TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Србија за очекува наезда од 200 илјади емигранти од Индија и Блиски Исток

Вест - 17.09.2002

БЕЛГРАД, 17 септември - Српскиот министер за внатреШни работи ДуШан МихајловиЌ потврди дека Србија до крајот на годината ја очекува наезда на околу 200 илјади емигранти од Индија и Блискиот исток, додавајЌи дека полицијата е подготвена ,а против сите кои се вмеШани во Шверцот со луЃе, Ќе бидат ...

Во Србија се очекува бран од 200.000 емигранти од Исток

Дневник

Србија очекува наезда од 200 илјади емигранти

А1
3 поврзани вести »

Од октомври Македонија членка на светското трговско семејство

Дневник - 18.09.2002

ПРИВРШУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ПРИЕМ ВО СТО Македонија ќе стане полноправна членка на Светската трговска организација (СТО) на 11 октомври, до кога треба финалниот документ да биде ратификуван од Собранието и од сите земји-членки на таа организација.

Македонија стана неформална членка на СТО

Утрински

Македонија доби виза за влез во СТО

А1
3 поврзани вести »

Сезоната ја отвораат Единство и Штип

Утрински - 21.09.2002

Викедов стартува пилот изданието од женскиот фудбал САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Со натпреварот меѓу Единство и Штип што денеска во 15 часот ќе се одигра на игралиштето на Локомотива во скопската населба Карпош, и официјално ќе стартува пилот изданието на пионерскиот проект наречен женска фудбалска лига која ...

Екипите на Единство и Штип ја отвараат сезоната

Вест

Почнува македонскиот шампионат во женски фудбал

А1
3 поврзани вести »

Во пирошките ставил отров оти му завидувал на комшијата за успехот

Вест - 19.09.2002

ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА ЗА МАСВНОТО ТРУЕЊЕ СО ХРАНА ВО КИНА Сопственикот на една продавница за храна призна дека го ставил отровот за глувци во храната кој уби 38 луѓе во еден ресторан во Нанјинг, Кина. Тој рече дека тоа го сторил од завист кон ресторанот кој му бил конкуренција.

Пекиншките пирошки биле "зачинети" со отров за глувци

Дневник

Пирошките што отруја 41 човек во Кина имале отров за глувци

Вест
3 поврзани вести »

Собранието може да се конституира на 5 октомври

Дневник - 20.09.2002

ПО ВЕРИФИКАЦИЈА НА 80 МАНДАТИ Трајковски на 15 октомври би требало да му го довери мандатот за составување нова влада и таа да му биде предложена на Парламентот веќе на 5 ноември Најдоцна на 5 октомври треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав, која, според Деловникот, ...

Парламентот ќе почне да работи најдоцна на 7 октомври

Утрински

Андов чека на ДИК за свикување конститутивна седница

А1
3 поврзани вести »

Социјалдемократите ми украдоа повеќе од 5.000 гласа

Дневник - 20.09.2002

АМДИ БАЈРАМ ОБВИНУВА СДСМ ми украде околу 5.000 гласа, со тоа што од гласачките кутии ги вадеше регуларните ливчиња на кои беше заокружено моето име и ги полнеше со фалсификувани, тврди Амди Бајрам, носител на кандидатската листа на Сојузот на Ромите.

Амди: Ги изгубив изборите поради трикови со хартијата и невидливото мастило

Вест

Рекетарите на Амди Бајрам предизвикаа безредија

Утрински
3 поврзани вести »

Наставниците уште цел месец ќе работат без дневници

Вест - 21.09.2002

ПРЕДИЗБОРНАТА ТРЕСКА ГО ОСАКАТИ СТАРТОТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА Тендерот за печатење на нови 13.500 дневници бил распишан дури на крајот на август, а во Министерството за образование објаснуваат дека се задоцнило со процедурата поради зафатеност околу парламентарните из Наставниците уште еден месец нема ...

Училиштата без дневници, професорите пишуваат на рабуш

Дневник

Штипските училиштата работат без дневници

Утрински
3 поврзани вести »

Улична забава за презентација на Швајцарија

Утрински - 21.09.2002

Во организација на швајцарската амбасада во Македонија Амбасадата на Швајцарија во Република Македонија в недела во 11 часот на улицата ?Максим Горки", кај стара ?Грација", ќе организира голема улична забава под името ?Швајцарска калдрма број 19°.

"Швајцарска калдрма бр. 19" на Максим Горки

Вест

Хепенинг "Швајцарска калдрма бр. 19"

Дневник
3 поврзани вести »

Рим дава целосна поддршка на Тирана

А1 - 20.09.2002

Италија даде силна поддршка на Тирана за интеграцијата на Албанија во европските и евроатлантските структури и најави нови инвестиции во земјата. Ова го изјави албанскиот премиер Фатос Нано по средбата со претседателот на италијанската влада Силвион Берлускони вчера во Рим.

Изборите - доказ за консолидација на демократските институции на Балканот

Утрински

Тирана верува во успехот на новиот македонски парламент

А1
3 поврзани вести »

УНМИК тврди дека нема услови за масовно враќање на Србите во Косово

Вест - 21.09.2002

Приштина, 21 септември - "Во Косово се уште нема услови за масовно враќање на Србите, а барањето за масовно враќање на раселените лица во овој момент е неблагодарно", изјави вчера портпаролот на УНМИК Сајмон Хејзлок, по повод најавената акција за масовно враќање на српските бегалци во нивните ...

Семејствата на исчезнатите Срби со блокади на границата кон Косово

А1

ДСК фаворит на локалните избори на Косово

А1
3 поврзани вести »