TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

Комеморација во Скопје

Вест - 12.09.2002

"Секој од нас ќе се сеќава каде точно бил на 11 септември, кога авионите удрија во Светскиот трговски центар", рече амбасадорот на САД во Скопје Лоренс Батлер, на завчерашната комеморација за жртвите на терористичкиот напад врз САД, која се одржа во американската амбасада.

Трагедија за сите граѓани на светот

Утрински

Комеморација на трагедијата од 11. септември

А1
3 поврзани вести »

Хрватска и Словенија ќе подготват договори за рибарење

А1 - 13.09.2002

Хрватската и словенечката влада до 23-ти септември би можеле да подготват договори за рибарење во Пиранскиот Залив и да донесат одлуки за дозволи за професионалните рибари, кои би добиле право да рибарат на целата територија, потврдија во Њујорк шефовите на дипломатиите на двете земји Тонино Пицула ...

Договорено привремено решение за Пиранскиот Залив

А1

Словенија го контролира Пиранскиот Залив

А1
3 поврзани вести »

Штајнер: „Митровица ќе биде еден од понормалните градови“

А1 - 15.09.2002

„Косовска Митровица ќе биде еден од понормалните градови во Европа“, изјави денеска шефот на УНМИК Михаел Штајнер, јави белградската агенција Фонет. Штајнер при посетата на јужниот дел на поделениот град во разговорот со потпретседателот на оваа општина Мустафа Плана ги отфрли тврдењата дека постои ...

Конечната цел е Косово да стане држава за сите негови граѓани

Капитал

Албанија и УНМИК за фер и мирни избори во Македонија

А1
3 поврзани вести »

Митрева: Никој нема да ја спречи волјата на граѓаните да излезат на избори

Утрински - 12.09.2002

ПРЕС СитЃEштЃEќе се ь@идат да го ъьрушаЃEизборниоЃEЃEъGес во шестатЃEизборнЃE единицЃEтребЃEда се ъCЃEжаЃEъьвремЃEьC таЃEитЃEъьЃEри. ЗЃEстъAствата ЃEвеќе ыD се исЃEатувааЃE бидејќи во ьCбранЃEъь деЃEЃEатијатЃEстыШат граѓанитЃEъь РМ, ъ@ьFицисЃEте ЃEЃEтичкЃEЃEртии ЃEЃEЃEъьроднатЃEзаедыGца.

Трудот на земјоделците треба да има вистинска цена

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ дели препораки за добивање студентски легла

Утрински
3 поврзани вести »

Комуналците ќе го светнат Скопје, ама немаат чаре за дивите депонии

Дневник - 14.09.2002

комунална хигиена Во генералката на скопските општини најкооперативни се покажале граѓаните од Кисела Вода Комуналците најавуваат дека во октомври ќе продолжи акцијата за чистење на скопските општини и велат оти се подготвени да го светнат секој агол во градов.

Собрано вкупно 2.091 тон ѓубре од домаќинствата

Утрински

Скопјани сакаат и генералки, ама бараат градот да се чисти секој ден

Вест
3 поврзани вести »

Управниот одбор на ПИОМ ја оштетил пензиската каса за 113 илјади евра

Вест - 14.09.2002

АКЦИОНЕРИ НА СКОПСКА "АГРОМЕХАНИКА" ОБВИНУВААТ Во трката за преземање на "Агромеханика" од две заинтересирани страни акциите достигнале вредност и од 5.000 денари, а пакетот на Пензискиот фонд од 4,82 отсто од акциите, кој одлучувал кој ќе стане доминанте Пензиската каса, а со тоа и пензионерите, ...

Касата на пензискиот фонд оштетена за повеќе од 100.000 евра

А1

Управниот одбор го оштетил ПИОМ за над 100.000 евра

А1
3 поврзани вести »

Прекуокеански бимови и трасови

Дневник - 14.09.2002

Колумна - Божин Павловски Доколку брзоплето и поради сопствена негрижа пребрзо го изгубиме нашето многубројно иселеништво, постои опасност да се инвалидизираме и како народ и како држава, а меѓусебното охрабрување и дополнување верно може да ни ја удвои силата Без културниот аматеризам е ...

Надминување на раздорот и на делбите

Утрински

Македонците во дијаспората сакаат да гласаат

Дневник
3 поврзани вести »

Католички напади против венецискиот победник "Сестрите од Магдалена"

Дневник - 11.09.2002

ИТАЛИЈА Римокатоличкото свештенство во Италија вчера истури еден куп критики врз Венецискиот филмски фестивал поради наградата за британскиот филм "Сестрите од Магдалена" кој отсликува суровост и малтретирање. Филмот на Питер Мулан, кој ја доби годинашната награда "Златен лав" ги разбесни ...

Златен Лав за "Сестрите Магдаленки" на Питер Мулан

Вест

"Златен лав" за "Сестрите од Света Магдалена"

Утрински
3 поврзани вести »

Словенците во панична потрага по пари за НИП-от

А1 - 13.09.2002

По неуспешниот обид „Нова Македонија“ да ја купат со државни сертификати, Словенците се во панична потрага по 2,3 милиони евра потребни за купување на 69,8% од акциите. До денеска компанијата „Југ услуги“ нема уплатено ниту евро за „Нова Македонија“, а според изјавата на нивниот претставник дадена ...

Парите не се уплатени - продажбата на "Нова Македонија" пропаѓа

Утрински

"Југ услуги" денеска ќе ја платат првата рата за "Нова Македонија"

Вест
3 поврзани вести »

Во Сицилија уапсени 15 Пакистанци

Утрински - 13.09.2002

Поради заговор за спроведување терористички дела ПАЛЕРМО - Полицијата во Сицилија соопшти дека уапсила 15 Пакистанци, обвинети за заговор за спроведување на терористички дела. Претставниците веруваат дека тие се можеби членови на мрежата Ал Каеда на Осама бин Ладен.

Пакистан бара Бошкоски да излезе пред Меѓународниот суд

Утрински

Пакистан бара Бошковски да излезе пред меѓународен суд

А1
3 поврзани вести »