TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-01-21 - 2002-01-27

Целата младост и ја подарив на партијата

Дневник - 26.01.2002

Портрет - Доста Димовска, бивша министерка и потпретседателка на ВМРО-ДПМНЕ Од пред една недела има повеќе време за себе. Почесто ќе среќава со роднините и пријателите, кои досега "страдаа" поради нејзините партиски обврски и ангажманот во Владата.

Доста Домовска му беше како мајка на Георгиевски

Утрински

Терал во името на меѓународниот фактор го искара Георгиевски

А1

Доста под присмотра на Љубе

А1

Алијансата лута на "потпалувачките изјави" на Георгиевски

Вест

Утрински Дневник Утрински А1 Дневник Утрински Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Локалецот изгласан со новиот механизам за гласање

Утрински - 26.01.2002

Собранието го донесе Законот за локална самоуправа, по двомесечни преговори и пеглање на разликите со меѓународно посредништво Со 85 гласови "за", четири "против" и исто толку воздржани Собранието завчера вечерта го усвои Законот за локална самоуправа, прв од законите што произлегуваат како обврска ...

Поздравено донесувањето на Законот за локална самоуправа

Утрински

Најголем чекор кон зацврстување на локалната демократија

Утрински

САД го поздравуваат усвојувањето на Законот за локална самоуправа

Утрински

Законот за локална самоуправа — најдобар можен компромис

Дневник

А1 Утрински Утрински Дневник А1 Утрински Утрински А1

20 поврзани вести »

Над деведесет повредени во самоубиствен напад на Палестинец

А1 - 27.01.2002

Најмалку деведесет лица се повредени, од кои четворица се во критична состојба при денешниот самоубиствен напад на Палестинец во центарот на Ерусалим, соопштија претставници на израелската полиција и болнички извори. Напаѓачот самоубиец загинал на самото место.

Нови жртви од самоубиствен напад во Тел Авив

А1

Киднапирани двајца Палестинци

А1

Бројот на жртвите во Ерусалим се зголеми за две лица

Утрински

Две израелки починаа во нападот на Палестинец

А1

Утрински Вест Утрински А1 Вест Утрински А1 Вест

14 поврзани вести »

Јохансон го победи Сафин во финалето на Австралија опен

А1 - 27.01.2002

Швеѓанецот Томас Јохансон ја освои првата гренд слем титула во кариерата, со триумфот над русинот Марат Сафин во финалето на австралискиот тениски опен во Мелбурн. Милион долари Јохансон за оваа победа, двојно повеќе од сафин.

Џенифер Капријати трумфираше на Австралија опен

А1

Марат Сафин - втор финалист

Дневник

Сафин во финалето против Јохансон

Утрински

Марат Сафин и Томас Јохансон во финалето на Австралија опен

А1

Утрински А1 Утрински А1 Утрински А1 Утрински А1

13 поврзани вести »

Граф триумфираше, нашите под очекувањата

Вест - 25.01.2002

Гран при шаховски турнир "Скопје Опен 2002" (15-23 јануари) Новиот шампион на Отвореното првенство на Скопје во шах, кое сезонава има статус на Гран при турнир, Германецот Александер Граф (ВМ 2.605), ремизираше во последното коло со босанскиот велемајстор Бојан Кураица (2.539).

Надмоќен триумф на Германецот Граф

Утрински

Никола Митков и Станојоски - на 14. и 15. место

Дневник

Граф ја обезбеди титулата, Станојоски најдобар макеоднски шахист

Вест

Александер Граф - победник

Дневник

Утрински Утрински Дневник Вест Дневник Вест Дневник

12 поврзани вести »

Солана ќе поднесе извештај пред министрите на ЕУ за посетата на Македонија

А1 - 27.01.2002

Високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана на утрешниот прв годинашен состанок на министерскиот совет при ЕУ во Брисел ќе ги информира шефовите на дипломатиите на земјите членки на Унијата за неодамнешните работни посети на Македонија, СР Југославија и ...

Изборите во јуни, ако даде Џафери

Дневник

Љубчо барал избори среде лето

Вест

Лидерската средба во вторник или в среда

Утрински

Солана издејствувал предвремени избори

Утрински

Утрински А1 А1 Утрински А1 Дневник

11 поврзани вести »

"Маскираните" ги протеруваат Македонците од Тетово

Утрински - 26.01.2002

Сe повеќе закани и употреба на сила спрема Македонци од тетовскиот крај Случајот со д-р Павле Тодоровски од Теарце не е единствен настан што се однесува на закани и употреба на сила спрема Македонци во Тетовско. Според неофицијални извори, во изминативе десетина дена повеќемина Македонци, тетовци, ...

Бучковски: Тодоровски можеби е претепан од луѓето на Бошковски

Утрински

Тодоровски го тепале зашто бил "македонски предавник"

Утрински

Претепаниот Тодоровски пуштен дома, селаните не излегуваат од куќа

Дневник

Претепаниот теарчанец посака неговите болки да се последни за сите

А1

Утрински Утрински Дневник Вест А1

10 поврзани вести »

Карзаи не сака прекин на американската кампања во Авганистан

А1 - 26.01.2002

Авганистанскиот лидер Хамид Карзаи ќе му каже на американскиот претседател Џорџ Буш дека не сака да престане кампањата против тероризмот се додека Ал Каида не исчезне од лицето на земјата. Карзаи денеска отпатува за САД и така стана прв авганистански челник кој го посетува Вашингтон по поранешниот ...

Анан се надева дека донаторите ќе дадат пари за обнова на Авганистан

Вест

Карзаи пристигна во Пекинг

Утрински

Кина му вети помош на Авганистан

А1

Карзаи мина неповреден во сообраќајка во Токио

Вест

Утрински Вест Утрински Вест Дневник

10 поврзани вести »

Поразувачки план

Дневник - 26.01.2002

Љубомир Димчевски - Враќање на полицијата Покрај тоа што не може да се оцени каков карактер има, мој впечаток е дека планот за враќање на полицијата има голем број недостатоци, поради што со него тешко може да се постигне целта.

Промените не се козметика

Дневник

Во Групчин се влегува на крајот од неделава

Вест

Меѓународната заедница го осуди палењето куќи во тетовските села

А1

Во понеделник прв тест на новиот план за враќање на полицијата

А1

Утрински Дневник Вест А1 А1

10 поврзани вести »

Македонската Влада е подготвена да се справи и со најлошото

Утрински - 26.01.2002

Интервју на Чашуле за австриската агенција АПА Виена - Македонската Влада ќе продолжи да работи на имплементацијата на Рамковниот договор, но е подготвена да се справи и со најлошото, нагласи шефот на македонската дипломатија, Слободан Чашуле, во интервју за австриската новинска агенција АПА.

Чашуле во Виена

А1

Македонија ги исполни обврските - сега е на ред меѓународната заедница

Утрински

Чашуле во дводневна посета на Австрија

А1

Организираниот криминал ќе и експлодира на Европа в лице

Дневник

Утрински А1 Утрински А1

9 поврзани вести »