TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-11-04 до 2002-11-10

Одбојкарите од „Работнички Фершпед“ со победа над Бугарите

А1 - 10.11.2002

На пласманот во одбојкарскиот Топ - тим куп првакот „Работнички Фершпед“ победи во решавачкиот дуел. Во Берлин тоа не им успеа на одбојкарките на „Кометал Студент“, кои во Европа остануваат преку ЦЕВ купот. „Топ - тим“ куп, квалификациски турнир, „Б“ група, мажи, Скопје: Работнички Ф.- Ројал Ф.

Македонските одбојкари бркаат место во Топ - тим купoт

А1

Кометал со најбројна експедиција во Дрезден

Утрински

Кометал С. ќе биде тестиран за антидопинг?

Дневник

Долгогодишното заемно "флертување" конечно се претвори во соработка

Вест

Вест Утрински Дневник Дневник А1 Утрински Дневник А1

25 поврзани вести »

Вработените во НИП и газдите комуницираат преку медиумите

А1 - 10.11.2002

Комуникацијата на вработените во „Нова Македонија“ и нивните газди веќе неколку дена оди преку соопштенија и медиумите. Словенците вчера не се појавија на разговори со штрајкувачкиот одбор во НИП „Нова Македонија“, но затоа денеска преку соопштение им испратија порака дека ќе седнат на преговори ...

„Нова Македонија“ и „Вечер“ на само четири листа

А1

Словенците ги прекинаа преговорите со штрајкувачите во "Нова Македонија

Вест

ЗНМ ги поддржува новинарите од "Нова Македонија"

Утрински

Словенците ја купија "Нова Македонија" со платите од вработените

Утрински

Дневник А1 Вест Дневник А1 Вест Утрински Дневник

20 поврзани вести »

Пописот ќе го набљудуваат 43 меѓународни статистички експерти

Вест - 10.11.2002

ЕУРОСТАТ ЌЕ ГО ОЦЕНУВА ПОПИШУВАЊЕТО НА НАСЕЛЕНИЕТО ВО МАКЕДОНИЈА Пописот на населението во Македонија, што ќе почне на 1 ноември и ќе трае 15 дена, ќе го набљудуваат 43 меѓународни статистички експерти кои ќе забележуваат дали пописните податоци се собираат согласно Законот за попис и со ...

ДПК нема став за барањето Албанци да попишуваат Албанци

Утрински

Пописот се одвива согласно предвидената динамика

А1

Албанските гастарбајтери ги праќаат пасошите дома за да ги попишат

Вест

Манипулации со припадноста на населението во Дебар и во Центар Жупа

Утрински

Дневник Утрински Дневник Капитал Дневник Утрински Дневник Дневник

18 поврзани вести »

„Македонија табак 2000“ врши транскации преку гевгелиска фирма

А1 - 09.11.2002

Фирмата „Таља Бикова“ од Гевгелија стана централен столб на транскациите на тандемот Коцевски - Иванчиќ од „Македонија табак 2000“. Во Гевгелија никој не знае чија е фирмата „Таља Бикова“, а нејзин правен застапник во Скопје е адвокатот Александар Тортевски.

Адвокатите на Стевче Коцевски обвинуваат за партиско-синдикален упад во "Македонија табак"

Вест

Адвокатите го обвинуваат Нелковски за упад во фирмата

Утрински

СДСМ го презема тутунскиот бизнис

Вест

Фондот го врза здравството за "Табак осигурување"

Утрински

Утрински А1 Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински

18 поврзани вести »

Македонската шаховска селекција над очекувањата

А1 - 10.11.2002

Македонската шаховска селекција над очекувањата на олимпијадата во Блед. Со седум победи, четири реми и три порази на делба од осмото до дванаесетото место. Во олимписката елита сме како и на претходниот олимписки собир во Истанбул.

Реми и со Филипините

Вест

Македонија се уште со шанса да биде меѓу првите 20

Дневник

Реми и победа на нашите шаховски репрезентации на Олимпијадата

А1

Реми со велесилата Индија

Вест

Дневник А1 Вест Дневник А1 Вест Дневник А1

15 поврзани вести »

Разоружувањето на пролет

А1 - 10.11.2002

Парламентот наскоро ќе го усвои законот за разоружување, но операцијата за собирање на оружјето ќе започне идната година, изјави министерот за одбрана Владо Бучковски. „Проценките што ги правиме е дека заради временските услови, периодот што сега доаѓа може поранешните кризни подрачја да бидат ...

Средба на Бучковски и Митрева со претставници на Алијансата

Утрински

"Сухоите" ќе ги зачуваме, тенковите ќе ги продадеме

Дневник

Државните институции треба да бидат гарант за стабилноста

Дневник

Одбраната на Македонија ќе се раководи од националната безбедност

А1

Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински Дневник А1

15 поврзани вести »

Турција се уште не знае кој ќе и биде следен премиер

Утрински - 08.11.2002

Реџеп Таип Ердоган на состанок со претседателот Ахмед Неџдет Сезер АНКАРА - Лидерот на партијата кој извојува убедлива победа на општите избори изјави дека не дискутирал за клучното прашање кој ќе биде премиер на вчерашниот состанок со претседателот Ахмед Неџдет Сезер.

Ердоган се сретна со претседателот, но не разговарале за премиерскиот мандат

Дневник

Ердоган преку Грција ќе го гради мостот до Европската Унија

Дневник

САД ќе соработуваат со новата влада на Турција

А1

Исламистите денеска почнуваат разговори за нов турски премиер

Вест

Утрински Утрински Утрински Дневник А1 Вест Утрински

12 поврзани вести »

Буш се подготвува за војна против Ирак

А1 - 10.11.2002

Според медиумите, американскиот претседател Џорџ Буш, се подготвува за војна против Ирак. Лондонскиот „Сандеј телеграф“ објавува дека во евентуалната акција би учествувале 250 илјади американски војници. Овој лондонски весник објавува дека британската влада во монетов има мобилизирано 15 илјади ...

Светот очекува одговор од Ирак

А1

ОН пред нова резолуција за Ирак

Вест

Советот за безбедност ја изгласа Резолуцијата за Ирак

Утрински

Војната и мирот во Ирак зависат од сврзниците "и" и "или"

Дневник

А1 Утрински А1 Дневник А1 А1

11 поврзани вести »

Двата службени стана Верушевски ги добил легално

А1 - 09.11.2002

Директорот на ДБК Зоран Верушевски смета дека неговите два службени стана кои во моментот ги користи се добиени по легален пат, едниот од 44 квадрати во 1987-мата година, а вториот од 100 квадрати по предлог на поранешниот министер за внатрешни работи Томислав Чокревски.

Владата и МВР да се изјаснат за аферата Верушески

Вест

Сериозни обвинувања на сметка на Зоран Верушевски

Утрински

Владата и МВР треба да се произнесат за становите и отпремнината на Зоран Верушевски

Дневник

Новоименуваниот директор на ДБК со два службени стана

А1

Утрински Дневник Дневник Вест Утрински А1

11 поврзани вести »

МВР не ги распушта "лавовите"

Вест - 10.11.2002

Дел од единицата ќе ја задржи својата досегашна функција, а дел ќе се трансформира во погранична полиција Наскоро се очекува Единицата за брза интервенција "лавови" да се трансформира. Според размислувањето во МВР, дел од единицата ќе ја задржи својата досегашна функција-единица за брзи ...

Јованов: Не сум дал наредба за распуштање на "лавовите"

Вест

МВР не барало распуштање на "лавовите"

Утрински

"Лавовите" не се распуштени, за единицата допрва ќе се одлучува

Дневник

„Лавовите“ чекаат расплет

А1

Вест Вест Утрински Утрински Дневник А1

11 поврзани вести »