TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

Комуналците ќе го светнат Скопје, ама немаат чаре за дивите депонии

Дневник - 14.09.2002

комунална хигиена Во генералката на скопските општини најкооперативни се покажале граѓаните од Кисела Вода Комуналците најавуваат дека во октомври ќе продолжи акцијата за чистење на скопските општини и велат оти се подготвени да го светнат секој агол во градов.

Собрано вкупно 2.091 тон ѓубре од домаќинствата

Утрински

Скопјани сакаат и генералки, ама бараат градот да се чисти секој ден

Вест
3 поврзани вести »

Вардарци во Кочани ја пречекуваат Победа

Вест - 14.09.2002

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА, 6. КОЛО И покрај тоа што Кочани сезонава нема екипа меѓу прволигашите, тамошните љубители на фудбалот денеска ќе имаат можност да уживаат во дербито на шестото коло од Првата фудбалска лига, Вардар-Победа.

Дербито Вардар - Победа во Кочани

Утрински

Хаџиевски: Играме добро, меѓутоа изостануваат резултатите

Утрински
3 поврзани вести »

Хрватска и Словенија ќе подготват договори за рибарење

А1 - 13.09.2002

Хрватската и словенечката влада до 23-ти септември би можеле да подготват договори за рибарење во Пиранскиот Залив и да донесат одлуки за дозволи за професионалните рибари, кои би добиле право да рибарат на целата територија, потврдија во Њујорк шефовите на дипломатиите на двете земји Тонино Пицула ...

Договорено привремено решение за Пиранскиот Залив

А1

Словенија го контролира Пиранскиот Залив

А1
3 поврзани вести »

"Фолтин" на фестивал во Солун

Вест - 13.09.2002

Утре , на големиот "Ворлд мјузик" фестивал "Гаија" , кој по традиција се одржува во Солун, ќе настапи и македонската група "Фолтин". Концертот ќе се одржи во престижната сала "Моно Лазаристон", каде имаат насатпувано и Андреа Бочели, Цезариа Евора...

Официјален почеток на соработката со "Трето уво"

Утрински

"Фолтин" на фестивалот "Гаја" во Солун

Дневник
3 поврзани вести »

Лигата старува со дербито МЗТ Скопје -Фершпед Рсаботнички на 5 октомври

Вест - 12.09.2002

ЗДРУЖЕНИЕ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРВОЛИГАШИ Новото кошаркарско првенство треба да стартува на 5 октомври, а во првото коло на шампионатот, по волја на ждрепката за натпреварувачки броеви, ќе играат лутите спортски ривали МЗТ Скопје 2000 - Фершпед Работнички, е заклучок на седницата на Здружението на ...

Старт на 28 септември со Суперкупот

Утрински

Скопско дерби на почетокот

Дневник
3 поврзани вести »

Драгиев го "кутна" Александров!

Утрински - 14.09.2002

Второ коло од 11. Екипен шампионат на Македонија во шах Бугаринот Веселин Драгиев (рејтинг 2422) од екипата на Тетекс го приреди најголемото поединечно изненадување во второто коло на 11. Екипен шампионат на Македонија во шах во Струга (11-19 септември), совладувајќи го засилувањето на бранителот ...

Убедлив старт на освојувачот на Купот

Утрински

Кисела Вода го растури Кочани

Дневник
3 поврзани вести »

Управниот одбор на ПИОМ ја оштетил пензиската каса за 113 илјади евра

Вест - 14.09.2002

АКЦИОНЕРИ НА СКОПСКА "АГРОМЕХАНИКА" ОБВИНУВААТ Во трката за преземање на "Агромеханика" од две заинтересирани страни акциите достигнале вредност и од 5.000 денари, а пакетот на Пензискиот фонд од 4,82 отсто од акциите, кој одлучувал кој ќе стане доминанте Пензиската каса, а со тоа и пензионерите, ...

Касата на пензискиот фонд оштетена за повеќе од 100.000 евра

А1

Управниот одбор го оштетил ПИОМ за над 100.000 евра

А1
3 поврзани вести »

"Кадиевски не тера непотребно да патуваме 4.000 км"

Вест - 14.09.2002

РЕАГИРАЊЕ НА ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА ПОРАДИ НЕОДЛОЖУВАЊЕТО НА СРЕДБАТА СО ПРОЛЕТ Нашиот актуелен ракометен првак Вардар Ватростална реагираше до медиумите по повод одлуката на Комисијата за спроведување натпревари на РСМ да не му се одложи натпреварот од првото суперлигашко коло со Пролет од 22.

Опструкција на Кадиевски

Утрински

Комисијата на РСМ го одби барањето на Вардар В.

Дневник
3 поврзани вести »

Во Македонија се уште нема основа за развој на продуцентството

Дневник - 14.09.2002

ИВО ТРАЈКОВ, РЕЖИСЕР Режисерската постапка е само одлука, тоа не е професија, тоа е само начин на размислување, донесување одлуки и избор на концепт по кој ќе се движам Првите кадри од новиот филм на Иво Трајков, "Големата вода" беа снимени во минатата недела, најпрво на локации во Кочанско, а ...

Филмски центар далечна проекција

Дневник

Македонски филмски центар ќе има, ама не се знае кога и каде

Дневник
3 поврзани вести »

Плажите во Хрватска беа тивки

Капитал - 12.09.2002

Хрватската туристичка индустрија во незавидна ситуацијаПлажите во Хрватска беа тивкиКако и минатата година, Хрватска чекаше голем туристички бран, кој ќе и помогнеше да ги наполни големите дупки во државниот буџет, но, исто како и лани, доживеа разочарување.

Грција: Расте бројот на туристите од ЕУ и "туристите" од Албанија

Капитал

Политичката стабилност не е доволна да ги привлече туристите

Капитал
3 поврзани вести »