TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Пратеник плус за ВМРО-ДПМНЕ и ЛП, а еден помалку за „Заедно“

А1 - 22.09.2002

Eдно пратеничко место повеќе за ВМРО-ДПМНЕ и Либералната партија, а едно помалку за коалицијата „За Македонија заедно“ во првата, скопската изборна единица. Ова е резултат од разгледаните приговори пристигнати до Државната изборна комисија за вкупните резултати.

Историски предизвик со голем ризик

Дневник

Добро утро, Македонијо!

Дневник

Ахмети нема да биде пратеник?

А1

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со изборниот пораз

Утрински

Дневник Вест Дневник Дневник Капитал Капитал А1 А1

49 поврзани вести »

МВР подготвува кривични пријави против членовите на ДИК

Дневник - 21.09.2002

ПРОДОЛЖУВА ИЗБОРНАТА РАШОМОНИЈАДА "Кометал трејд" не бил увозник, туку само посредник во набавката на хартијата, која ја купил Графичкиот центар во Скопје, тврди Трифун Костовски Министерството за внатрешни работи подготвува кривични пријави против сите членови на Државната изборна комисија, ...

Власта со монтажа сака да фрли дамка на изборите

Утрински

Зафироски: Полицијата влезе незаконски во "11 Октомври"

Утрински

Упадот на луѓето на Љубе беше навредувачки и нецивилизиран

Вест

"Кометал трејд " не ја увезе харијата за спорните гласачки ливчиња

Вест

Утрински А1 А1 Дневник Утрински Утрински Вест Дневник

21 поврзани вести »

Американските научници во прашање ги ставаат доказите против Ирак

А1 - 22.09.2002

Портпаролот на американскиот претседател Ари Флечер, како што објави „Сандеј Тајмс“, откри дека командантот на американските сили во Заливот на Џорџ Буш му доставил до сега најобемни воени планови, додека, истовремено, дописникот на весникот од Багдад известува за подготовки на елитните ирачки ...

Ирак нема да прифати никакви нови резолуции од ОН

А1

Буш ќе ги убедува Русите околу Ирак

Утрински

Претходница на инспекторите на ОН во Багдад на 15 октомври

Вест

Најдобро време за напад на Ирак февруари 2003

А1

Утрински Дневник Вест А1 Вест Утрински Дневник А1

20 поврзани вести »

Кога јас би бил Црвенковски, ДУИ би ми била партнер во владата

Дневник - 20.09.2002

ИНТЕРВЈУ - ЛОРЕНС БАТЛЕР, АМБАСАДОР НА САД Изборите се завршени и Вашингтон очекува Македонија да се врати во нормалата, на патот кон евроатлантските институции, истакнува амбасадорот на САД, кој вели оти тоа е потребно сега, кога цивилизацијата има проблем што се вика - Ирак Меѓународната заедница ...

Mедиумите од регионот повеќе информираа, помалку коментираа

Капитал

Црните прогнози за изборите не се остварија, сега се најавуваат етнички тензии

Капитал

Нов почеток или почеток на крајот

Капитал

Српските медиуми изборите во Македонија ги оценија како демократска зрелост

А1

Утрински Утрински Дневник Дневник А1 Вест Дневник Утрински

14 поврзани вести »

Македонската култура им одолева на искушенијата

Дневник - 20.09.2002

СВЕТСКИ КОНГРЕС НА ПЕН-ЦЕНТРИТЕ ВО ОХРИД Со свеченото обраќање на претседателот на меѓународниот ПЕН, Омеро Ариѓис, и со поздравната реч на претседателот на македонскиот ПЕН, Димитар Башевски, вчера напладне во хотелот "Метропол" во Охрид официјално е отворен е 68.

Што прави писателот кога кога е ускратено правото за изразување?

Вест

Македонија ги избегна ужасите на граѓанската војна

А1

Свечено отворање на конгресот на ПЕН-центрите

Дневник

Творечка и духовна слобода без граници

Утрински

Вест А1 Утрински Вест Утрински Дневник

11 поврзани вести »

ДИК на отворена седница ги разгледува приговорите

А1 - 21.09.2002

Државната изборна комисија на отворена седница ги разгледува приговорите пристигнати до неа во врска со објавените вкупни резултати од парламентарните избори. Досега се поднесени 8 приговори но, комисијата одлучи да прифати уште 3.

ВМРО-ДПМНЕ најави жалби до Врховниот суд

Дневник

Истече рокот за приговори до ДИК, Бошковски во меѓувреме кај Гелевски

А1

Трајковска: ДИК работеше непристрасно и ги запази роковите

Вест

Доста и даде бодигард на претседателката на ДИК

Вест

Утрински Вест Утрински А1 А1 Дневник

11 поврзани вести »

„Нова Македонија“ ќе се купи преку „Нова Македонија“

Утрински - 21.09.2002

Продажбата на најголемата новинска куќа кај нас најавена на Берзата ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Словенечкиот конзорциум ?Југ сторитве" кој се јавува како купувач за државениот пакет акции во најголемата издавачка куќа кај нас ?Нова Македонија" на Македонската берза за хартии од вредност најавила за следната ...

Словенците ја уплатија и втората рата за НИП "Нова Македонија"

Утрински

Словенечки "Југ сторитве" стана сопственик на "Нова Македонија"

Дневник

Словенците уплатија 2,3 милиони евра за "Нова Македонија"

Вест

„Југ услуги“ и официјално е нов сопственик на „Нова Македонија“

А1

Дневник Утрински Вест Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Синдикатот апелира до Владата да ги сопре вработувањата во јавниот сектор

Утрински - 21.09.2002

ССМ бара сериозен однос на политичките субјекти спрема социјалните проблеми МАЈА ТОМИЌ Потезите што ги прави деновиве Владата на заминување, со енормниот број на вработувања во јавниот сектор, најмалку придонесуваат за решавањето на ситуацијата со невработеноста, а познати се ставовите на ССМ дека ...

Синдикатот бара од владата да престане со партиски вработувања

А1

Синдикатите на јавниот сектор се против партиските вработувањата

Утрински

Драмски театар конечно формираше свој синдикат

Вест

УНАСМ се надева на соработка со новата влада

А1

Капитал Вест Утрински Дневник А1

10 поврзани вести »

Израелските сили убија најмалку четворица Палестинци

А1 - 22.09.2002

Израелските сили убија најмалку четворица Палестинци во демонстрациите го градовите од Западниот Брег, што се одржаа во знак на поддршка на опколениот палестински водач Јасер Арафат, потврдија болнички извори. Според овие извештаи, двајца Палестинци биле убиени во Рамалах, еден во бегалскиот камп ...

Израел упадна во штабот на Арафат, уапси 20 милитанти

Вест

Обрачот околу Јасер Арафат се стега

Утрински

Израелците повторно го сардисаа Арафат

Дневник

Израел го изолира Јасер Арафат

А1

Вест Капитал Капитал А1 А1

10 поврзани вести »

Инспекторите ќе ги "чешлаат" новите вработувања

Дневник - 21.09.2002

ПАРТИСКИ ВРАБОТУВАЊА Се вработуваат со партиска книшка, а има и такви со само еден ден работен стаж Сојузот на синдикатите на Македонија апелира да се запрат непродуктивните вработувања во јавниот сектор, кои не се резултат на реалните потреби.

Партиските вработувања во Неготино

А1

Купишта решенија за вработување во министерствата и во јавните претпријатија

Дневник

Постизборните масовни вработувања наидуваат на револт

А1

Штрајк против новите партиски вработувања во "Македонија пат"

Вест

Вест Вест Дневник А1 А1

10 поврзани вести »