TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-10-21 - 2002-10-27

Во понеделник обвинение за вашингтонските убијци

А1 - 27.10.2002

Окружното обвинителство на американската сојузна држава Вирџинија во понеделник ќе покрене обвинение против вашингтонските убијци, најави окружниот обвинител Вилијам Нили. Според него, Џон Ален Мухамед и Џон Ле Малво ќе бидат обвинети за повеќекратни убиства и ранувања.

Снајперистите конечно зад решетки

Дневник

Заврши тринеделната голгота на Америка

А1

Полицијата му испрати нова порака на убиецот

Дневник

Уапсени двајца осомничени за снајперските напади во Вашингтон

Вест

Дневник Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1 Дневник

23 поврзани вести »

Полицијата не ги апси убијците на Јосифовски

А1 - 26.10.2002

Се уште не се уапсени убијците на 18-годишното момче од Тетово Ванчо Јосифовски. Полицијата ги соопшти имињата на четворицата осомничени, но вели дека засега не може да ги уапси затоа што очевидците се плашат да ги потпишат изјавите со кои ги препознаваат сторителите, но и затоа што истите не биле ...

Родителите на убиениот матурант му ја вратија телеграмата на претседателот Трајковски

Вест

Двајца од убијците на Јосифовски, најверојатно, се во Италија

Утрински

Семејството на убиениот матурант повикува да запре лудилото во земјава

Утрински

Мајките од Тетово бараат од Трајковски безбеден живот

Утрински

Дневник Утрински Дневник А1 А1 Утрински Утрински Вест

16 поврзани вести »

СДСМ не ги дава Царината и ЕСМ

Утрински - 26.10.2002

Партиите од новата власт ги почнаа консултациите и за пониските ешалони Коалициските партнери СДСМ и ЛДП имаат уште неколку дена да се договорат околу таканаречениот втор ешалон од власта, откако со ДУИ е расчистено дека тие ги добиваат заменичките места во министерствата за одбрана, внатрешни ...

Договорен соодносот на замениците министри

А1

Со ДУИ тешко, без нив во Владата уште потешко

Утрински

СДСМ не му попушта на ЛДП за "чисти" министерства

Дневник

ЛДП е за "чисти" министерства, СДСМ сака заемно да се контролираат

Дневник

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 А1 Вест Дневник

15 поврзани вести »

ФСМ нема намера да "откупи" три хотелски ката за Израелците

Дневник - 24.10.2002

ИЛИЈА АТАНАСОВСКИ Постои голема веројатност пријателскиот меч на фудбалската репрезентација на Македонија со Израел да не се одигра, ако гостите побараат "ненормални" услови за обезбедување на нивниот тим, како што е случај насекаде каде што гостуваат.

Лазе Митрески: Ќе чекаме најдоцна до 8 ноември

Утрински

Ако Ламбе не свика собрание до 8 ноември, ние сами ќе го сториме тоа

Дневник

Лазе Митрески: му оставаме на фудбалскиот врв рок до 8 ноември да закаже Собрание

Вест

По двочасовен разговор со претседателот Ламбе Арнаудов

Вест

Вест Дневник Дневник А1 Утрински Вест А1 Вест

14 поврзани вести »

Министерството го крие претседателот на Комисијата за социјални станови

Вест - 26.10.2002

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ СПРЕЧЕН ВО УВИДОТ НА ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ЗА СКАНДАЛОЗНИОТ КОНКУРС Народниот правобранител Бранко Наумоски вчера упатил официјален предлог до Министерството за транспорт и врски да не се поништи конкурсот, туку да се изврши нова распределба на становите Иако Министерството за ...

Народниот правобранител ќе ги одбрани социјалците што добиле стан

Дневник

Народниот правобранител бара нова распределба на социјалните станови

Утрински

Директор во социјален стан, социјалец во подрум

Дневник

Лотарија со социјалниот квадрат

Дневник

Дневник Вест А1 Вест Дневник Утрински Вест

12 поврзани вести »

Вкупно 118 жртви на заложничката криза во Москва

А1 - 27.10.2002

Вкупно 118 заложници на чеченските терористи загинале при акцијата за нивно ослободување која започна во саботата наутро во московскиот театар, објави денеска руското министерство за здравство. Во акцијата на специјалните сили во театарот „Дубровка“ е употребен гас, од кој загинале најголем делод ...

Заврши заложничката драма во Москва

А1

Почна војна на нерви меѓу руските сили и терористите

Дневник

Светот се соочува со терористичка интернационала

Утрински

Трета чеченска војна

Утрински

Утрински Вест А1 Вест Утрински Дневник А1

12 поврзани вести »

Слаб одзив на Србите на изборите на Косово

А1 - 27.10.2002

Одзивот на гласачите на вторите локални избори што се одржаа вчера на Косово е 60 насто, а според проценките на невладини организации победник е Демократскиот сојуз на Косово на Ибрахим Ругова. Партијата на Ругова, која беше фаворит и според претходните анкети, повторно победи на локалните избори, ...

Локални избори на Косово

А1

Арбен Џафери и Хашим Тачи се против територијализацијата на Косово

Утрински

Штајнер: Избори, па потоа децентрализација на Косово

Утрински

Џафери и Тачи против територијализација на Косово

А1

Утрински Дневник А1 А1 Вест А1

11 поврзани вести »

Дамевски се откажа од влезот во Пелистер

Дневник - 26.10.2002

ФУДБАЛ Пеце Дамевски, новоизбраниот претседател на битолски Пелистер, се откажа од функцијата прв човек, бидејќи е разочаран од приемот во клубот. Тој по писмен пат го известил стариот претседател Горан Невеновски за одлуката и побарал од него одржаното собрание на кое беше избран за претседател да ...

Продолжува "пинг-понг играта" помеѓу Дамески и Невеновски

Вест

И Дамески е веќе бивш претседател на Пелистер?

Утрински

Фудбалерите лути што Дамески се претставува како претседател на клубот

Дневник

"Пелистер е сериозно разнишан и треба да му се помогне"

Вест

Дневник Утрински Вест Вест Дневник Утрински

11 поврзани вести »

Резолуцијата за Ирак ќе се гласа идната недела

А1 - 26.10.2002

САД побараа од Советот за безбедност на Обединетите Нации идната недела да ја изгласа резолуцијата за Ирак, независно од противењето на Русија и на Франција, соопшти американскиот заменик амбасадор во Светската организација, Џејмс Канингем.

ООН усвои Резолуција за стабилност и развој на Југоисточна Европа

Утрински

Русија се спротивстави на американскиот текст за Ирак

Утрински

Обединетите Нации усвоија македонска резолуција

А1

Последни консултации за резолуцијата за Ирак

А1

Утрински Дневник А1 Дневник Утрински А1

11 поврзани вести »