TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

Унесковата куќаза зближување на народите од регионот

Дневник - 14.09.2002

ОТВОРЕНА "МАЛА СТАНИЦА" Во Унесковата куќа на уметностите, во центарот на градот, позната како "Мала станица", свој изложбен простор ќе имаат 11 земји од Југоисточна Европа. На површина од 2.000 квадратни метри, освен Македонија, чиј простор номинално ќе биде под Музејот на современата уметност, ...

Единаесет регионални земји добија свои департмани за културна презентација

Утрински

Промоција на Куќата на уметностите

Утрински

По 150 квадрати изложбен простор на земјите од Југоисточна Европа

Дневник
4 поврзани вести »

Голема желба да се игра и да се победи

Утрински - 13.09.2002

Погребан трагично починатиот фудбалер Стефан Толески Туристичката населба Пештани вчера беше обвинеа во црно и со општ молк за почит кон Стефан Толески, кој како последица срцев удар за време на натпреварот меѓу Куманово и Напредок падна во бесознание, а потоа беше однесен во Кумановската болница ...

Бескомпромисниот борец ја загуби последната битка

Дневник

Почина фудбалерот на Напредок, Стефан Толески

Вест

Фудбалерот Стефан Толески почина од срцев удар

Утрински
4 поврзани вести »

Во парламентот ќе седат команданти на ОНА, зошто да не седам и јас?

Утрински - 13.09.2002

Концерт на Игор Џамбазов и пријателите на плоштадот во Скопје ?Многу ми е драго што моето прво предизборно ветување го исполнив. Ви ветив дека ќе има концерт на Игор и пријателите на плоштадот ?Македонија" и дека нема да има закани, уцени, нема да има враќање кон минатото, дека ќе има само среќни ...

Ни требаат позитивна атмосфера и насмеани лица

Дневник

Џамбазов: Ќе освоиме три места во новиот парламент

Утрински

Џамбазов во парламентот ќе држи часови по македонски

А1
4 поврзани вести »

Црвенковски ќе коалицира со сите чија помош е неопходна за подобра иднина

Дневник - 13.09.2002

"ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО" Со девојките од "Кометал Ѓорче Петров" на 19 мај чувството на пораз го претворивме во победа. На 15 септември сите заедно треба да победиме за Македонија, бидејќи друг избор немаме, рече Трифун Костовски, носителот на листата на коалицијата "За Македонија заедно" во вториот ...

Костовски: Да ја зачуваме Македонија како единствено чедо

Утрински

Костовски: Нападите врз мене ми направија реклама

Утрински

Тест за државотворните капацитети

Утрински
4 поврзани вести »

Новите засилувања и младите - подвижна сила за одбрана на европската титула

Дневник - 14.09.2002

РАКОМЕТ - КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ Елена Цигица, Елена Радченко и Олга Колесник кои вчера и официјално беа претставени пред новинарите, во следните две години ќе настапуваат за женскиот ракометен европски првак, Кометал Ѓорче Петров.

Цигица, Радченко и Калесник ветија исполнување на клупските амбиции

Вест

Кометал ЃП има квалитет за одбрана на европската титула

Утрински

Кометал Ѓ.П. засилен со три нови ракометарки

А1
4 поврзани вести »

Киднапирани, па ослободени двајца тетовци

Утрински - 12.09.2002

Нова заложничка драма вчера неколку часа го потресуваше Тетово ТЕТОВО - Поранешниот директор на Земјоделското училиште "Моша Пијаде" во Тетово, а сега професор во истото училиште, инаку станар во станбената зграда во дворот на училиштето, Петар Глигоров, и Младен Стаматовски, малостопанственик од ...

Двајца тетовци киднапирани и за нив побаран откуп од 15.000 евра

Дневник

Киднапирани па ослободени двајца тетовци

Вест

Две лица од Тетово ослободени по три часа заложништво

А1
4 поврзани вести »

Батлер верува дека в недела ќе нема насилство

Утрински - 14.09.2002

ИЗЈАВА Скопје - ?Верувам дека ова ќе бидат добри избори и дека в недела ќе нема насилство", изјави за Радио Слободна Европа американскиот амбасадор во Македонија, Лоренс Батлер. Тој смета дека изборите се шанса за затворање на поглавјето на насилство и за насочување кон она што е битно - отворање ...

Солана, Робертсон и Батлер повикаа на фер и мирни избори

А1

Изборите се тест за мирот во Македонија

Утрински

Солана повика на мирна атмосфера за време на гласањето и по него

А1
4 поврзани вести »

Дарко Панчев и Милан почнуваат производство на фудбалери во Скопје

Дневник - 14.09.2002

ФУДБАЛ - ПРОМОЦИЈА НА ШКОЛАТА НА МАКЕДОНСКАТА ФУДБАЛСКА ЛЕГЕНДА Целиот проект вреди најмалку еден милион евра, пари што ги обезбедува само Панчев Македонската легенда Дарко Панчев и италијанскиот клупски гигант Милан ќе отворат фудбалска школа во Скопје, на игралиштето на Алумина во населбата ...

Дарко Панчев вложува милион евра во фудбалска академија

Вест

Игралиштето на Алумина ќе стане спортски комплекс

Утрински

Панчев и Рингов отвараат младинска фудбалска академија

А1
4 поврзани вести »

Одложен главниот претрес против обвинетите за воени злосторства

Утрински - 12.09.2002

Поради отсуство на претставник на Обвинителството Основниот суд 2 во Скопје вчера го одложи главниот претрес против 19 лица обвинети за кривично дело "организирање група и поттикнување на извршување геноцид и воени злосторства".

Хаг нема да бара да се запре постапката против притворените за киднапирање

Дневник

Дали Хаг ќе им суди на обвинетите за малтретирање на работниците на ГП „Маврово“?

А1

Судскиот совет на Хаг денеска одлучува дали ќе ги гони злосторствата на ОНА

Дневник
4 поврзани вести »

Почнува фолк фестивалот "Низа 2002"

Вест - 12.09.2002

ВЕЧЕР ВО ПРИЛЕП Вечерва во Прилеп почнува севте изданието на фолк фестивалот "Низа". Фестивалот ќе трае две вечери, првата е наменета за фолк дружби, промоции, средби, додека втората вечер е натпреварувачка вечер. Во официјалниот дел ќе настапат многу познати фолк имиња, ќе се испејат над 20 хит ...

Фестивалска "Низа" од хитови и изненадувања

Вест

Во Тетово повторно се собра пејачката фолк елита

Дневник

Барем за миг беше најважна само песната

Вест
4 поврзани вести »