TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Гласање за мртви и вметнување гласачки ливчиња

Утрински - 17.09.2002

Во село Зовиќ, Старавина Избирачкиот одбор од изборното место 0178 во село Зовиќ, Општина Старавина, од Изборната единица 4, со записник утврдил две неправилности за време на изборниот процес, во неделата, поради кои сега се бара прегласување.

СДСМ најавува приговор за гласањето во Воѓани

Утрински

Во Лешок тежок инцидент - гласањето прекинато

Вест

Оружена група го прекина гласањето во Лешок

Дневник

Раселените ќе гласаат за две недели

Вест

Утрински Вест Утрински Дневник

9 поврзани вести »

„Победа“ драматично до славје над „Цементарница“

А1 - 22.09.2002

Поројните дождови низ Македонија го уништија седмото прволигашко фудбалско попладне. Прекинат е натпреварот во Кратово меѓу „Силекс“ и „Пелистер“. Ќе се преигра утре. „Вардар“ победнички на првото гостување во Делчево, а во услови на ватерполо, нови три бода на „Тиквеш“ во Куманово, „Победа“ ...

На Цементарница, Слога Југомагнат домаќин на Беласица ГЦ

Вест

Требаше да биде дерби

Утрински

Кавадарчани незадоволни од судењето на Јакимовски

Дневник

Слога Ј. против Беласица ГЦ в недела на Чаир?

Утрински

Дневник Вест Утрински

8 поврзани вести »

Неизвесен исход од изборите во Германија

А1 - 22.09.2002

Германците го започнаа денеска гласањето на мошне неизвесните општи избори што ќе ја определат судбината на нацијата во наредните четири години. Предизборните испитувања на јавното мислење покажаа дека ќе се води мошне неизвесна борба меѓу досегашниот социјалдемократски канцелар Герхард Шредер и ...

Неизвесен дуел Шредер Штојбер

Дневник

Споредбата Буш-Хитлер ја обои трката меѓу Шредер и Штојбер

Вест

Шредер и Штојбер во фотофиниш

Утрински

Конзервативен технократ со извонредни бизнис-способности

Утрински

Утрински Дневник

7 поврзани вести »

Цел - пласман меѓу првите десет

Утрински - 21.09.2002

БМ Кисела Вода и Алкалоид со големи амбиции во 18. КЕШ РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Двата македонски претставника, новиот шампион БМ Кисела Вода и десеткратниот првак Алкалоид, со големи амбиции денеска заминуваат за Калитеја, Грција, каде што од утре до 28 септември ќе настапат на 18.

БМ Кисела Вода - нов сениорски екипен шампион на Македонија

Дневник

Крај на доминацијата на Алкалоид, БМ Кисела Вода нов шампион!

Утрински

Првакот одвај, куп-победникот супериорно до финалето

Утрински

Алкалоид полуфиналист во сите три конкуренции

Дневник

Утрински Утрински

7 поврзани вести »

Или притвор за Бошковски, или да не му се верификува мандатот

Дневник - 21.09.2002

ПОДНЕСУВАЧИТЕ НА ПРИЈАВАta КАТЕГОРИЧНИ Ако ја одбие јавниот обвинител кривичната пријава против министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, со писмо ќе побараме новиот претседател на Собранието да го одложи верификувањето на неговиот пратенички мандат - изјави Сашо Ордановски, главен уредник на ...

Бошкоски го притиска и Врховниот суд?!

Утрински

Кривична пријава против Бошковски за заштита на изборниот процес

А1

"Петтата колона" му поднесе кривична пријава на Бошкоски

Утрински

Кривична пријава за Љубе Бошкоски

Вест

Дневник А1

7 поврзани вести »

Вардар без Манасков - шанса за Пелистер, Младост...

Вест - 21.09.2002

ДЕНЕСКА СТАРТУВА 11. СЕЗОНА ВО МАШКАТА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Многу бескомпромисни дуели до титулата. - Страшо Илиоски (ТК Бренд) Од денеска во погон се ставаат и машките суперлигашки клубови, кои со денешните натпревари од првото коло ја отвораат својата 11. сезона од осамостојувањето на државата.

Пелагониското дерби ја отвора сезоната

Дневник

Вардарци ремизираа во Загреб

Вест

Освоен првиот бод на гостински терен

Утрински

"Учеството во СЕРЛ не смее да го попречува домашното првенство"

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Атила Сендреи нов извршен директор на "Македонски телекомуникации"

Дневник - 20.09.2002

ПРОМЕНИ ВО РАКОВОДСТВОТО НА ТЕЛЕКОМОТ Атила Сендреи од унгарски "Матав" беше именуван за главен извршен директор на "Македонски телекомуникации" на местото на досегашниот Џон Манери. Ова решение е донесено по вчерашниот состанок на бордот на директорите.

Тригодишниот бизнис план на Телеком ќе ја чека идната влада

Вест

Атила Сендреи од „Матав“ на чело на „Телеком“

Утрински

Атила Сендреј нов директор на Телеком

А1

Новата влада ќе го преиспита назначувањето на новиот директор на Телеком

Вест

Утрински

6 поврзани вести »

Пјонгјанг ќе биде избришан од "оската на злото"

Утрински - 21.09.2002

Најава на Џорџ Буш ТОКИО - Како навестување на огромна промена во поглед на политиката на Вашингтон околу Северна Кореја, американскиот претседател Џорџ Буш, наводно, му изјавил на јапонскиот премиер дека најверојатно ќе ја исфрли изолираната комунистичка држава од триото наречено "оска на злото".

Северна Кореја сака дијалог со САД

Вест

Јапонскиот премиер ја отвори севернокорејската лушпа

Дневник

Пјонгјанг ќе даде информации околу исчезнатите Јапонци

Утрински

Историска средба на Коизуми и Јонг-ил

А1
5 поврзани вести »

Македонија ремизираше со БиХ на гости

Дневник - 21.09.2002

ФУТСАЛ Македонската репрезентација во футсал ремизираше, 4-4, со селекцијата на Босна и Херцеговина во првиот пријателски меч, одигран во гратчето Грачаница. Вториот дуел беше закажан за синоќа, а веќе в понеделник и вторник Македонија во Скопје ја пречекува репрезентацијата на Словенија.

Стојковски стрелец на два погодока

Утрински

Осум "контролки" со БиХ, Словенија и со Хрватска

Утрински

Селекцијата на БиХ прв спаринг партнер

Вест

Силни подготовки за ЕП

Дневник
5 поврзани вести »

Инвестициите во светот опаѓаат, а Македонија бележи пораст

Капитал - 19.09.2002

Извештај на УНКТАД:Инвестициите во светот опаѓаат, а Македонија бележи порастСтранските директни инвестиции во Македонија минатата година се драстично зголемени во однос на 2000 година. Сепак, процените се дека тие инвестиции се премалку во однос на потенцијалот на македонското стопанство Приливот ...

Странците вложија во Македонија 530 милиони долари

Вест

Странците лани вложиле тројно повеќе отколку во 2000-та

Дневник

Македонија на 66. место според износот на странски вложувања

Утрински

Пораст на директните странски инвестиции

А1
5 поврзани вести »