TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Само четири албански паралелки ќе учат во "Цветан Димов"

Дневник - 21.09.2002

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ ДОНЕСЕ НОВО РЕШЕНИЕ Наставата во чаирската гимназија вчера продолжи, а директорката Филипчева поднела оставка поради притисокот што го вршел заменик-министерот за образование Асип Асипи, кој инсистирал во "Цветан Димов" да се сместат 12 албански паралелки Само четири ...

Размена на ученици по етничка основа преку Вардар

Вест

Паралелките ги преселија, проблемот не!

Дневник

Учениците од "Цветан Димов" не дават 12 албански паралелки да им се вселат во гимназијата

Дневник

Албанските паралелки од „Зеф Љуш Марку“ префрлени во „Цветан Димов“

А1
5 поврзани вести »

Во кого да се крстиме за Крстот?

Дневник - 18.09.2002

Коментар - Сашо Кокаланов Милениумскиот крст на Водно е скапа инвестиција и свет симбол за некој да си игра "лајтшоу" со него над главите на скопјани. Вечерта, по изборите, најголемиот споменик на христијанството во Европа, накитен со околу 600 рефлектори, де не светеше, де се гледаше само едниот ...

Според црковните лица, положбата на крстот не е спорна

Утрински

Арнаудов: Господ го изгасна Милениумскиот крст

Дневник

Крстот остана без левата страна

Вест

Левиот крак на милениумскиот крст синоќа не светеше

А1
5 поврзани вести »

Парното во октомври поскапо за 12 отсто?!

Утрински - 21.09.2002

АД "Топлификација" бара согласност од Владата за зголемување на цената СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА АД ?Топлификација° најавува дека оваа грејна сезона, најверојатно, ќе ја почне со нова цена на парното греење, поради што октомвриските сметки ќе бидат поголеми за 12 отсто.

Французи загреани за скопското парно греење

Дневник

"Топлификација" ги исклучува поголемите должници

Утрински

"Топлификација" ќе исклучува за долгови поголеми од шест сметки

Дневник

Водоводна, атмосферска и топлификациска мрежа на повеќе улици во Стар Аеродром

Вест
5 поврзани вести »

Госпоѓата "среќа" излегла од автобусот пред да експлодира

Дневник - 21.09.2002

Една Израелка, чие име на еврејски значи "среќа", завчера имала трета блиска средба со смртта, но повторно се извлекла неповредена. Госпоѓата Мазал, која не сакаше да го објави презимето, завчера се возела покрај самоубиствениот бомбаш во градскиот автобус број 4 во Тел Авив, претпоставила што ќе ...

Шест жртви во нов бран самоубиствени бомбашки напади

Дневник

Петмина загинати, 48 повредени во самоубиствен напад во Тел Авив

Вест

Најмалку пет жртви во самоубиствен напад во Тел Авив

Утрински

Израелски авион слетал во Букурешт поради лажна закана за бомба

Вест
5 поврзани вести »

Маскирани разбојници со "калашникови" ограбиле камионџија од Југославија

Дневник - 20.09.2002

НА ПАТОТ БЛАЦЕ-СКОПЈЕ Полициски извори не ја исклучуваат можноста дека станува збор за истата разбојничка група што пред десетина дена на идентичен начин ограбила камионџија на превојот Стража Четворица разбојници во маскирни униформи со автоматски пушки завчеравечер на патот што води од граничниот ...

Двајца прилепчани трипати ограбиле иста пошта

Дневник

Ја замолиле да се јават на мобилен , па ја ограбиле

Вест

Дрски разбојници ограбиле двајца скопјани

Вест

Му побарале лична карта па го ограбиле

Вест
5 поврзани вести »

Франција прати дополнителни сили во Бегот на Слоновата Коска

А1 - 22.09.2002

Франција прати дополнителни сило во Брегот на Слоновата Коска за да ги заштити француските и други западни државјани во екот на вооружените судири во таа африканска земја, изјави денеска официјален претставник на француското министерство за одбрана.

Загина поранешниот диктатор на Брегот на Слоновата Коска

А1

Неуспешен државен удар на пензионирани офицери

Дневник

Бунт на војниците во Брегот на Слоновата Коска

Утрински

Обид за државен удар во Брегот на слоновата коска

А1
5 поврзани вести »

"Разнотравие" - хипи комуна од руски фолк и западен рок

Вест - 19.09.2002

КОНЦЕРТИ "Разнотравие" - руската група која во најавите беше претставувана како пандан на нашата "Анастасија", а всушност беше далеку од тоа, со еден збор ја воодушеви скопската публика. Во склоп на фестивалот Нова Ера, Универзалната сала ечеше од импресивните звуци на овој бенд од шест члена кои ...

Искрена и оригинална потрага по корените

Дневник

Руската атракција "Разнотравие" во Универзална

Вест

Концерт на "Разнотравие"

Дневник
4 поврзани вести »

Шампионот поразен во добра игра

Вест - 21.09.2002

Одбојка Актуелниот шампион Работнички Фершпед е поразен и во вториот пријателски натпревар од бугарскиот Левски. Овојпат "шпедитерите" загубија со 2:3 (25:18, 22:25, 23:25, 25:23, 7:15), но покажаа далеку подобра игра од првиот меч.

Првиот натпревар за бугарскиот шампион

Утрински

Бугарскиот првак пресилен за Работнички Фершпед

Вест

Работнички Фершпед ќе одигра три меча со бугарскиот шампион

Вест
4 поврзани вести »

Во "шестката" спорни над 14.000 гласови

Вест - 19.09.2002

СПОРЕД ГРАЃАНСКАТА АСОЦИЈАЦИЈА "МОСТ" Во изборната единица шест има празнина од 14, 417 гласови, што може да значи и различна прераспределба на пратеничките места, ова беше изнесено на вчерашната прес конференција на граѓанската асоцијација "Мост".

„Мост“ - нерегуларности во обработката на гласовите

А1

Неизвесен исход во тројката и шестката

А1

Први официјални резултати од изборите

А1
4 поврзани вести »

Џиџи ги "откачи" Пандев и Стојков, но Оџаков ги зеде назад

Дневник - 17.09.2002

ФУДБАЛ За претстојните средби со Турција и со Англија, селекторот Илиевски нема да смета и на Игор Саша Николовски и на Миле Крстев Најталентираното македонско напаѓачко дуо, Горан Пандев и Аце Стојков, играчи на италијанската Спеѕија (серија Ц), кои таму играат како позајмени од Интер, нема да ...

Пандев и Стојков не играа за Спеѕија во неделата

Дневник

Отпаѓаат Гигец, Пандев, Стојков и Крстев, се враќаат Трајанов и Игнатов

Вест

Промени во составот на фудбалската репрезентација

А1
4 поврзани вести »