TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-11 - 2002-02-17

Милошевиќ одново ќе ја скара Србија со светот

А1 - 17.02.2002

Првиот сведок кој ќе сведочи против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ ќе биде Албанец и најверојатно станува збор за поранешниот косовски политички функционер Махмут Бакали, објави белградската агенција Фонет.

„Милошевиќ ги надигра обвинителите“

А1

Слобо го обвини НАТО за геноцид и за режија на егзодусот од Косово

Дневник

Милошевиќ ќе ги повика за сведоци Клинтон, Олбрајт и Анан

Вест

Милошевиќ: „Обвинителството во Хаг поттикнува тероризам“

А1

Вест Утрински Дневник Дневник А1 Утрински Утрински Дневник

33 поврзани вести »

Смртта на Стојановски ги поколеба арачиновци да се вратат во своите домови

Утрински - 16.02.2002

Раселените Македонци сместени во домот †Здравко Цветковски" во Скопје сметаат дека се заборавени Жаклина Ѓорѓевиќ "Не мислам да се вратам во Арачиново, барем не по она што се случи со мојот зет, Ацо Стојановски. Како може неговиот брат да му рече да оди во куќата, а претходно да не му каже дека во ...

Ле Роа и Тешеира им пуштија струја на арачиновци

Дневник

Ахмети ги осуди насилството и експлозијата во Арачиново

Утрински

Инцидентите не смеат да го спречат враќањето на мирот

Утрински

Ле Роа и Тешеира во Арачиново пуштија струја

Вест

А1 А1 Вест Дневник Утрински А1 Утрински Утрински

24 поврзани вести »

Жестоки израелски напади на Налбус

А1 - 17.02.2002

Израелската армија изврши жестоки напади врз палестински цели во градот Наблус. Врз зградите на палестинската управа и на полицијата во градот се истрелани повеќе ракети од израелските борбени авиони и хелихоптери. Претходно на Западниот брег во колонијата Кармеј Шомрон во самоубиствен напад ...

Нови напади врз Газа

А1

Контранапади на двете страни на Западниот Брег

Утрински

Израелските сили повторно влегоа во Дир Ал Балак

А1

Убиени четворица Палестинци во израелските напади во Газа

Утрински

Вест Дневник Утрински А1 А1 Утрински Дневник Утрински

17 поврзани вести »

Чашуле ја негира неединственоста на надворешната политика на Македонија

А1 - 16.02.2002

Претседателот и шефот на дипломатијата ги пеглаа различните концепти околу динамиката и моделите за решавање на спорот со Грците. Чашуле, по неколкуте излети и вербални еквилибристики, се враќа кон формулата за двојно име и континуитетот на државната политика што е став на Трајковски, но ...

Предлогот на МКГ е правна бесмислица

Утрински

Брзи Гонзалес

Вест

ЧАШУЛЕ - КОЈ Е РЕТАРДИРАН?

Вест

Трајковски и Чашуле со различни платформи за името

Утрински

Вест Вест А1 Утрински Вест Вест Капитал А1

17 поврзани вести »

Не се впуштајте во пречекорување на уставните овластувања

Вест - 16.02.2002

СПИКЕРОТ СТОЈАН АНДОВ МУ ДЕЛИ ЛЕКЦИИ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Должни сте да го потпишете указот за прогласување на законот за пратеници, и не слушајте ги разните експерти бидејќи тие не се носители на јавна функција и за нивниот збор и мислење не сносат никаква одговорност, "Како претседател на ...

Трајковски се премисли и ќе го потпише контроверзниот Закон

Утрински

Борис ќе се бори пред Уставниот суд

Дневник

Андов демантира дека му испратил ултиматум на Трајковски

А1

Претседателот видел нов закон за пратеници, па смеел да го блокира

Дневник

Утрински А1 Дневник Дневник Утрински Вест Дневник А1

13 поврзани вести »

Ракометарките на Кометал Ѓ.П. убедливо го совладаа Монтекс

А1 - 17.02.2002

Ракометарките на Кометал Ѓ.П. на најубав можен начин го потврдија пласманот во 1/4 финалето на Лигата на шампионките. Попладнево тие на гостувањето во Љублин го декласираа домашниот Монтекс и забележаа висока победа од 17 гола разлика 38:21.

Кометал Ѓорче Петров оди на бод или два

Утрински

Нацева: Монтекс не ни е да се биде или не

Вест

Кометал ЃП уште во Полска ќе го брка пласманот во четвртфиналето

Дневник

Кометал го чека пекол во сала за илјада гледачи

Утрински

Утрински Утрински Дневник Утрински Вест Утрински Дневник Дневник

13 поврзани вести »

Отпадна мечот со Мексико

Вест - 16.02.2002

ФСМ Понудата што пред една недела ја доби нашата фудбалска репрезентација на 13 март во Сан Диего (САД) да одигра пријателски натпревар, вчера беше одбиена од страна на нашиот фудбалски Сојуз. - Ако ја прифатевме понудата ќе го нарушевме календарот на натпреварување.

Таковски отвори тендер за најпослушен судија за мечот во Струмица

Вест

"Таковски распиша тендер за послушен судија"

Дневник

Атанасовски доби сатисфакција, Бошалевски без коментар

Дневник

За Атанасовски сатисфакција, Бошалевски без коментар

Вест

Дневник Вест Дневник Дневник Вест

10 поврзани вести »

Уште една недела ќе се чека на конкретни социјални мерки

Утрински - 15.02.2002

Загубарите незадоволни од резултатите на владините преговори со Светска банка МАЈА ТОМИЌ Вработените во фирмите - загубари не се откажуваат од своите барања до Владата, меѓу кои е и она за внесување на законските измени, според кои, оние со 25 години стаж ќе можат да одат под Заводот за ...

Средба со премиерот или нов штрајк на загубарите

Вест

Синдикалците не се откажуваат од пензија со 25 години стаж

А1

Парите од Буџетот нема да стигнат за државата да се раздолжи со загубарите

Капитал

Социјалниот пакет пред Синдикатот

Утрински

А1 Вест Утрински А1

9 поврзани вести »

"ЦИП продукт": Фидановски е нелегитимен застапник на "Лозар"

Утрински - 15.02.2002

Новите газди тврдат дека неовластено се трошат нивните пари од битолската фирма Приватизацијата на ПОС АИК "Лозар" е водена и конечно извршена преку Агенцијата за приватизација. Таа, според јавниот правобранител, е изведена целосно легално зашто, во спротивно, би бил поведен спор.

Случајот "Лозар" ги скара и новинарите

Вест

Наместо пушките, "лозарци" треба да ги засукаат ракавите

Дневник

За заштита на битолски "Лозар" може да води спор само Народниот правобранител

Вест

Рашомонијада во битолски „Лозар“

А1

Вест Утрински Утрински А1

9 поврзани вести »

Кјетил Андре Омот и Оле Ејнар Бјорндален го одбележаа осмиот натпреварувачки ден на ЗОИ

А1 - 16.02.2002

Точно половина од 19-тите Зимски Олимписки Игри. Кјетил Андре Омот потврди дека е најсестраниот алпинец во светот со победата во супервелеслалом, по онаа во алпска комбинација. Оле Ејнар Бјорндален пак, влезе во олимписката историја како прв биатлонец во историјата со три златни медали на едни ...

Норвешкиот крал на скии стаса до 16. олимписка круна

Дневник

Второ злато за Аман и Бјорндален, Омот ги искористи грешките на Милер

Вест

Бјорндален и Омот и донесоа нови трофеи на Норвешка

Утрински

Резултати од петиот натпреварувачки ден на ЗОИ во Солт Лејк Сити

А1

Дневник А1 Утрински Дневник

9 поврзани вести »