TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-09-30 до 2002-10-06

За "Алкалоид" рачното лепење на бандеролите е чекор назад

Дневник - 02.10.2002

БИРОТО ЗА ЛЕКОВИ НЕ СЕ ПОВЛЕКУВА "Алкалоид" одбива да ги лепи заштитните бандероли на лековите бидејќи Бирото за лекови регистрира паралелни лекови од други производители, изјави вчера директорот на Бирото за лекови, Илчо Захариев, откако АД "Алкалоид" ги врати маркичките, кои од вчера задолжително ...

"Алкалоид" одбива бандероли да лепи рачно

Вест

"Алкалоид" ги враќа бандеролите, Бирото ќе му ги врати лековите

Дневник
3 поврзани вести »

Францускиот Данкерк - нов "шлаг" за битолчани

Вест - 05.10.2002

КУП НА ЕХФ БИТОЛА. - По забележителниот старт во домашното првенство и првиот успех во СЕРЛ, битолски Пелистер стартува и во Купот на ЕХФ. Вечерва нашиот тим во рамките на второто коло од ова натпреварување и гостува на француската екипа Данкерк од истоимениот град.

Французите не се бауч

Утрински

Пелистерци оптимисти пред гостувањето во Данкерк

Дневник
3 поврзани вести »

Плавшиќ изјави дека е виновна за едно обвинување

Утрински - 04.10.2002

Промена на ставот на поранешниот лидер на босанските Срби ХАГ - Еден од главните обвинети на Хашкиот трибунал за воени злосторства, поранешната претседателка на босанските Срби Билјана Плавшиќ се произнесе како виновна на едно од обвинувањата за злосторства против човештвото.

Трибуналот апелира да се следи примерот на Плавшиќ

А1

Плавшиќ ќе ја промени својата изјава дадена во Хаг

Утрински
3 поврзани вести »

Управата им вети на играчите 40.000 ШФ ако победат на турнирот

Дневник - 05.10.2002

ФУТСАЛ - КМФ СКОПЈЕ ДЕНЕСКА ГО ИГРА ВТОРИОТ НАТПРЕВАР Во зависност од тоа како завршил синоќешниот прв меч на КМФ Скопје против ХАЈК Ереван во рамките од УЕФА Футсал-купот, ќе се знае какви се шансите на скопјани за освојувањето на првото место во 4.

Клучен ќе биде натпреварот со словенечкиот првак в сабота

Дневник

Победникот на групата ќе инкасира 100.000 ШФ!

Дневник
3 поврзани вести »

Алексис Брунс ќе пристигне кон крајот на октомври

А1 - 02.10.2002

Новиот, трет по ред, претставник на Европската Унија во Македонија, Алексис Брунс ќе пристигне во земјава кон крајот на октомври, а функцијата официјално ќе ја преземе на први ноември. Брунс е дипломиран правник, кој дипломатската кариера ја започнал во 1980-та година и вршел дипломатски функции во ...

Алексис Брунс ќе ја подготви Македонија за евросилите

Утрински

Брунс: Не доаѓам за да ја "белгизирам" Македонија

Дневник
3 поврзани вести »

Филхармонија ја започнува сезоната

Вест - 03.10.2002

ВЕЧЕР ВО ДОМ НА АРМ Диригент е маестро Даисука Сога од Јапонија, а солисти се двајца кинески уметници кои ќе настапат на традиционални кинески инструменти Вечерва (20 часот) во Домот на армијата во Скопје, Македонската филхармонија ја започнува сезоната со свечен концерт со кој ќе диригира гостинот ...

Промоција на новите инструменти

Утрински

Концертна промоција на новите музички инструменти

Дневник
3 поврзани вести »

За УЈП влегувањето во ССМ не претставува упад

Утрински - 05.10.2002

По информациите за присилна наплата на данокот на додадена вредност Управата за јавни приходи вчера соопшти дека контролата на Сојузот на синдикати на Македонија е редовна постапка за присилна наплата на данокот на додадена вредност, согласно законските дејства и рокови, а не упад во ССМ, како што ...

УЈП изврши упад во Синдикатот

Утрински

Упад на даночните инспекторите во синдикатот

А1
3 поврзани вести »

Информациски линк меѓу берзите во Скопје и Љубљана

Утрински - 05.10.2002

ПРОЕКТ Македонската берза вчера го промовираше проектот за информациско поврзување на нејзините системи за тргување со оние на Љубљанската берза. Директорот на Секторот за трговија со хартии од вредност, Иван Штериев истакна дека Спогодбата меѓу владите на двете земји за кофинансирање на овој ...

Љубљанската и Македонската берза он-лајн од први октомври

Вест

Промовиран проектот за поврзување на Македонска со Љубљанска берза

Утрински
3 поврзани вести »

Полжавите излегоа од тетратките

Дневник - 01.10.2002

Коментар - Сашо Кокаланов Во училиштето во Истибања е исто како во бања. Само што водата не е топла и лековита. Прокиснатите училници се смрзнувачка и за учениците, но и за наставата, која гневните родители ја "замрзнаа" во самиот почеток од учебната година.

Учениците привремено ќе учат во Домот на културата

Дневник

Скопјанец бесплатно ќе го санира училиштето во Истибања

Утрински
3 поврзани вести »

Гласачките ливчиња што ги покажуваше Амди се украдени од Шутка

Вест - 01.10.2002

ДРЖАВНАТА ИЗБОРНА КОМИСИЈА ПО ТРАГИТЕ НА МИСТЕРИЈАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ ИЗБОРЕН МАТЕРИЈАЛ На избирачкото место 2.968 во скопската населба Шуто Оризари, на денот на одржувањето на изборите, по затворањето на гласачките кутии на мистериозен начин исчезнале 243 гласачки ливчиња, неколку дена подоцна Амди ...

ДИК утврди дека недостигаат 243 гласачки ливчиња од Шуто Оризари

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ бара Судскиот совет да ги казни судиите

Дневник
3 поврзани вести »