TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-09 до 2002-09-15

НАТО шокиран од нападите врз новинарите

Вест - 10.09.2002

"НАТО е шокиран од неодамнешните напади врз независните медиуми и одделни новинари, како и од маневрите со законот против медиумите, што е несоодветно, особено за време на изборната кампања", се вели во вчерашната изјава на претставникот на амбасадорот на НАТО во Македонија Николас Бигман.

Бигман: „Шокиран сум од нападите на независните медиуми“

А1
2 поврзани вести »

Гласачите во Македонија да изберат власт каква што сакаат

Утрински - 12.09.2002

Прес-конференција на НАТО, ОБСЕ и ЕУ СКОПЈЕ - Меѓународните претставници во Македонија апелираа до македонските гласачи "излезете и гласајте", укажувајќи дека волјата на гласачите во земјата е да изберат власт каква што сакаат.

Меѓународната заедница повика: „Излезете и гласајте“

А1
2 поврзани вести »

Садам се сретнал со бин Ладен и му дал пари

Вест - 10.09.2002

ЉУБОВНИЦАТА НА ИРАЧКИОТ ЛИДЕР ТВРДИ Во интервјуто за американската тв мрежа Еј-Би-Си Њуз, Парисула Лампсос, која тврди дека 30 години му била љубовница на Садам, вели дека тој користи вијагра, ја бои косата и носи костуми од Карден и дека најомилен филм му е "Кум", а најомилена песна " ВАШИНГТОН, ...

Садам голта "вијагра", го гледа "Кум" и си го потпевнува Синатра

Дневник
2 поврзани вести »

Место поддршка, Чашуле добил шлаканица од ЕУ

Вест - 12.09.2002

ЛАДЕН ТУШ ОД ЕВРОПА ЗА ТИМОТ НА ГЕОРГИЕВСКИ "Скорешните насилства се неприфатливи и може да предизвикаат раст на несигурноста во врска со перспективите за поблиски врски на Македонија со ЕУ и НАТО", го предупредил данскиот министер за надворешни работи Пер Стиг Мелер, во улога на претседавач с ...

Заплашувањето и инцидентите ја оддалечуваат Македонија од Европа

Утрински
2 поврзани вести »

Пациентите трчаат по леќи поради ситнопрофитерски интереси на лекарите

Вест - 13.09.2002

СПОРЕД ЕКСКЛУЗИВНИОТ УВОЗНИК НА ПОМАГАЛА ЗА ОЧНАТА КЛИНИКА Тимот што работи во оваа фирма информира дека досега немало ниту еден случај на компликации како резултат на сомнителниот квалитет на леќите и дека лекарите на Клиниката ги тераат пациентите да набавуваат "Леќите што се користат на Очната ...

Очната клиника вградува леќи со сомнителен квалитет

Вест
2 поврзани вести »

Загина 74-годишен старец во "фиќо" превртено во бездна

Вест - 14.09.2002

НЕСРЕЌА ВО ШТИПСКОТО СЕЛО СТАР КАРАОРМАН Во штипското село Стар Караорман, во местото Орлова Чука, во превртен автомобил "застава 750" загинал 74-годишниот Ристо Стојанов од Штип. Настанот се случил завчера попладне, кога синот на Ристо Стојанчо Стојанов (45) што го управувал автомобилот, сопрел ...

Старец во "фиќо" загина во амбис

Утрински
2 поврзани вести »

Митко Апостоловски лауреат на "Ристо Шишков"

Вест - 10.09.2002

ЗАВРШИ ФЕСТИВАЛОТ НА КАМЕРЕН ТЕАТАРВО СТРУМИЦА СТРУМИЦА.- Наградата "Ристо Шишков" за најдобро актерско остварување, на Фестивалот на камерен театар "Ристо Шишков" Струмица му е доделена на актерот Митко С. Апостоловски, од Битолскиот театар за улогата на Дени Дидро во претставата "Развратникот" од ...

Наградата "Шишков" во рацете на Митко Апостоловски од Битолскиот театар

Утрински
2 поврзани вести »

Ирак може да произведе нуклеарна бомба за неколку месеци

Вест - 10.09.2002

Лондон, 10 септември - Ирак за неколку месеци може да произведе нуклеарна бомба ако успее од странство да набави ураниум или плутониум, предупреди вчера Меѓународниот институт за стратешки студии со седиште во Лондон. Во студијата за ирачкото оружје за масовно уништување, објавена вчера, директорот ...

На Ирак му фали само ураниум за нуклеарна бомба

Дневник
2 поврзани вести »

Раптис осма, Ристовски 13-ти

Утрински - 11.09.2002

Пливачки маратон од Светскиот куп во Атлантик Сити Македонската пливачка Теодора Раптис го освои осмото место меѓу 22 учеснички во женска, а Михајло Ристовски беше 13-ти меѓу 18 натпреварувачи во машка конкуренција во десеттиот и претпоследен маратон од Светскиот куп на ФИНА што се одржа во ...

Раптис на осмото место, Ристовски - тринаесетти

Дневник
2 поврзани вести »

Европејците ќе ги проверуваат наодите на Едвард Џозеф за корупција

Дневник - 11.09.2002

ПРЕДЛОГ-РЕЗОЛУЦИЈА ПРЕД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ Европската Унија треба сериозно да го испита извештајот на Меѓународната кризна група за корупцијата во Македонија и ако се утврди дека е вистинит да ја услови нашата земја со прекин на дотурот на европска помош.

Корупцијата го кочи Западен Балкан на патот кон ЕУ

Дневник
2 поврзани вести »