TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

Единаесет регионални земји добија свои департмани за културна презентација

Утрински - 14.09.2002

Отворена Унесковата куќа на уметностите на земјите од Југоисточна Европа Унесковата куќа на уметностите на земјите од Југоисточна Европа вечера напладне беше пуштена во официјална употреба. Во овој нов културен простор од 2000 квадратни метри, во центарот на градот, единаесет земји од регионот ...

Унесковата куќаза зближување на народите од регионот

Дневник

Промоција на Куќата на уметностите

Утрински

По 150 квадрати изложбен простор на земјите од Југоисточна Европа

Дневник
4 поврзани вести »

Коштуница против промена на границите на Балканот

А1 - 14.09.2002

Југословенскиот претседател Воислав Коштуница во интервју за телевизиската мрежа CNN синоќа изјави дека не се залага за промена на границите на Балканот и оти во целост го поддржува договорот од Дејтон. Одговарајќи на прашањето во врска со неговата изјава дека Србија и Република Српска се ...

Косово е засолниште на разбојници и терористи

Утрински

Босанското претседателство за изјавата на Коштуница

А1

Силајџиќ го обвини Коштуница дека поттикнува војна во Босна

Дневник
4 поврзани вести »

Од смачканата композиција извлечени 105 тела

Утрински - 13.09.2002

По железничката несреќа во Индија во понеделникот ЊУ ДЕЛХИ - Спасувачките работници извлекоа 105 тела од уништените остатоци на луксузниот воз што излета од шините во источна Индија, соопшти вчера владин претставник. Возот на ?Радјани експрес", кој патувал со голема брзина од Калкута кон Њу Делхи, ...

Над 50 мртви во железничка несреќа во Индија

Вест

Под вагоните загинаа над 50 лица

Утрински

Луксузен воз излета од мост, загинаа десетици патници

Дневник
4 поврзани вести »

Почнува фолк фестивалот "Низа 2002"

Вест - 12.09.2002

ВЕЧЕР ВО ПРИЛЕП Вечерва во Прилеп почнува севте изданието на фолк фестивалот "Низа". Фестивалот ќе трае две вечери, првата е наменета за фолк дружби, промоции, средби, додека втората вечер е натпреварувачка вечер. Во официјалниот дел ќе настапат многу познати фолк имиња, ќе се испејат над 20 хит ...

Фестивалска "Низа" од хитови и изненадувања

Вест

Барем за миг беше најважна само песната

Вест

Во Тетово повторно се собра пејачката фолк елита

Дневник
4 поврзани вести »

Стоп за еколошката катастрофа на Дојранското Езеро

Вест - 10.09.2002

ПУШТЕН ХИДРОСИСТЕМОТ ЗА СПАС НА НАЈСТАРОТО ЕЗЕРО ВО МАКЕДОНИЈА Од викендов во дојранскиот басен секојдневно се влеваат 100 литри вода во секунда, количество кое до крајот на неделава треба да се зголеми за десет пати. Долгонајавуваниот хидросистем за "Спас на Дојранското Езеро" е пуштен во употреба.

Фијаско старт

Утрински

Системот за полнење на Езерото стартуваше со малку вода

Утрински

Потекоа првите литри вода за крај на агонијата на Дојран

Дневник
4 поврзани вести »

Костовски: Да ја зачуваме Македонија како единствено чедо

Утрински - 13.09.2002

Митинг на коалицијата "За Македонија заедно" во скопската населбата Чаир КАТИЦА ЧАНГОВА Многу сме јаки, најјаки. Ние сме европски шампиони. Девојките од ?Кометал" покажаа повеќе отколку актуелната Влада во изминатите четири години.

Црвенковски ќе коалицира со сите чија помош е неопходна за подобра иднина

Дневник

Костовски: Нападите врз мене ми направија реклама

Утрински

Тест за државотворните капацитети

Утрински
4 поврзани вести »

Во парламентот ќе седат команданти на ОНА, зошто да не седам и јас?

Утрински - 13.09.2002

Концерт на Игор Џамбазов и пријателите на плоштадот во Скопје ?Многу ми е драго што моето прво предизборно ветување го исполнив. Ви ветив дека ќе има концерт на Игор и пријателите на плоштадот ?Македонија" и дека нема да има закани, уцени, нема да има враќање кон минатото, дека ќе има само среќни ...

Ни требаат позитивна атмосфера и насмеани лица

Дневник

Џамбазов: Ќе освоиме три места во новиот парламент

Утрински

Џамбазов во парламентот ќе држи часови по македонски

А1
4 поврзани вести »

Глигоров го брани Фрчкоски

Дневник - 13.09.2002

МВР ОСТАНА БЕЗ "КЛУЧНИОТ" СВЕДОК Јас немам ниту податоци, ниту претпоставки дека Фрчкоски договарал нешто за продажба на името, вели Глигоров Поранешниот претседател Киро Глигоров вчера демантира дека Фрчкоски бил посредник за некаков непристоен грчки предлог, уставното име на земјава да биде ...

МВР го тужи Фрчкоски, тој Глигоров

Утрински

Бошковски ќе го апси Фрчкоски со помош на Глигоров?!

Дневник

Фрчковски повторно во игра на Бошковски

А1
4 поврзани вести »

ОБСЕ/ОДИХР ќе има 857 монитори на гласачките места

Утрински - 14.09.2002

Почна распоредувањето на странските набљудувачи во Македонија Четвртите парламентарни избори во државава ќе ги следат вкупно 4.859 набљудувачи, од кои 3.799 се домашни, а 1015 странски. Според Државната изборна комисија, мисијата на ОДИХР/ОБСЕ акредитирала вкупно 857 монитори, Мисијата на ЕУ во ...

Изборите ќе ги набљудуваат над 5.000 монитори

Утрински

Пристигнаа набљудувачите на ОБСЕ

Дневник

Докомлетирање на меѓународните набљудувачи

А1
4 поврзани вести »

Одложен главниот претрес против обвинетите за воени злосторства

Утрински - 12.09.2002

Поради отсуство на претставник на Обвинителството Основниот суд 2 во Скопје вчера го одложи главниот претрес против 19 лица обвинети за кривично дело "организирање група и поттикнување на извршување геноцид и воени злосторства".

Хаг нема да бара да се запре постапката против притворените за киднапирање

Дневник

Дали Хаг ќе им суди на обвинетите за малтретирање на работниците на ГП „Маврово“?

А1

Судскиот совет на Хаг денеска одлучува дали ќе ги гони злосторствата на ОНА

Дневник
4 поврзани вести »