TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-09-23 - 2002-09-29

Јован само го поларизира односот СПЦ - МПЦ

Дневник - 28.09.2002

По одлуката на српската црква Епископот-скандал, митрополитот Јован (Вранишковски), кој смета дека (како Христос) секогаш може да направи точна процена и така со право да "направи бич од врвци и да ги истера од храмот сите (Јован 2,15)" што не мислат како него, деновиве уште еднаш ја потресе ...

Притворен поранешниот благајник на Повардарската епархија

Утрински

Притворен поранешниот благајник на Повардарската епархија

Дневник

Притворен ексблагајникот на Велешката епархија за затајување на донацијата за црквата "Св. Пантелејмон"

Вест

Синодот в четврток ќе расправа за српскиот егзарх

Утрински

А1 А1 Вест Дневник Утрински Дневник А1 А1

32 поврзани вести »

Утре протест на новинарите: „Овде сме, тепајте!!!“

А1 - 29.09.2002

Уредникот на радио „Тумба“, Зоран Божиновски, кој на почетокот на оваа седмица беше претепан од „лав“ на МВР се уште е во болница. Здружението на новинарите на Македонија поради овој и уште четириесетина нерешени случаи на физички напади на новинари утре ќе протестира пред МВР под мотото: „Овде ...

Продолжен притворот на "лавот" Горан Тајто на 30 дена

Утрински

Новинарите организираат протест под мото "Овде сме, тепајте !!!"

Утрински

Притворен Горан Трајковски, новинарите на протест

А1

Приведен осомничениот "лав" Горан Тајто

Утрински

Дневник Вест А1 Утрински Вест Дневник Утрински Утрински

22 поврзани вести »

Новата резолуција за Ирак неприменлива

А1 - 29.09.2002

Предлогот за нова резолуција на Обединетите нации за Ирак содржи строги одредби за разоружувањето и не може да се примени - изјави денеска официјални извори во Москва. „Резолуцијата, онака како што е предложена не може да се примени“ - изјави агенцијата „Интерфакс“ неименуван руски дипломат.

Поддршка бараат и Ирак и Британија

А1

Садам Хусеин има рок од седум дена за враќање на инспекторите

А1

Вашингтон сега почна да го изедначува Хусеин со Ал Каеда

Утрински

САД ќе настапат во Ирак со стандардното сценарио проектили и бомби, па тенкови и војска

Дневник

Вест А1 Вест Вест Вест А1 Утрински Вест

21 поврзани вести »

Арифи: Новата влада треба да промовира силно партнерство

Утрински - 28.09.2002

Интервју на потпретседателката на ДУИ за Глас на Америка Вашингтон - "Новата влада треба да ја заврши етапата на претходно владеење и да промовира нова форма на едно силно партнерство и модерно раководење", изјави Теута Арифи, потпретседател на Демократската унија за интеграција (ДУИ) за ...

Феминистка што создаде машка партија без униформи

Дневник

Теута Арифи во комбинација за шеф на парламентот?!

Утрински

Вох попули, вох деи

Дневник

Буџаку бара дополнителни безбедносни мерки за Ахмети

Утрински

А1 Вест Дневник Капитал А1 А1 Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Легендата Дели Коли не ги сака митовите

Утрински - 27.09.2002

Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" Сунчица Уневска Најголемата ѕвезда на 23. Интернационален фестивал на филмската камера "Браќа Манаки" е годинешниот добитник на Наградата за животно дело "Златна камера 300", италијанскиот директор на фотографија, Тонино Дели Коли.

Во знакот на познатиот Роби Милер

Дневник

Скромен "гламур" на "Браќа Манаки"

Вест

Постојана потрага по сопствениот идентитет

Утрински

Откриен споменик на Милтон Манаки

Утрински

Дневник А1 Утрински Утрински Вест Дневник Вест Утрински

15 поврзани вести »

Прекината блокадата на штабот на Арафат

А1 - 29.09.2002

Израелската армија денеска ја прекина десетдневната опсада на седиштето палестинскиот лидер Јасер Арафат и почна да се повлекува, јавуваат агенциите. Според истите извори отстранет е обрачот од бодливата жица и симнато е израелското знаме, поставено во близина на штабот на Арафат.

ОН го повикаа Израел да ја прекине блокадата

А1

Израел ја ракетира Газа, загинаа тројца Палестинци

Вест

Израел убеден во исправноста на блокадата врз Арафат

А1

Со резолуција осудена израелската акција против Арафат

Дневник

Утрински Утрински А1 Вест Дневник Утрински А1 Утрински

14 поврзани вести »

Коалицијата "За" го врати загубениот мандат во "единицата"

Утрински - 28.09.2002

ДИК издаде уверенија за 119 пратенички места од парламентарните избори одржани на 15 септември Со уважување на жалбата од Врховниот суд како последна инстанција, коалицијата †За Македонија заедно" го врати изгубениот мандат во Изборната единица 1-Скопје и сега има 60 пратенички места во новиот ...

Коалицијата "Заедно" 60, ВМРО-ДПМНЕ - ЛП 33 мандати

Вест

ВМРО-ДПМНЕ ги обвини судиите дека ги оштетиле за еден мандат

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ реагира на одземениот мандат

А1

ДИК објави конечни резултати за 119 мандати

А1

Утрински А1 Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

14 поврзани вести »

Вашингтон го става Шредер под мраз

Утрински - 26.09.2002

САД се дистанцираат од старо-новиот германски канцелар ВАШИНГТОН - Белата куќа вчера соопшти дека ќе биде потребен одреден период за подобрување на американско-германските односи, кои се влошија по кампањата на германскиот канцелар Герхард Шредер, во која ја критикуваше американската политика во ...

Германија се соочува со реформски застој

Утрински

Фишер му подари нов мандат на Шредер

Дневник

Ќе падне министерката за правда што го спореди Буш со Хитлер

Вест

Шредер се провлече со помош на Јошка Фишер

Утрински

Вест Утрински А1 Вест Утрински Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Македонските шахисти со одличен успех на Купот на европските шампиони

А1 - 28.09.2002

Македонските клубови постигнаа одличен успех на екипниот Куп на европските шампиони во грчкото туристичко гратче Калитеа. „БМ Кисела Вода“ заврши на делба на петтото, а „Алкалоид“ на делба на осмото место на конечната табела.

БМ Кисела Вода изби на петтото место

Дневник

НАО пресилен и за Алкалоид, БМ Кисела Вода тесно со Клиши

Вест

"Минералците" се враќаат во игра

Утрински

НАО го порази и Алкалоид, БМ Кисела Вода победи

Дневник

Дневник Вест Вест Дневник Утрински Утрински Вест

12 поврзани вести »

Се нудат поголеми плати и нови функции

Утрински - 28.09.2002

Очајнички обиди на челниците на ФСМ за зачувување на своите фотелји Емил Китановски Остануваат помалку од седум дена до одржувањето на редовното Собрание на Фудбалскиот сојуз на Македонија, а сў уште актуелното раководство ги повлекува последните очајнички потези за да се направи навидум нормална ...

ШТО БАРА ЛАМБЕ ВО СТРУМИЦА?

Утрински

Работнички К. - Цементарница 55, на 2 ноември

Дневник

Илиевски: Во моментов државните интереси ми се приритет пред спортските

Вест

Новите делегати ќе го спасуваат Арнаудов?

Дневник

Дневник Утрински Утрински Вест Вест Утрински Утрински

12 поврзани вести »