TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-16 - 2002-09-22

Портпаролот на грчката влада без коментар за изборите во Македонија

Утрински - 18.09.2002

АТИНА Атина- Парламентарните избори одржани во Македонија на кои победи опозицијата "За Македонија заедно" во соседна Грција предизвикаа мало внимание, без официјални оцени и вообичаените протоколарни честитки. Портпаролот на грчката влада, Христос Протопапас на редовната конференција за новинари ...

Грција без коментар за изборите во Македонија

А1
2 поврзани вести »

Осомничени припадници на Ал Каида во американски раце

А1 - 17.09.2002

Петмината осомничени припадници на Ал Каида, вклучувајќи го и Рамзи Биналшиб, кој е осомничен како главен организатор на терористичките напади од 11-ти септември, се во американски раце и го напуштија Пакистан, соопшти владин претставник.

ФБИ го испитуваат водечкиот член на Ал Каеда

Вест
2 поврзани вести »

За "Хјулит Пакард" се платени седум, а не 70 милиони долари

Утрински - 20.09.2002

ДЕМАНТ Одговарајќи на предупредувањата или прозивањата на коалицијата ?За" дека неколку дена пред изборите МВР склучило договор со фирмата ?Хјулит Пакард" за инсталациски систем за изработка на новите патни документи во земјава,вреден околу 70 милиони долари, Бошкоски, на прес- конференцијата ...

Петар Наумовски лобирал при набавката за опремата за печатење лични документи

А1
2 поврзани вести »

Турска етно атракција „Харем“ во Скопје

А1 - 20.09.2002

На фестивалот New age вечерва настапува познатата група „Харем“ од Истанбул. Тие во Скопје ја почнуваат својата интернационална турнеја. Албумот на оваа турска етно атракција е продаден во тираж од преку милион примероци. Тие соработуваат со музичари од Балканот, а најавуваат соработка и со Есма ...

"Харем" на Скопски саем

Вест
2 поврзани вести »

Границата од Косово кон Македонија е добро обезбедена

Утрински - 21.09.2002

КьKандаыQъC ъь КФОР ъь военЃEвежбЃEъь НАТО во КъBьAЃE ТАМАРА ГРНЧАРОСКА НьAЃEСелЃE КъBьAЃE- "ИакЃEыD ЃEжаЃEда се спречаЃEЃEединечыGте илегалыG ЃEеминувањЃE границатЃEЃEЃEМакедЃEијЃEЃEдобрЃEь@езбедеъь", изјавЃEвчерЃEЃEед ЃEЃEдоыPЃEте ЃEыMвиъьрите ьC КъBьAЃEЃEЃEыCантоЃEъь сиЃEте ъь КФОР, геыDраЃE ...

Европа и понатаму се сомнева во напад врз Ирак

Утрински
2 поврзани вести »

Трајковски: Добриот одsив придонес за демократијата

Вест - 16.09.2002

"Изборите се одвиваат регуларно и во добра атмосфера. Се надевам дека така ќе продолжи до завршувањето на изборниот процес на територијата на целата држава", изјави претседателот на Република Македонија Борис Трајковски, откако гласаше во ОУ "Крсте Мисирков", во населбата Методија Андонов - Ченто.

Масовен одsив на избирачите

Вест
2 поврзани вести »

Предвремени локални избори во Шутка

Вест - 18.09.2002

Во општина Шуто Оризари во наредните шест месеци треба да се распишат предвремени локални избори, бидејќи сегашниот градоначалник Неждет Мустава е избран за пратеник во Собранието на македонија од кандидатската листа на коалицијата " За Македонија заедно".

Неждет Мустафа преминува од градоначалничка во пратеничка фотелја

Дневник
2 поврзани вести »

Се очекуваат 8.000 учесници

Утрински - 20.09.2002

Утре 3. "Самсунг ранинг фестивал" во Скопје Организаторите на "Самсунг ранинг фестивал" што годинава третпат ќе се одржи во Македонија утре во 11,30 ч. на стартот пред Забавниот парк во Скопје очекуваат околу 8.000 учесници, кои за околу половина час треба да ја истрчаат патеката покрај кејот до ...

Ајде да трчаме заедно со македонските sвезди

Вест
2 поврзани вести »

Изборите според меѓународните стандарди

Утрински - 18.09.2002

В. БРИТАНИЈА Министерот на Форин офис одговорен за Балканот, Денис Мекшејн, го поздрави мирниот тек на изборите во Македонија за кои меѓународната набљудувачка мисија се изјасни дека биле ?во голема мера спроведени во согласност со меѓународните стандарди".

Британија го поздрави мирниот тек на изборите

А1
2 поврзани вести »

Ликовното творештво како филмска тема

Утрински - 17.09.2002

Изложба на Киро Урдин во Монте Карло Во галеријата "Гај Питерс" во Монте Карло, од 14 септември е во тек изложбата на македонскиот ликовен уметник Киро Урдин. Нејзиното отворање но и настаните кои се во тек, а се поврзани со презентацијата на творештвото на Урдин, ќе бидат тема за филм, кој според ...

Киро Урдин изложува во "Гај Питерс" во Монте Карло

Вест
2 поврзани вести »