TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

ССМ повика да се гласа за СДСМ

А1 - 13.09.2002

Сојузот на синдикатите на Македонија на престојните избори ќе ја поддржи програмата на коалицијата „За Македонија заедно“, бидејќи според синдиклаците, таа најблиску ги одразува нивните барања, потврди синдикалниот лидер Ванчо Муратовски.

ССМ ќе гласа за СДСМ

Вест

Денеска или утре ќе се знае која партија ќе добие поддршка од синдикалците

Утрински
3 поврзани вести »

Коридорот е мамка за странски инвестиции!

Капитал - 12.09.2002

Потпишан Меморандум за Коридорот 8Коридорот е мамка за странски инвестиции!Македонскиот дел од Коридорот исток-запад е започнат, но многу малку е реализирано. Проектот досега се проценува на 534 милиони долари. Се бараат странски инвеститори или концесиски договор за Коридорот да се заврши "Ова ...

Паневропскиот коридор исток- запад доби нова шанса

Дневник

Владата го запоставува Коридорот исток - запад

А1
3 поврзани вести »

Од понеделник инсталациите за греење под притисок

Вест - 14.09.2002

ТОПЛИФИКАЦИЈА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА Сите интервенции во внатрешните инсталации од страна на корисниците без претходно одобрување и обезбедување на услови од страна на "Топлификација" не се дозволени, бидејќи може да предизвикаат штети Од понеделник "Топлификација" во рамки на ...

В понеделник пробно полнење на системот

Утрински

Мрежата пробно се полни, радијаторите на проверка

Дневник
3 поврзани вести »

"Монтинг" вреден три милиони евра, продаден за триесет илјади!

Утрински - 14.09.2002

Рекордна распродажба на државниот капитал на Берзата - дисконт од 97,84 отсто! ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Минатата недела македонскиот пазар на капитал, односно Берзата, регистрираше рекордна распродажба на државниот капитал, при што е забележан и рекорден дисконт на цената на капиталот на битолски ...

„Монтинг“ продаден за само 28.000 евра

А1

Фантомска продажба на акциите на битолски „Монтинг“

А1
3 поврзани вести »

Со молотов коктел запален џипот на сопственикот на"Упа ентерпрајз"

Вест - 12.09.2002

ЗАВЧЕРА ВО ЦЕНТАРОТ НА СКОПЈЕ Џипот "вранглер", сопственост на Љупчо Палевски, сопственик на фирмата "Упа ентерпрајз" и главен уредник на неделникот "Старт" и на новиот дневен весник "Глобал" целосно изгорел Две непознати лица од автомобил во движење, завчеравечер, фрлиле молотов коктел врз џипот ...

Палевски: ДПА ја нападна печатницата, ВМРО-ДПМНЕ ми го разнесе џипот

Дневник

Атак врз печатницата на „Глобал“, сопственикот Палевски ја обвини власта

А1
3 поврзани вести »

Откриен идентитетот на напаѓачот што рани ученик со нож

Дневник - 14.09.2002

ПО РАНУВАЊЕТО НА УЧЕНИКОТ ВО "АСУЦ" Силеџијата, кој во вторникот во Државното автосообраќајно училиште "Боро Петрушевски" од Скопје со нож пробол ученик од зад грб, се уште е во бегство. Во полицијата вчера информираа дека им е познат индентитетот на напаѓачот, но оти не го соопштуваат во интерес ...

Осумнаесетгодишник прободен со нож

Вест

Ученик прободен од зад грб со нож

Дневник
3 поврзани вести »

Делчевци бараат да се спречи точењето алкохол на малолетници

Дневник - 11.09.2002

ПО ТРАГИЧНАТА МАЛОЛЕТНИЧКА ПРЕСМЕТКА Против Венцо досега имало 30 пријави, но полицијата не презела ништо, вели револтирано стрикото на убиениот Игор Синко ти не си виновен, Господ сакал така да биде. Со овие зборови Љупчо Атанасовски во полициската станица му се обратил на својот син Венцо, кој ...

Малолетник со нож во срце уби врсник

Вест

Четиринаесетгодишник убил свој врсник заривајќи му нож во срцето

Дневник
3 поврзани вести »

Словенците во панична потрага по пари за НИП-от

А1 - 13.09.2002

По неуспешниот обид „Нова Македонија“ да ја купат со државни сертификати, Словенците се во панична потрага по 2,3 милиони евра потребни за купување на 69,8% од акциите. До денеска компанијата „Југ услуги“ нема уплатено ниту евро за „Нова Македонија“, а според изјавата на нивниот претставник дадена ...

"Југ услуги" денеска ќе ја платат првата рата за "Нова Македонија"

Вест

Парите не се уплатени - продажбата на "Нова Македонија" пропаѓа

Утрински
3 поврзани вести »

Католички напади против венецискиот победник "Сестрите од Магдалена"

Дневник - 11.09.2002

ИТАЛИЈА Римокатоличкото свештенство во Италија вчера истури еден куп критики врз Венецискиот филмски фестивал поради наградата за британскиот филм "Сестрите од Магдалена" кој отсликува суровост и малтретирање. Филмот на Питер Мулан, кој ја доби годинашната награда "Златен лав" ги разбесни ...

Златен Лав за "Сестрите Магдаленки" на Питер Мулан

Вест

"Златен лав" за "Сестрите од Света Магдалена"

Утрински
3 поврзани вести »

Апсолутниот господар Сампрас може мирно да се повлече

Дневник - 11.09.2002

ТЕНИС - ПО ОСВОЈУВАЊЕТО НА РЕКОРДНИОТ 14. ГРЕНД-СЛЕМ - Ќе размислам за иднината, се уште сакам да играм, но да се победи ривал како Агаси во финале на САД опен е најубав крај за една кариера - вели Пистол Пит Американецот Пит Сампрас по освојувањето на својата рекордна за машкиот тенис 14.

Триумфален кам-бек на отпишаниот Сампрас

Утрински

Сампрас победи на УС Опен

А1
3 поврзани вести »