Вест

Русија најави дека ќе ги гони чеченските терористи и низ Грузија

Дневник

Москва ќе ги напаѓа чеченските бази во Грузија

Утрински
5 поврзани вести »

Збунувачка грешка при печатењето на избирачките ливчиња

Дневник - 13.09.2002

НЕПРИЈАТНИ ВЕСТИ ОД ПРИЛЕП Јавноста треба да биде спокојна, зашто не е отпечатено ниту едно гласачко ливче повеќе од потребното, тврди претседателката на ДИК Околу 400.000 избирачки ливчиња за изборните единици 1 и 2 биле отпечатени со грешка во прилепската печатница "11 Октомври" и пред неколку ...

Запалени 400.000 гласачки ливчиња со грешка?

Утрински

Запалени 400 илјади погрешни гласачки ливчиња

Вест

Запалени 400.000 избирачки ливчиња со грешка

А1
4 поврзани вести »

ОБСЕ/ОДИХР ќе има 857 монитори на гласачките места

Утрински - 14.09.2002

Почна распоредувањето на странските набљудувачи во Македонија Четвртите парламентарни избори во државава ќе ги следат вкупно 4.859 набљудувачи, од кои 3.799 се домашни, а 1015 странски. Според Државната изборна комисија, мисијата на ОДИХР/ОБСЕ акредитирала вкупно 857 монитори, Мисијата на ЕУ во ...

Изборите ќе ги набљудуваат над 5.000 монитори

Утрински

Пристигнаа набљудувачите на ОБСЕ

Дневник

Докомлетирање на меѓународните набљудувачи

А1
4 поврзани вести »

Коштуница против промена на границите на Балканот

А1 - 14.09.2002

Југословенскиот претседател Воислав Коштуница во интервју за телевизиската мрежа CNN синоќа изјави дека не се залага за промена на границите на Балканот и оти во целост го поддржува договорот од Дејтон. Одговарајќи на прашањето во врска со неговата изјава дека Србија и Република Српска се ...

Косово е засолниште на разбојници и терористи

Утрински

Босанското претседателство за изјавата на Коштуница

А1

Силајџиќ го обвини Коштуница дека поттикнува војна во Босна

Дневник
4 поврзани вести »