TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-09 - 2002-09-15

Ориентална фантазија за малку публика

Вест - 11.09.2002

ПОЧНА ЊУ ЕЈЏ . Со имиња кои многу ветуваат, фестивалот навистина значи уште едно музичко случување кое, покрај Скопскиот џез фестивал и "Блуз и соул" фестивалот, носи еден Почетокот на годинашното издание на Њу ејџ фестивалот се очекуваше да ја разбие летната зачмаеност на концертниот живот во која ...

Вечерва се отвора „Њу ејџ фестивал“

А1
2 поврзани вести »

Марјановиќ ги повикува Љубчо и Бранко на ТВ-дуел

Вест - 10.09.2002

ПОНУДА ЗА НОВА ЗАБАВА ЗА НАРОДОТ "Или ќе излезат, или ќе се резилат, трето нема", вели професор д-р Ѓорѓи Марјановиќ Професорот Ѓорѓи Марјановиќ ги повика јавно претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски и на СДСМ Бранко Црвенковски да излезат на ТВ-дуел со него на МРТВ.

ТВ дуел

Дневник
2 поврзани вести »

ДИК: Секоја изјава на политичар е прекршување на изборниот молк

Утрински - 13.09.2002

Што може да се објавува во периодот од 13 септември на полноќ до 15 септември во 19 часот КАТИЦА ЧАНГОВА Известувањето за инциденти и давањето информации во врска со текот на изборите не е прекршување на молкот што почнува на 13 септември во 24 часот и завршува на 15 септември во 19 часот.

Медиумите се обврзаа дека ќе го почитуваат предизборниот молк

А1
2 поврзани вести »

Старец во "фиќо" загина во амбис

Утрински - 14.09.2002

Штипско Ристо Стојанов (75) од Штип им подлегнал на повредите здобиени во превртено возило "застава-750", во амбис, во месноста Орлова Чука, во атарот на село Стар Караорман, Штипско. Несреќата се случила откако Стојанчо Стојанов, син на сега починатиот, со "фиќото" го довезол таткаси на нивата да ...

Загина 74-годишен старец во "фиќо" превртено во бездна

Вест
2 поврзани вести »

Седуммина приведени во Прилеп

Вест - 10.09.2002

Македонската полиција приведе седуммина граѓани од Прилеп поради сомневање оти предизвикале сериозни нарушувања на јавниот ред и мир во градот пред и за време на одржувањето на митингот на коалицијата "За Македонија заедно". "Полицијата приведе седуммина граѓани поради сомневање за вмешаност при ...

Полицијата приведе седуммина прилепчани

Утрински
2 поврзани вести »

Шредер бара мир, а не војна

Утрински - 14.09.2002

Реакции во Германија КОТБУС - Германскиот канцелар Герхард Шредер во четвртокот изјави дека и понатаму се спротивставува на каков било напад врз Ирак, откако американскиот претседател Џорџ Буш пред Обединетите нации жестоко го нападна ирачкиот лидер Садам Хусеин.

Германските социјалдемократи првпат во водство

Дневник
2 поврзани вести »

Галерија на икони со експонати од богатата манастирска ризница

Дневник - 11.09.2002

ВО МАНАСТИРОТ "СВЕТИ ЈОВАН БИГОРСКИ" Седумдесет експонати од планираните 160 ќе бидат изложени во женската трпезарија - адаптирана во автентична манастирска просторија, која дополнително е осветлена и климатизирана Во познатиот манастир "Свети Јован Бигорски", кој се наоѓа близу Дебарско Езеро, во ...

Презентација на дел од богатството на Бигорскиот манастир

Утрински
2 поврзани вести »

Ако има насилства, резултатите од изборите во Македонија ќе бидат под сомневање

Утрински - 12.09.2002

Писмо од Тони Блер до претседателот Трајковски "Со завршетокот на минатогодишната криза, вашата земја постигна значаен прогрес. За сето ова да продолжи и Македонија да ја постигне својата цел за евентуално членство во ЕУ и во НАТО, од големо значење е изборите на 15 септември да поминат мирно, да ...

Блер: Да се почитуваат желбите на гласачите

А1
2 поврзани вести »

Промоцијата на „Луњи над Тетово“ во Варшава без македонскиот амбасадор во Полска

А1 - 12.09.2002

Книгата „Луњи над Тетово“, репортерскиот запис од воената криза во Македонија на полскиот новинар Ришард Билски, на 10-ти септември беше промовирана во Варшава. На промоцијата присуствуваа Тадеуш Мазовјецки Хенри Сокалски, од Македонија Трифун Костовски, но не и македонскиот амбасадор во Полска ...

Војната во Македонија беше импортирана од Косово

Утрински
2 поврзани вести »

Победа убедлива против Беласица

А1 - 12.09.2002

Вчерашните натпревари од 5-тото коло на првата фудбалска лига минаа во сенка на трагичниот настан што се случи на стадионот во Куманово на кој згасна животот на 23 -годишниот фудбалер на Напредок Стефан Толевски, кој по здобиениот инфаркт почина на пат кон скопската болница.

Трагичен настан во 5-тото коло од првата фудбалска лига

А1
2 поврзани вести »