TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

Цигица, Радченко и Калесник ветија исполнување на клупските амбиции

Вест - 14.09.2002

КОМЕТАЛ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ГИ ПРОМОВИРАШЕ СВОИТЕ НОВИ ВЕДЕТИ Олена Цигица, Олена Радченко и Олга Калесник вчера и официјално им беа претставени на новинарите како нови ведети на Кометал Ѓорче Петров и со овие три ракометарки клубот го комплетираше процесот на засилување на сопствените редови.

Кометал ЃП има квалитет за одбрана на европската титула

Утрински

Новите засилувања и младите - подвижна сила за одбрана на европската титула

Дневник

Кометал Ѓ.П. засилен со три нови ракометарки

А1
4 поврзани вести »

ДУИ го откажа митингот во Скопје

А1 - 13.09.2002

Демократската унија за интеграција, на чие што чело е поранешниот лидер на ОНА Али Ахмети, реши да го откаже завршниот предизборен митинг што беше најавен за вечерва во Скопје. Со цел да се избегнат тензиите и да се придонесе за мирно завршување на предизборната кампања, претставниците на ЕУ, НАТО, ...

ДУИ одбиваат коалиции убедени дека ќе победат

Утрински

ДУИ не коалицира со ниту една албанска партија

А1

Кој мисли да прави Влада без Али, најверојатно се шали?

Капитал
4 поврзани вести »

Скопјани повторно загубија во финишот

Дневник - 14.09.2002

СРЕДНОЕВРОПСКА ЛИГА По поразот од Синтелон со 25-26 (12-12), ракометарите на Вардар Ватростална веројатно ќе се простат од играњето во "фајнал фор" од Средноевропската лига кој треба да се одржи во мај, в година во Пула. Во четвртиот меч пред домашна публика скопјани по третпат се поразени и ...

И во шестиот настап без победа

Вест

Битолчани ја продолжуваат црната серија

Утрински

Пелистерци никако да го освојат првиот бод

Дневник
4 поврзани вести »

Нападната патрола на АРМ кај караулата Долно Блаце

Вест - 14.09.2002

ГРАНИЧЕН ИНЦИДЕНТ НА СЕВЕРНАТА ГРАНИЦА ВО ДЕЛОТ КОН КОСОВО Гранична патрола на АРМ, вчера околу 10.35 часот, во реонот на караулата Долно Блаце, кај мостот Барди Маало е нападната од тричлена униформирана вооружена група, соопштува Министерството за одбрана.

Нападната патрола на АРМ крај караулата "Долно Блаце"

Утрински

Нападната гранична патрола на АРМ кај Долно Блаце

А1

АНА презеде одговорност за нападот на патролата во Блаце

А1
4 поврзани вести »

Батлер верува дека в недела ќе нема насилство

Утрински - 14.09.2002

ИЗЈАВА Скопје - ?Верувам дека ова ќе бидат добри избори и дека в недела ќе нема насилство", изјави за Радио Слободна Европа американскиот амбасадор во Македонија, Лоренс Батлер. Тој смета дека изборите се шанса за затворање на поглавјето на насилство и за насочување кон она што е битно - отворање ...

Солана, Робертсон и Батлер повикаа на фер и мирни избори

А1

Изборите се тест за мирот во Македонија

Утрински

Солана повика на мирна атмосфера за време на гласањето и по него

А1
4 поврзани вести »

Предизборни пораки на лидерите на албанските партии

А1 - 13.09.2002

Лидерите на политичките партии на Албанците во Македонија преку скопскиот дневен весник на албански јазик „Лоби дитор“ ги пренесоа последните пораки непосредно пред неделните парламентарни избори. „Ние се боревме за Албанецот, но и припадниците на другите народи, еднаш и засекогаш да имаат ...

ПДП ги повика албанските партии на постизборно коалицирање

Утрински

Коалицијата на Змејковски реагира на радикализмот на ДПА и ПДП

Утрински

Доследна примена на Охридскиот договор

Утрински
4 поврзани вести »

Неделковски најдобар во конкуренција на 30 учесници

Вест - 11.09.2002

МЕЃУНАРОДЕН КОЊИЧКИ ТУРНИР "ЗОБНАТИЧКИ ИГРИ 2002" во БАЧКА ТОПОЛА, СРЈ Зоран Неделковски со грлото Пасаж од коњичкиот клуб Илинден како најуспешен натпреварувач го заврши настапот на реномираниот меѓународен коњички турнир "Зобнатички игри 2002", што викендов се одржа во ергелата Зобнатица во Бачка ...

Неделковски најдобар во прескокнување пречки

Утрински

Неделковски - најуспешен на турнирот

Дневник
3 поврзани вести »

Слаб одзив на раселените лица на изборите

А1 - 14.09.2002

Внатрешно раселените 4.351 лице кои имаат избирачко право денеска гласаа на парламентарните избори, ден пред останатите граѓани на Македонија. Гужва, прекуредно појавување на гласачкото место и споро одвивање на изборниот процес се главните одлики на гласањето во кампот „Кристал“, каде треба да ...

Денеска гласаат раселените, војниците, болните

Утрински

Раселените лица ќе гласаат на 14. септември

А1
3 поврзани вести »

Еден, два победа на Ферари во Монца

А1 - 15.09.2002

Еден, два победа на возачите на Ферари на патеката во Монца за големата награда на Италија. Триумфираше бразилецот Рубенс Баричело кој ја оствари втората победа сезонава, а вкупно трета во неговата кариера. Втор низ целта мина светскиот шампион Михаел Шумахер, а на третата позиција се пласираше ...

На брзата патека во Монца Шумахер ќе се обиде да собори нов рекорд

Дневник

Уште еден рекорд за соборување го очекува Михаел Шумахер

Вест
3 поврзани вести »

Комеморација во Скопје

Вест - 12.09.2002

"Секој од нас ќе се сеќава каде точно бил на 11 септември, кога авионите удрија во Светскиот трговски центар", рече амбасадорот на САД во Скопје Лоренс Батлер, на завчерашната комеморација за жртвите на терористичкиот напад врз САД, која се одржа во американската амбасада.

Трагедија за сите граѓани на светот

Утрински

Комеморација на трагедијата од 11. септември

А1
3 поврзани вести »