TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-10-28 - 2002-11-03

Ден за одмор на шаховската олимпијада во Блед

А1 - 03.11.2002

По пеколниот ритам, конечно ден за одмор на шаховската олимпијада во Блед. Добредојден за нашите селекции кои го расипаа впечатокот во втората половина од турнирот. По осумте одиграни кола нашите шахисти се на делба од 40 - 51 место со 17,5 осовени поени. Утре противник ни е Перу.

Mакедонските шахисти во подлабока криза

А1

Македонија ја победи и Летонија

Дневник

По триумфот над Летонија и натаму меѓу првите 20

Вест

Прва победа на К. Георгиев за Македонија

Утрински

А1 Вест Дневник А1 Дневник А1 Вест Утрински

21 поврзани вести »

Владата на Црвенковски доби поддршка од 72 пратеници

Утрински - 02.11.2002

Собранието на Македонија вчера десетина минути по полноќ избра извршна власт во која коалицираат СДСМ, ЛДП и ДУИ Собранието на Република Македонија, вчера, десетина минути по полноќ, со 72 гласа "за" и со 28 "против" ја избра новата влада, чиј премиер е Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Не очекуваат тешка работа и крупни задачи

Утрински

Црвенковски и Георгиевски експресно ги заменија местата

Дневник

Избрана владата на Црвенковски

Вест

Црвенковски почнува со ветувања и со двомесечен бојкот од опозицијата

Дневник

Дневник Утрински Утрински Утрински А1 А1 Утрински Вест

21 поврзани вести »

Специјалците користеле моќен наркотик при акцијата во Москва

Дневник - 01.11.2002

ОТКРИЕН МИСТЕРИозниот гас Руските власти соопштија дека гасот направен врз база на моќниот опијат "фентанил" е заслужен за ослободување на заложниците од театарот во Москва, но и виновен за смртта на 117 заложници, соопшти рускиот министер за здравство Јури Шевченко, јави Ројтерс.

"Нека ме повика Путин"

Утрински

Анестетскиот гас "халотан" ги убил или ги спасил заложниците во московскиот театар

Дневник

Бројот на жртвите од московскиот театар порасна на 119

Вест

Заложниците загинале од нервен боев отров БЗ или од концентриран опиум

Дневник

Вест Утрински А1 Вест Дневник Утрински А1 Дневник

19 поврзани вести »

Не пристигнааа овластувањата за попишувачите

Утрински - 02.11.2002

Дебар ДЕБАР - Во пописниот реон 22, што ги опфаќа општините Дебар и Центар Жупа, 130-те попишувачи и 10-те реонски инструктори вчераутро не почнаа со попишување на населението, домаќинствата и становите, иако во договореното време се јавија пред седиштето на реонската пописна комисија.

Првиот ден од пописот почна без проблеми и инциденти

Утрински

За пописот ангажирани партиски луѓе

Утрински

Овој попис е судбински за земјава

Дневник

Започна пописот

А1

А1 Дневник Дневник Вест Утрински Утрински А1 Вест

18 поврзани вести »

Албанците бараат признавање на своето малцинство во Грција

А1 - 02.11.2002

Делегатите Албанци денеска на третиот ден од работата на 38-от конгрес на Меѓународната радикална партија, што се одржува во Тирана, побарале усвојување на резолуција за правата на Чамите, Албанци кои се уште живеат во областа Чамарија во Грција или во 1944-та година биле насилно протерани од ...

Данска ќе го ослободи Ахмед Закаев

А1

Путин ја прифати израелската тактика со терористи се преговара со огнено оружје

Дневник

Кремљ бара Масхадов да се ликвидира

А1

Чеченците внеле во театарот Дубровка 110 килограми експлозив

Вест

Утрински Дневник Утрински Вест Утрински Утрински А1 Дневник

17 поврзани вести »

Интерконекцијата е стратегиска работа

Дневник - 02.11.2002

Ден Дончев - Телекомуникации Битката за интерконекцијата неделава го достигна својот "шпиц", кулминирајќи со одлуката на Управата за телекомуникации да ги прекине врските помеѓу Македонски телекомуникации и Мобимак, а како резултат на повторното одбивање на телекомот да го потпише интерконекцискиот ...

"Мобимак" со посебни услуги и цени за хендикепираните

Утрински

Телеком ја лаже јавноста

Вест

Тие играат народот плаќа

Дневник

На инспекторите не им дадоа да ги прекинат врските меѓу фиксен и мобилен телефон

Утрински

Дневник Вест А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1

15 поврзани вести »

Поповски подготвен да ги чести новинарите со чорба

Утрински - 02.11.2002

СРЕДБА Собраниската седница, која вчера траеше повеќе од 12 часа, од прес-центарот, а не од самата сала, ја следеа повеќе медиумски куќи. Новинарите немаа увид во сето она што се случуваше во салата и за сите пикантерии во врска со пратениците се информираа од собраниските служби.

Поповски ја повика опозицијата да се врати во парламентот

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ два месеци ќе апстинира од Собранието

А1

Сугестиите на новинарите да бидат вклучени во правилникот

Утрински

Поповски ги штити пратениците од вознемирување

Вест

А1 Дневник Дневник Вест А1 Утрински

11 поврзани вести »

Ждрепката ги спои Беласица ГЦ и Вардар

Вест - 02.11.2002

Одредени двојките за четврт-финалето на фудбалскиот куп на Македонија Ждрепката за четврт-финалето на фудбалскиот куп на Македонија беше немилосрдна за екипите на Беласица ГЦ и Вардар. Тие уште во оваа фаза на натпреварување преку двомеч ќе одлучат кој од нив ќе ги продолжи борбите.

Беласица ГЦ - Вардар е најинтересниот дуел во четврт-финалето

Дневник

Извлечени 1/4 финалните двојки за Фудбалскиот куп на Македонија

А1

Бранителот на титулата Победа во аут

Утрински

Третолигашот Локомотива - четврт-финалист

Дневник

Дневник А1 Вест Вест Дневник

10 поврзани вести »

Лада Тољати и ХЕРЗ го меркаат трофејот

Дневник - 02.11.2002

РАКОМЕТ - ВИКЕНДОВ 9. СУПЕРКУП ВО СКОПЈЕ Од сегашните учесници само Икаст го има освоено Суперкупот, во 1998 година Лада Тољати од Русија и Херз Будимпешта од Унгарија се надеваат дека ќе играат во финалето на 9. европски ракометен Суперкуп, кое викендов ќе се игра во Скопје.

Кометал во "невозможна мисија"

Утрински

Сениорките со млад и крпен состав ќе бркаат место во баражот

Дневник

Ракометен спектакл со Кометал, Лада, Икаст и ХЕРЦ во главни улоги

Вест

Куновски драстично го подмлади националниот тим

Вест

А1 Вест Дневник А1 Дневник

10 поврзани вести »

Од бунтовник во ФСМ, до херој на теренот во Саутемптон

Дневник - 02.11.2002

Портрет - Никола Илиевски - Џиџи, селектор на Македонската фудбалска репрезентација По ремито со Англија, овде го нарекоа "професор" по географија, кој ги предизвика домаќините брзо да научат каде се наоѓа Македонија. Тој "краде" искуства од врвни тренери и ги вградува во вредностите на ...

Ристевски: Во Македонија е присутен шверц на млади фудбалери

Вест

Внимавајте, Илиевски има плата од 2.500 евра!

Утрински

Кировски и Грошев не смееја да добијат раскин на договорите

Утрински

Во одредени структури на ФСМ има организиран криминал

Дневник

Вест Утрински Вест Дневник

9 поврзани вести »