TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-11-18 - 2002-11-24

Берлускони за влез на балканските земји во НАТО

А1 - 23.11.2002

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони, за време на Самитот во Прага, се сретнал со лидерите на Македонија, Албанија, Хрватска, Ерменија, Романија и Казахстан, како и со украинскиот претседател Леонид Кучма, пишува во денешниот број италијанскиот весник „Кориере дела Сера“.

Бучковски умерен оптимист за членството во НАТО

А1

НАТО бара соработка од аспирантите во борбата со тероризмот

Утрински

Америкаска поддршка за Русија во царска атмосфера

Утрински

Буш не го прифати Калининград за идна средба со Путин

Утрински

Дневник Утрински Вест Дневник А1 А1 А1 Дневник

55 поврзани вести »

Рударите од „Саса“ сеуште штрајкуваат со глад

А1 - 24.11.2002

Најупорните 320 рудари од „Саса“ сместени во три јами на длабочина од 800 метри не се дел од експериментот за човечка издржливост во оскудни услови со кислород. Но како што одминува и 6-тиот ден од штрајкот со глад во нечистите и влажни јами, решеноста да истраат во своите барања е се поцврста, ...

Рударите добија 17 милиони денари, но продолжуваат со штрајкот

Утрински

На крајот

Вест

Рударите ги жртвуваа своите плати за да го обноват производството

Дневник

Рударите наместо плати бараат репроматеријали

А1

Утрински Дневник Вест А1 Дневник Утрински Утрински А1

19 поврзани вести »

Податоците од фалсификатите нема да се обработуваат

Утрински - 23.11.2002

ПОПИС МАЈА ТОМИЌ Пописот на населението, становите и домаќинствата кој се одржа од 1 до 15 ноември, и кој беше спроведуван од повеќе од 9.000 попишувачи распоредени во 7.712 пописни кругови, се реализира успешно на целата територија на Македонија, оценија на вчерашната прес-конференција во ...

Фалсификатите се бројат на прсти

Дневник

Жителите на Отља дозволиле да ги попишат мешани тимови

Вест

ДПК го оцени пописот за успешен

А1

Казни за некои попишувачи

Дневник

Утрински Дневник Утрински Капитал А1 Дневник Утрински Утрински

17 поврзани вести »

Вработените од понеделник ќе добиваат аванси од заостанатите плати

Дневник - 23.11.2002

ПРОДОЛЖУВА ШТРАЈКОТ ВО НИП "НОВА МАКЕДОНИЈА" Сумите што ќе ги добијат вработените ќе бидат незначителни бидејќи ќе се исплаќаат од приливот на дневниот промет и од продажбата на весници Од понеделник на вработените во НИП "Нова Македонија" линеарно ќе им се исплаќаат аванси од заостанатите плати.

Tензиите во „Нова Македонија“ на критична точка

А1

Газдите од Словенија креваат раце од НИП "Нова Македонија"

Дневник

Вито Комац навестува излегување од "Нова Македонија"

Утрински

Финансова полиција од вчера во НИП-от

А1

Утрински Вест Дневник Вест Дневник А1 Утрински Дневник

15 поврзани вести »

Скопје - апансас - ампасан

Утрински - 23.11.2002

Сашо Гигов-Гиш, поет ?Ништо не е вистинско. Сў е дозволено" - тоа биле последните зборови на Хасан ал Бакр ал Сабах, што ги изустил пред својот ученик Бузург Умид, пред да се пресели во виртуелните џенети на својот ?небесен калифат", носен од хурии и психоделични кадежи, полуцинички потсмевајќи му ...

Власта треба да биде пропорционална и по етничка структура

Утрински

Владата наскоро со портпарол

Утрински

Ахмети, Острени и Лика немаат работнички книшки!

Утрински

Планот на Путин за Балканот - шанса за Македонија

Утрински

Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински

12 поврзани вести »

Важно е само да се победи Словачка

Дневник - 23.11.2002

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП Високиот пораз на македонската женска ракометна репрезентација во Шурани, со 24-36 од Словачка треба што побрзо да се заборави и во вечерашниот реванш во Куманово (19 ч.) да се размислува за победа.

За три дена драстично да се подобри впечатокот

Вест

Без предавање на гостувањето во Словачка

Дневник

Во отсуство на шутери Тарчуловска ќе ги покрива сите бековски позиции

Вест

Најголемото искушение уште во стартот

Утрински

Утрински Дневник Вест Утрински А1 Вест

11 поврзани вести »

Технички подготовки на инспекторите во Ирак

А1 - 24.11.2002

Техничките тимови на ОН ги интензивираат подготовките воочи пристигнувањето на инспекторите за контрола на вооружувањето во Багдад. Според портпаролот на ОН Хиро Уеки, првата група од 12 инспектори доаѓа во понеделник, а во среда почнува со работа.

Ирак и со лажна декларација за оружје може да избегне војна?

Дневник

Багдад не дал докази дека нема оружје за масовно уништување

Вест

Багдад вети дека ќе го мине првиот тест според Резолуцијата на ОН

Утрински

Багдад даде чесен збор дека ќе соработува со инспекторите

Дневник

А1 А1 Утрински Вест Дневник А1

11 поврзани вести »

Несоработката со Хаг би имала сериозни последици врз државава

Утрински - 23.11.2002

Во Скопје почна симпозиумот на Меѓународниот суд за воени злосторства Македонија е должна да соработува со Хашкиот трибунал, кој ќе придонесе за поефикасно расчистување на криминалниот терен и за ефективно дејствување на легалните институции на целата територија на земјава.

Двете лица кои се во притвор треба да се ослободат со кауција

Утрински

Македонските судови идната недела ќе му ги предадат петте предмети на Хаг

Дневник

Хаг до крајот на 2003 ќе ги подигне сите обвиненија за воениот конфликт

Вест

Греам Блуит: „Македонија мора да ги почитува одлуките на Хаг“

А1

Дневник А1 Дневник Утрински Вест А1

11 поврзани вести »

Ранети четворица израелски војници

А1 - 23.11.2002

Четворица израелски војници се ранети изутрината кога во близината на брод на морнарицата експлодирал еден палестински рибарски чамец, соопшти израелската војска. Бродот на морнарицата е полесно оштетен. По експлозијата е донесена одлука за општа поморска блокада на брегот на појасот Газа.

Акција на израелската армија во Витлеем

А1

Новиот палестински бомбашки напад чинеше 11 израелски животи

Утрински

Бомбаш самоубиец уби 11-мина во автобус во Ерусалим

Вест

Палестинец-бомба разнесе автобус полн со деца

Дневник

А1 А1 Утрински А1 Утрински

10 поврзани вести »

И МВР демантира дека во реонот на Танушевци има терористи од Косово

Утрински - 23.11.2002

Средба во конструктивна атмосфера меѓу локалното население и претставници на полицијата и на Армијата Министерството за внатрешни работи, со задоцнување, вчера излезе со најнова информација од теренот во која се вели дека во село Танушевци пред неколку дена имало средба на претставници на локалното ...

Армијата и полицијата тврдат дека нема терористи во Танушевци

Дневник

Одбрана тврди дека во Танушевци не се видени терористи

Утрински

„Дневник“: Во Танушевци пак се кријат терористи

А1

АРМ ги демантираше пишувањата на „Дневник“

А1

Дневник Дневник Утрински Дневник Вест

10 поврзани вести »