TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-10-07 до 2002-10-13

Долги и мачни преговори за нова влада

А1 - 13.10.2002

„Преговорите со ДУИ се во решавачката фаза“, изјави денеска Јован Манасиевски, потпретседател на ЛДП и член на тимот на коалицијата „За“ кој ги води разговорите со Демократската унија за интеграција. Манасиевски ја даде изјавата по денешниот дваиполчасовен состанок на раководствата на СДСМ и на ЛДП ...

ДУИ го сака министерството за надворешни работи, за „За“ тоа е неприфатливо

А1

Распределени владините ресори

А1

ДУИ ги одбива ресорите што ги нуди "За"

Утрински

Унитарниот принцип вратен во платформата

Дневник

А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински А1

26 поврзани вести »

Именувани шефови на пратеничките групи

Утрински - 11.10.2002

КООРДИНАТОРИ Работата на опозициската парламентарна група на ВМРО-ДПМНЕ, која брои 28 пратеници, ќе ја координира Марјан Ѓорчев, а негов заменик ќе биде Чедомир Кралевски. Координатор на ДУИ, која има 16 пратеници, ќе биде Агрон Буџаку, а ќе го заменуваат Азиз Положани и Теута Арифи, ...

За три неоправдани отсуства 5 отсто од пратеничката плата

Утрински

Најтешки ќе бидат расправите за децентрализација на власта

Утрински

Немаше слушалки, повикаа преведувач

Дневник

Новиот Парламент со шест пратенички групи

Дневник

А1 Утрински Утрински Утрински Дневник А1 Вест Вест

16 поврзани вести »

Американскиот народ обединет против Ирак

А1 - 13.10.2002

„Американскиот народ е обединет во потребата да му се спротивстави на Ирак и да го натера да се разоружа“, изјави американскиот претседател Џорџ Буш во радио обраќањето до нацијата. Буш истакна дека земјата и Конгресот се обединети и дека Ирак ќе мора да ги испочитува сите претстојни резолуции на ...

Буш доби овластување за воена акција против Ирак

А1

Ирак ги кани САД на спорните локации

Утрински

Ирак кани на гости инспектори од САД

Дневник

Курдската автономија е неприфатлива за Турција

Утрински

Утрински Дневник Вест Утрински Утрински Утрински А1 А1

14 поврзани вести »

Арафат составува нова влада

А1 - 13.10.2002

Палестинскиот лидер Јасер Арафат започна со составувањето на новата влада и таа треба да биде претставена за десетина дена, соопшти палестински преставник. Нејзини најважни задачи ќе бидат да и се стави крај на израелската окупација, како и подготовки за изборите закажани за јануари.

„Хамас“ денеска ја презеде одговорноста за вчерашниот напад

А1

Самоубиец нападна автобус во Тел Авив

Утрински

Буш предупреди Израел да не повредува цивили

А1

Шефот за човекови права на ОН го осуди убиството на 14 Палестинци

Вест

Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински

13 поврзани вести »

Ако се урне бистата, ќе се урне безбедноста на Македонците

Дневник - 11.10.2002

АЛБАНЦИТЕ ОД ШЕМШЕВО ПРЕДУПРЕДУВААТ Бистата во училиштето во Шемшево е поставена без дозвола, но ако се обиде некој да ја урне, тоа ќе им оневозможи на учениците-Македонци да доаѓаат во училиштето, предупреди претседателот на Месната заедница во Шемшево, Раман Алити.

Шемшево се бранеше на тетовскиот автопат и во повеќе градови

Дневник

Туѓа битка

Дневник

Учениците се кренаа против насилството во Шемшево

Дневник

Учениците Македонци од Шемшево го блокираа автопатот Тетово-Скопје

А1

А1 А1 Дневник Дневник Дневник Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Битолчани ја очекуваат разврската во Пелистер

Дневник - 11.10.2002

ИГРАЧИТЕ НЕ СЕ ПОЈАВИЈА НА ТРЕНИНГОТ НА "ПОД ТУМБЕ-КАФЕ" Фудбалерите на Пелистер по 10-дневниот прекин, вчера го одработија првиот тренинг под водство на досегашниот помошен тренер Пеце Миленковски, но во Новаци на Стадионот на истоимениот домашен клуб.

"Подготвени сме на компромис, ако играчите се вратат на тренинг"

Вест

Раководството на Пелистер сака компромис

Утрински

Не попуштаат ниту Невеновски, ниту првотимците

Дневник

Никој не го напушта клубот

Вест

Вест Утрински Дневник Вест Утрински

10 поврзани вести »

Македонската јавност е позитивно расположена кон НАТО - Барнс

А1 - 11.10.2002

„НАТО чувствува одговорност и натаму да биде аранжиран на Балканот“, изјавил американскиот амбасадор во брисел, Николас Барнс при посетата на Љубљана. Барнс потсетувајќи дека НАТО има свои сили во Македонија, БиХ и на Косово, истакнал дека Алијансата и натаму ќе продолжи да ги исполнува своите ...

НАТО ќе го продолжи мандатот на "Лисиците" до 15 декември

Утрински

По "лисиците", Македонија и НАТО ќе стапат во "специјален брак"

Дневник

„Лисиците“ остануваат во Македонија до 15. декември

А1

САД бараат распуштање на "Лавовите"

Вест

Утрински Утрински Дневник А1

9 поврзани вести »

Дураку е само еден од 50-тина против кои има распишано потерници

А1 - 08.10.2002

МВР има издадено потерници за кривично гонење за уште 51 лице поради злодела извршени за време на минатогодишната криза. Овие лица, велат во полицијата, не се опфатени со законот за амнестија. МВР им ги предало сите докази против нив на обвинителството и судовите и од таму уште во декември минатата ...

ДУИ очекува да биде ослободен нивниот сопартиец Садула Дураку

Утрински

Експертите велат дека МВР не смеел да го апси Дураку

Дневник

Садула Дураку ослободен од притвор

А1

Албанците се закануваат дека ќе прават беља ако не се ослободи командантот Садула

Вест

Утрински Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Десета по ред жртва на мистериозниот снајперист

А1 - 12.10.2002

Во Вашингтон уште една, дестета по ред жртва на мистериозниот снајперист. Вчера на една бензинска пумпа во Фредериксбург е застрелан неименуван маж кој е во критична состојба. Точно пред една недела во истото место пред една продавница беше убиена една 43-годишна жена.

Седми погодок на снајперистот

Дневник

Снајперистот од Вашингтон со тарот карта порачал: "Драг, полицаецу, јас сум Господ"

Вест

Полицијата влезе во трага на снајперистот

Утрински

Полицајци, агенти, родители..., сите во потера по вашингтонскиот снајперист

Дневник

Утрински А1 Дневник

8 поврзани вести »

"Мобимак" и ОТЕ потпишаа договор за поврзување

Утрински - 11.10.2002

Утврдена основата за комуникација меѓу сегашната и новата мобилна мрежа ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ "Мобимак" и компанијата МТС, која во Македонија треба да ја изгради втората мобилна мрежа "Космофон", завчеравечер го потпишаа договорот за меѓусебно поврзување во кој се утврдени условите под кои тоа ќе се ...

Поврзувањето на ОТЕ и Мобимак не гарантира пониска цена на импулсот

А1

"Мобимак" дава попусти за студенти со заверен семестар

Утрински

Мобимак ја охрабрува конкуренцијата во Македонија

Капитал

„Мобимак“ му посака добредојде на „ОТЕ“

А1

Дневник Утрински А1

8 поврзани вести »