TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2002-12-02 до 2002-12-08

Ирачката декларација за оружјето на разгледување

А1 - 08.12.2002

Инспекторите за оружје на Обединетите Нации потврдија дека Ирак ја предаде Декларацијата за оружјето кое го поседува, според барањето на Советот за безбедност. Во листата се содржани и плановите за производство на оружје, како и имињата на фирмите кои биле ангажирани на технички и научен план.

Инспекторите на "готовс" го чекаат списокот на Ирак

Утрински

Пауза на инспекциите во Ирак

А1

Садам побара Ирачаните да им дадат шанса на инспекторите на ОН

Вест

Садам ќе им даде можност на инспекторите

Утрински

А1 Вест Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински

18 поврзани вести »

Труење имало, стручниот штаб предаден на Управниот одбор

Вест - 06.12.2002

Според лекарската комисија на ФСМ: По вчерашната состанок на Лекарската комисија на Фудбалскиот сојуз на Македонија, која ја сочинуваат Душко Милевски, Илија Стоилов и Наде Темелковска, заклучено е дека кај нашите фудбалски репрезентативци, пред, за време и по натпреварот со Израел постоеле ...

Стручниот штаб обвинет за негрижа кон репрезентативците!

Дневник

По случајот „труење“ - обвинет стручниот штаб на ФСМ

А1

Албанците баарат пропорционална застапеност во ФСМ

Вест

Постигнат договор за одржување на регуларно Собрание

Вест

Утрински Утрински Дневник Вест Вест Вест Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Можно е нападот да го извршил пакистански разгранок на Ал Каеда

Утрински - 07.12.2002

По уништувањето на заградата на македонскиот конзулат во Карачи Димитар Чулев Почесниот генерален конзулат на Македонија во Карачи, чиј објект беше уништен во подметната експлозија пред два дена, при што загинаа три лица, ќе почне со работа најдоцна до среда.

САД бараат целосна истрага за Раштански Лозја

Утрински

САД, ЕУ и Русија го осудија нападот врз македонскиот конзулат

Дневник

Пратениците бараат да се расчисти случајот „Раштански Лозја“

А1

САД го осудија нападот во Карачи

А1

Вест Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Безначајна победа за македонскиот ракомет над Азербејџан

А1 - 08.12.2002

Горчлива и безначајна победа за македонската женска ракометна репрезентација над Азербејџан, вечерва во Прилеп. Убедливи 31:23 против Азербејџан, во последниот меч од трауматичниот циклус квалификации за светското првенство, што ги завршивме уште во средата во Баку, со срамниот пораз од оваа ...

Реваншот со Азербејџан и оставките да бидат само формалност

Вест

Утре меч со Азербејџан, кој не решава ништо

Дневник

На дното од дното

Утрински

Продолжува распродажбата на ракометниот рејтинг

Дневник

А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Во Шемшево не се потребни емоции, туку дијалог и почитување на законот

Дневник - 07.12.2002

Интервју - Алекс Брунс, специјален претставник на ЕУ Специјален претставник на Европската Унија во Македонија од ноември годинава е Белгиецот Алексис Брунс. Тој дојде на местото на Ален ле Роа, кој беше најпопуларниот странски дипломат во земјава.

Македонците од Шемшево најавуваат радикални чекори

Дневник

Брзај Бранко, брзај

Дневник

Дванаесет училишта добиле имиња на личности од албанската историја и култура

Утрински

Црвенковски: Ќе се спротивставиме на политичката злоупотреба на учениците

Утрински

Капитал А1 Дневник Вест Дневник А1 Вест Дневник

13 поврзани вести »

Анан го осуди израелскиот напад во Газа

А1 - 07.12.2002

Генералниот секретар на ОН Кофи Анан најостро го осуди нападот на израелската армија на палестинскиот бегалски камп во Газа во кој загинаа најмалку 12 лица, десет цивили и двајца припадници на ОН. Анан го повика Израел да ги почитува меѓународните хуманитарни закони, и да и нареди на својата армија ...

Израелската војска уби 10 Палестинци во бегалски камп во Газа

Вест

Крваво чистење на појасот Газа од палестински милитанти

Утрински

Тенкови и хеликоптери им го закрвавија верскиот празник на Палестинците

Дневник

Девет загинати при акција на израелските сили

А1

Вест А1 А1 Дневник А1 Утрински Утрински Вест

13 поврзани вести »

Кривични пријави за сомнителни приватизации

А1 - 07.12.2002

Никола Тасев, директорот на „Нова Македонија“ во оставка, и Душко Аврамски, поранешниот прв човек на Агенцијата за приватизација, се двајца од петмината кои заработија кривични пријави поради утврдени незаконски постапки во продажбата на НИП.

Одговорни лица во Агенцијата за приватизација приведени на информативен разговор

Вест

Уапсени четворица директори за продажбата на "Нова Македонија"

Утрински

Никола Тасев во странство, уапсен директор во Агенцијата за приватизација

Дневник

Уапсен екс директорот на Агенцијата за приватизација

А1

Утрински А1 А1 А1 Вест Утрински

11 поврзани вести »

Кусо здивнување на хендикепираните од секојдневните грижи

Дневник - 05.12.2002

ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ НА "БЛАГОВЕСТИЕ" Неколку популарни пејачки, скечеви на екипата К-15 и на штитеници на институции за лица со посебни потреби, завчера на хуманитарниот концерт во Универзалната сала, по повод Денот на лицата со посебни потреби, за кратко успеаја да ги оттргнат од секојдневните ...

Хендикепираните се најранлива општествена категорија

Утрински

Премиерот Црвенковски прими претставници на инвалидите

Утрински

Архитектонските бариери ги затвораат хендикепираните во сопствените домови

Утрински

За да не останат затворени дома, државата треба да им подаде рака

Дневник

А1 А1 Утрински Дневник Дневник Дневник

11 поврзани вести »

Чаирчани достоен противник

Вест - 05.12.2002

Нашата фудбалска репрезентација одигра тест меч со Слога Југомагнат Во контролен натпревар, нашата фудбалска репрезентација, која со исклучок на Илами Халими, беше составена од фудбалери од домашното првенство, го совлада прволигашот Слога Југомагнат со 2:1 (2:1).

Бомбата во чаирската кладилница наменета за Влатко Сипковски

А1

Фудбалската селекција во пријателски натпревар ја совлада Слога Ј.

А1

Слога Југомагнат прв спаринг партнер

Вест

Денеска почнуваат подготовките за мечот со Баскија

Дневник

Вест Утрински Дневник А1 Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Нов доказен материјал за „Киро Ќучук“

А1 - 06.12.2002

Полицијата денеска на јавниот обвинител од Велес му доставил нов доказен материјал поврзан со инцидентот што на трети декември се случи пред влезната капија на „Киро Ќучук“ и во кој од огнено оружје беа повредени четири лица.

Локалната полиција и ССМ биле одговорни за инцидентот во "Киро Ќучук"

Дневник

Акционерите-штрајкувачи на "Киро Ќучук" избраа свое раководство

Утрински

Битка на партиските тули

Дневник

Насилството е дело на поранешниот директор Ордан Николовски

Дневник

А1 Вест Утрински Дневник А1

10 поврзани вести »