TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

Митрева: Никој нема да ја спречи волјата на граѓаните да излезат на избори

Утрински - 12.09.2002

ПРЕС СитЃEштЃEќе се ь@идат да го ъьрушаЃEизборниоЃEЃEъGес во шестатЃEизборнЃE единицЃEтребЃEда се ъCЃEжаЃEъьвремЃEьC таЃEитЃEъьЃEри. ЗЃEстъAствата ЃEвеќе ыD се исЃEатувааЃE бидејќи во ьCбранЃEъь деЃEЃEатијатЃEстыШат граѓанитЃEъь РМ, ъ@ьFицисЃEте ЃEЃEтичкЃEЃEртии ЃEЃEЃEъьроднатЃEзаедыGца.

Трудот на земјоделците треба да има вистинска цена

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ дели препораки за добивање студентски легла

Утрински
3 поврзани вести »

Владата го повредила уставното право на сопственост на акционерите на "Фершпед"

Вест - 13.09.2002

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ ПРЕПОРАЧА ПОНИШТУВАЊЕ НА ВЛАДИНОТО РЕШЕНИЕ ЗА ВРАЌАЊЕ НА ПРИВАТИЗАЦИЈАТА НА НАЈГОЛЕМАТА ШПЕДИТЕРСКА ФИРМА Омбудсманот, во образложението вели дека приватизацијата може да се поништи само ако контролата докажала оштетување на општествениот капитал, во судска постапка поведена ...

Народниот правобранител ќе дежура на денот на изборите

Утрински

Народниот правобранител застана зад "Фершпед"

Утрински
3 поврзани вести »

На Борис му дојде само Андов

Вест - 10.09.2002

ПРЕДИЗБОРНАТА КАПМАЊА ГО ПОТИСНА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА На свечената седница на Собранието на Македонија, претседателот Трајковски не му ја возврати посетата на Андов, а не дојде никој ни од државниот врв Претседателот на Македонија Борис Трајковски, во чест на 8-ми Септември, Денот на независноста, ...

Гаранции за фер избори

Утрински

Трајковски повика на разум како од времето на референдумот

Дневник
3 поврзани вести »

Прекуокеански бимови и трасови

Дневник - 14.09.2002

Колумна - Божин Павловски Доколку брзоплето и поради сопствена негрижа пребрзо го изгубиме нашето многубројно иселеништво, постои опасност да се инвалидизираме и како народ и како држава, а меѓусебното охрабрување и дополнување верно може да ни ја удвои силата Без културниот аматеризам е ...

Надминување на раздорот и на делбите

Утрински

Македонците во дијаспората сакаат да гласаат

Дневник
3 поврзани вести »

Штајнер: „Митровица ќе биде еден од понормалните градови“

А1 - 15.09.2002

„Косовска Митровица ќе биде еден од понормалните градови во Европа“, изјави денеска шефот на УНМИК Михаел Штајнер, јави белградската агенција Фонет. Штајнер при посетата на јужниот дел на поделениот град во разговорот со потпретседателот на оваа општина Мустафа Плана ги отфрли тврдењата дека постои ...

Конечната цел е Косово да стане држава за сите негови граѓани

Капитал

Албанија и УНМИК за фер и мирни избори во Македонија

А1
3 поврзани вести »

Седуммина приведени во Прилеп

Вест - 10.09.2002

Македонската полиција приведе седуммина граѓани од Прилеп поради сомневање оти предизвикале сериозни нарушувања на јавниот ред и мир во градот пред и за време на одржувањето на митингот на коалицијата "За Македонија заедно". "Полицијата приведе седуммина граѓани поради сомневање за вмешаност при ...

Полицијата приведе седуммина прилепчани

Утрински
2 поврзани вести »

За МНТ не е битна банковната гаранција,

Вест - 12.09.2002

ФИРМАТА НА ТАКИ НИКОЛОВСКИ ПОБЕДИ И ПО ОБЖАЛУВАЊЕТО ДО ВЛАДИНАТА КОМСИЈА На прашањето како се случило МНТ да не бара банковна гаранција, Миле Бошковски, претседател на тендерската комисија и раководител на сценска техника во МНТ вели дека и да имало, таа не ќе беше битна во одлуката за избор на ...

МНТ ќе го покрие "Силинг мастерс"

Утрински
2 поврзани вести »

Лажен аларм за подметната бомба во скопската гимназија "Зеф Љуш Марку"

Вест - 14.09.2002

Анонимна закана за подметната бомба во гимназијата "Зеф Љуш Марку", вчера претпладне ја прекинала наставата на учениците од првата смена. По детаљна проверка на училишната зграда и на пошироката околина, стручни лица од Управата за антитероризам утврдиле дека станува збор за лажна тревога.

Лажна тревога за подметната бомба во „Зеф Љуш Марку“

А1
2 поврзани вести »

Низ трезорите на "Бучим" шетаат глувци

Вест - 14.09.2002

ВАНЧО ЧИФЛИГАНЕЦ ОБЕЛОДЕНУВА НЕГОВИ СОЗНАНИЈА ЗА СОСТОЈБИТЕ ВО РАДОВИШКИОТ РУДНИК ЗА БАКАР Уште со продажбата почна погребувањето на еден од најдобрите рудници во светот, а Марк Гуд кој беше централната личност во продажбата на "Бучим" е само обичен портир во една балканска фирма во САД, изјави ...

"Бучим" никогаш не бил пералница на пари

Утрински
2 поврзани вести »

Пакистан бара Бошкоски да излезе пред Меѓународниот суд

Утрински - 13.09.2002

СЛУЧАЈ Скопје - Пакистан е подготвен да поведе обвинение во Меѓународниот суд против министерот за внатрешни работи на Македонија, Љубе Бошкоски и македонската полиција, се вели во соопштението од Пакистан пренесено во скопскиот весник на албански јазик "Факти".

Пакистан бара Бошковски да излезе пред меѓународен суд

А1
2 поврзани вести »