TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-10-14 - 2002-10-20

Ден на жалост во знак на сеќавање на жртвите во Бали

А1 - 20.10.2002

Австралија денеска го одбележува денот на жалоста во спомен на жртвите на бомбашките напади на Бали, во кои минатата недела загинаа повеќе од 180 странски туристи, повеќето Австралијци. Илјадници луѓе се собраа во црквите, парковите, плажите и стадионите за да оддадат почит на повеќе од стотина ...

Индонезија усвои декрет за борба против тероризмот

А1

Индонезија под силен меѓународен притисок

Утрински

Малезија се плаши дека ќе биде следната станица на јужноазиските терористи

Дневник

Голема можност од терористички напади

А1

Утрински Утрински А1 Утрински Дневник Вест Утрински А1

28 поврзани вести »

Ресорите договорени, ама не и имињата

Вест - 19.10.2002

НОВИОТ КАБИНЕТ НА ЦРВЕНКОВСКИ ЌЕ СЕ ИЗБИРА НА 30 ИЛИ 31 ОКТОМВРИ ДУИ ги добива Правда, Транспорт и врски,Образование и Здравство и заменички места во Одбрана, МВР, Земјоделство и Економија. Денес треба да се договори распределбата на ресорите меѓу СДСМ и ЛДП.

Црвенковски ги чита биографиите на кадрите на ДУИ

Дневник

Составот на новата влада ќе биде познат до недела

А1

МВР оди кај ЛДП?

Вест

Хари Костов министер за внатрешни работи?

Дневник

Утрински А1 Вест Дневник А1 Утрински Вест Дневник

21 поврзани вести »

Дури 77,74 отсто од Англичаните бараат заминување на Дејв

Утрински - 19.10.2002

Анкета на Би-Би-Си за судбината на Симан Вкупно 38.396 посетители на интернет страницата на ББЦ изминатите два дена учествуваа во анкетата околу понатамошната судбина на Дејвид Симан во националниоит тим на Англија. Од нив, 77.74 отсто се изјаснија дека Симан мора веднаш да се повлече од англиската ...

Сите голмани прават грешки, но Дејвид направи премногу

Утрински

Фудбалерите ќе добијат премија од по 10.000 евра

А1

Симан тхе долекеепер (портирот)

Дневник

КАДЕ Е АНГЛИЈА?

Вест

Утрински Вест Дневник Дневник Утрински Вест Дневник Дневник

19 поврзани вести »

САД нудат компромисно решение за Ирак

А1 - 19.10.2002

САД нудат компромисно решение за Ирак во Обединетите Нации. Последниот предлог ја нема одредбата за автоматска употреба на сила, доколку Багдад не се разоружи и не соработува. Како и да е, предлогот не предвидува одобрување на воена акција од страна на Советот за безбедност и не ја ограничува ...

Американците попуштија, но не се откажаа од правото да го казнуваат Ирак

Дневник

САД и Франција најдоа заеднички точки за Ирак

Утрински

САД се откажуваат од експлицитна употреба на сила врз Ирак

А1

САД ќе предложат во ОН нова резолуција за Ирак

Дневник

Утрински А1 Вест А1 Утрински Утрински Вест

12 поврзани вести »

"Готан проџект" го освоија (и) Скопје

Дневник - 19.10.2002

ОТВОРЕН 21. СКОПСКИ ЏЕЗ-ФЕСТИВАЛ Не помалку возбудлив за правоверните следбеници на џезот беше и настапот на нивните сонародници "Галиано-Портал дуо" Со музичка понуда сочинета од артисти што доаѓаат од мултикултурна средина и средина што веќе расчистила со предрасудите каква што е денешна ...

"Готан проџект" - настан на кој ретко може да се присуствува

Утрински

Вечерва стартува Скопскиот џез фестивал

А1

Отворање со "Галиано-Портал дует" и "Готан проџект"

Утрински

Галијано и "Готан-Проџект" го отвораат Скопскиот џез-фестивал

Дневник

Вест Капитал Дневник Утрински А1 Дневник Утрински

12 поврзани вести »

Југохромци не му дозволија на Мопа да влезе во Комбинатот

Утрински - 19.10.2002

Се заоструваат состојбите околу тетовскиот загубар >„Француската компанија СЦММ не постапува законски во намерата да вработи работници во тетовскиот комбинат ?Југохром", а нејзиниот сопственик Жак Мопа дава необјективни изјави во јавноста", реагира првиот синдикалец на фирмата, Стојче Крстевски.

Југохромци се сомневаат дека нивните машини се селат во "Фени"

Вест

Купецот не прифаќа раскинување на договорот

Вест

За СЦММ влезот во "Југохром" ќе биде забранет?

Утрински

Синдикатот греши што не дава да влеземе во " Југохром"

Дневник

Вест Утрински Вест А1 А1 Утрински

11 поврзани вести »

НАТО не е воодушевен од брзо деби на ЕУ силите во Македонија

А1 - 20.10.2002

Во НАТО не се воодушевени од идејата на Европската Унија се уште неоперативните европски сили своето деби да го имаат во Македонија веќе на 15-ти декември годинава. „Сепак, вие одлучувате, а НАТО се уште не дискутирал на оваа тема“, изјави Марк Лејти, портпарол на генералниот секретар на ...

Франција предлага Македонија да ги прифати ЕУ силите

А1

Ако Владата сака НАТО да остане по 15 декември, треба брзо да реагира

Утрински

ЕУ не сака протекторати на Балканот

Дневник

НАТО бара итни разговори за идно присуство во Македонија

А1

Дневник Утрински Утрински А1 Утрински А1

11 поврзани вести »

Илиевски: Ако Шакири беше порешителен можевме и да победиме

Вест - 19.10.2002

По одличниот резултат што нашата фудбалска репрезентација го постигна против Англија ФСМ преплавена од телеграми со честитики до селекторот и репрезентативците Вчера во канцелеријата на селекторот на нашата фудбалска репрезентација Никола Илиевски-Џиџи во Фудбалскиот сојуз на Македонија вриеше како ...

Сите премиери му честитаа на Џиџи

Дневник

ФСМ како група граѓани

Дневник

Гроздановски: Ќе се оствари мојот детски сон

Вест

ФСМ го одобри натпреварот, но не испрати судии и делегат

Утрински

Утрински Утрински Дневник Вест Дневник

10 поврзани вести »

Коштуница за неуспехот ги обвини Шешељ и Ѓинѓиќ

А1 - 17.10.2002

Југословенскиот претседател Воислав Коштуница ги обвини српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ и лидерот на Радикалната партија Воислав Шешељ дека се главните виновници за неуспехот на претседателските избори во Србија. „Шешељ редовно се кандидира на сите избори, не со цел да победи, туку за да се испазари ...

Србија ќе го менува изборниот закон

Вест

Србија во длабока криза по претседателските избори

А1

Шешељ победи без да учествува на изборите

Утрински

Повторените избори во Србија на први декември

А1

Дневник Вест А1 Утрински

9 поврзани вести »

Од снајперистот ни трага ни глас

Утрински - 19.10.2002

Полицијата тапка во место со истрагата во Вашингтон Сведокот, за кој властите се надеваа дека може да обезбеди клучни информации околу снајперистот од Вашингтон, неговото оружје и возило, намерно ја одвел полицијата на погрешна трага, соопштуваат официјални лица.

Сведокот за снајперистот од Вашингтон лажел

А1

Американската војска ќе помогне во ловот на снајперистот

Вест

Нова жртва на снајперистоот од Вашингтон

Вест

Снајперистот покоси жена пред супермаркет

Дневник

А1 Дневник Утрински Утрински

9 поврзани вести »