TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Учениците од Сандево ќе пијат здрава и чиста вода

А1 - 20.09.2002

Учениците од О.У. „Александар Урдаревски“ од скопско Сандево од понеделник ќе пијат здрава и чиста вода за пиење. На ова денеска се обврзаа градоначалникот и директорот на Јавното претпријатие за водовод и канализација, откако директорот на учлиштето го потпиша договорот за приклучок на учлиштето ...

Жедните ученици од Сандево го блокираа училиштето

А1
2 поврзани вести »

Покажавме дека сме зрел и државотворен народ

Дневник - 17.09.2002

бранко ЦРВЕНКОВСКИ, СДСМ Денеска и покажавме и докажавме дека ќе бидеш и вечна и вековита - рече во своето обраќање пред Изборниот штаб на коалицијата "За Македонија заедно", лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски. Веднаш по објавувањето на првичните податоци за изборната победа на СДСМ, тој им оддаде ...

Покажавме дека сме зрел и државотворен народ!

Утрински
2 поврзани вести »

Грузија меѓу гордоста и немоќта

Утрински - 20.09.2002

Рускиот претседател е против економски санкции спрема Тбилиси, бидејќи би страдал народот Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Претседателот на Русија, Путин, е против воведувањето економски санкции спрема Грузија. Москва ќе продолжи да и продава гас и струја на Грузија по значително ...

Русија бара безбедносна зона кон Грузија

А1
2 поврзани вести »

Три нови драми на Петре Бакевски

Вест - 20.09.2002

ИЗДАНИЈА Нашиот познат писател Петре Бакевски, во издание на сопственото книгоиздателство "Тера магика" ги објави своите нови три драми кои, овој плоден автор, ги издава мошне бргу по претходната драмска трилогија. Првата драма е насловена "Кралот е повторно жив".

Три драми од Петре Бакевски

Утрински
2 поврзани вести »

Георгиевски го призна поразот

Утрински - 16.09.2002

ИЗЈАВА "Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ не ќе биде во можност да состави влада и им ја честитаме победата на коалицијата "За Македонија заедно", изјави Љупчо Георгиевски, лидер на МВРО-ДПМНЕ, во обраќањето до македонската јавност, 30 минути по полноќ.

ВМРО-ДПМНЕ го призна поразот

Дневник
2 поврзани вести »

"Швајцарија во карпи" - фотографии на Никола Фор

Утрински - 21.09.2002

Галерија "Press To Exit" Вечерва во галеријата "Press To Exit" при Швајцарската фондација за култура Про Хелвеција во 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии на швајцарскиот фотограф Никола Фор, под наслов "Швајцарија во карпи".

PRESS TO EXIT – Галерија

Утрински
2 поврзани вести »

Ќе ги прифатиме резултатите какви и да бидат

Дневник - 16.09.2002

АРБЕН ЏАФЕРИ - Секои избори се шанса за нов почеток и за политичките партии, за народот и за институциите на системот. Мислам дека сите долго пропативме и оти отсега натаму ќе се однесуваме рационално и одговорно. Ќе ги прифатиме изборните резултати какви и да бидат.

Џафери: Нова шанса за нов почеток

Вест
2 поврзани вести »

Микеланџело и митот за Ганимед

Утрински - 21.09.2002

Две тематски изложби се поставени во Фиренца. Тие ги претставуваат делата на ренесансниот уметник Буонароти Подготвил: Дејан Буѓевац Во овој период во Фиренца се случуваат две тематски изложби за Микеланџело Буонароти, уметник кој со своето дело го обележал 16 век.

Давид на Микеланџело се чисти првпат по век и пол

Вест
2 поврзани вести »

Ладнокрвно пукал во 17-годишно момче и заминал

Вест - 21.09.2002

СВИРЕПО УБИСТВО ВО ИНТЕРНЕТ КАФЕ ВО ТЕТОВСКОТО СЕЛО НЕРАШТЕ Менсур Јашари вчера бил убиен пред очите на неколкумина посетители во интернет кафе во Нераште, а осомничен за злосторството е неговиот соселанец Ѓани Ќамили, кој веднаш по пукањето избегал и е недостапен на полицијата Седумнаесет ...

Убиство во Тетовско

А1
2 поврзани вести »

СДСМ: Миленковски и ВМРО-ДПМНЕ измислуваат напади

Дневник - 19.09.2002

ПО ОБВИНУВАЊАТА ОД ВЛАДАТА Општинската организација на СДСМ од скопската општина Чаир вчера ги одби обвинувањата дека нејзиниот претседател Ристе Бислимоски иницирал упад во куќата на градоначалникот на општината Аце Миленковски од ВМРО-ДПМНЕ.

Бислимоски негира дека упаднал во куќата на Миленковски

Утрински
2 поврзани вести »