TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

УНМИК дава неовластени изјави

Утрински - 23.02.2002

Писмо на Коштуница до Анан БЕЛГРАД - Претставниците на КФОР и на УНМИК со неодамнешните изјави "неосновано и неовластено ја оспоруваат законитоста на Договорот за границата меѓу СРЈ и Македонија", се вели во отвореното писмо на југословенскиот претседател Воислав Коштуница до генералниот секретар ...

Нема аргументи за оспорување на границата со СРЈ

Вест

ОН, НАТО и САД ја смируваат тензијата за границата

Утрински

Договорот со СРЈ е во согласност со меѓународното право

Дневник

Договорот со СРЈ не може да биде оспорен

Утрински

Дневник Дневник А1 А1 А1 Утрински Дневник Дневник

32 поврзани вести »

Mилошевиќ - Хаг 1:0

А1 - 24.02.2002

Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ после првите осум дена од процесот пред Хашкиот трибунал за воени злостори води со еден наспрема нула, оценува холандското државно радио, додавајќи дека Милошевиќ засега добро ја користи позицијата сам против сите, настојувајќи да ја убеди ...

Месиќ: „Милошевиќ ја распадна Југославија, а не јас“

А1

Игнорираниот вожд

Утрински

Милошевиќ осум и пол часа во ТВ дневниците

А1

Трибуналот слушна сведоштва за убиствата на Косово

Вест

Дневник Утрински А1 Утрински Вест Дневник А1 Утрински

25 поврзани вести »

Одлуката за блокадата на Арафат е срамна

А1 - 24.02.2002

„Одлуката на израелскиот совет за безбедност со која движењето на палестинскиот лидер Јасер Арафат се ограничува само на градот Рамалах е срамна“, изјави палестинскиот министер Саеб Ерекат. Тој оцени дека одлуката е доказ оти Израел не поседува политичка програма и дека е решен да продолжи по патот ...

Убиен невооружен Палестинец

А1

Израелско палестински разговори за спречување на насилството

Вест

Од палестински напади ќе се штити со тампон-зони

Утрински

Обиди за примирје на Блискиот Исток

А1

Вест Утрински А1 Утрински Вест А1 Утрински Дневник

20 поврзани вести »

На Буш му пукна гумата во Кина

Вест - 23.02.2002

Американскиот претседател Џорџ Буш и првата дама Лора Буш при посетата на Кина се прошетаа и по Кинескиот sид, односно кај делницата Бадалинг, која била изградена за време на владеењето на династијата Минг... ПЕКИНГ (Ројтерс) - Набрзо откако американскиот претседател Џорџ Буш одржал говор и ...

Буш в лице им рече на Кинезите дека САД ќе го бранат Тајван

Дневник

Северна Кореја одбива дијлаог со САД

Вест

За време на посетата на Буш, уапсени 47 христијани

Утрински

Буш ја заврши азиската турнеја

А1

Утрински Вест А1 А1 Утрински А1 Дневник Утрински

19 поврзани вести »

Нов допинг скандал на ЗОИ во Солт Лејк Сити

А1 - 24.02.2002

Нов допинг скандал ги разнишува Зимските Олимписки Игри во Солт Лејк Сити, уште повеќе помрачувајќи ја сликата на игрите, само неколку часа откако полициските сили пукаа со гумени куршуми во разбеснетата толпа. Во најголемиот скандал со дрога на Олимписките Игри по 1988-та година и Бен Џонсон, беше ...

Триесетина часа до згаснувањето на олимпискиот оган

А1

Русија и Ј. Кореја се закануваат со бојкот на свеченото затворање

Утрински

Еберхартер највозрасен шампион во алпските дисциплини на ЗОИ воопшто

Утрински

Еберхартер пресреќен го славеше првото олимписко злато во кариерата

Дневник

А1 Вест Утрински А1 Капитал А1 Утрински Утрински

15 поврзани вести »

Акопјан се надева дека нема да загубат со 17 разлика

Дневник - 23.02.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНКИ - ДЕНЕСКА КОМЕТАЛ ЃП - АКВА Акопјан се надева дека нема да загубат со 17 разлика На денешниот последен натпревар од Д-групата во Лигата на шампионките против рускиот тим на АКВА Волгоград (СРЦ Кале, 19,30 часот), ракометарките на Кометал Ѓорче Петров ќе се обидат успешно ...

На ѓорчепетровки не им е сеедно дали ќе финишираат како први или втори

Вест

Кометал Ѓ.П. ќе атакува на победа против рускиот тим Аква

А1

Кометал ЃП се засилува со ракометарки на Хипо

Дневник

Кометал ја бара Логвин од Хипо!

Утрински

Утрински Дневник Вест Утрински Утрински Вест Дневник Вест

14 поврзани вести »

Голем мастраф со мал ефект

Дневник - 21.02.2002

Коментар - Соња Казиовска Синдикатот за образование, наука и култура и покажа заби на Владата. Организираше генерален штрајк за да ја натера да ги почитува роковите на кои самата се обврза кога ја потпиша спогодбата, според која платите и надоместоците во јавниот сектор ќе се исплаќаат најдоцна до ...

Наставниците земаа плата

Вест

Прекинат генералниот штрајк во образованието

Утрински

Штрајкот прекинат, децата од денеска на настава

Дневник

Образованието од утре на работа

А1

Вест Утрински Дневник Вест А1 Дневник Вест Утрински

13 поврзани вести »

Наместо Македонија, против Мексико ќе игра Бугарија

Дневник - 22.02.2002

"ПОРАДИ ВНАТРЕШНИ ПРОБЛЕМИ ВО ФСМ" Фудбалската репрезентација на Мексико, на 13 март, во Сан Диего, ќе игра против Бугарија, наместо против Македонија, соопшти Фудбалскиот сојуз на Мексико. Средбата со Македонија била откажана поради, како што соопштија официјално од ФС на Мексико, "внатрешните ...

ФСМ и Дарко Панчев постигнаа договор

Вест

Панчев се согласил Џиџи да биде селектор?

Дневник

Проблемите се наталожуваат, а од Арнаудов нема ниту абер

Утрински

Илија Атанасовски да се врати на некоја функција во ФСМ

Дневник

Дневник Дневник Дневник Вест Утрински Дневник Дневник Вест

13 поврзани вести »

ДПА ќе ги бојкотира изборите ако не се донесат "охридските закони"

Дневник - 21.02.2002

ДАЛИ СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ СИ ПРАВАТ СМЕТКА БЕЗ КРЧМАР? Црвенковски бара причина да не го поддржи договорот и тој не треба да се служи со ултиматуми, рече Илијаз Халими, потпретседателот на ДПА Демократската партија на Албанците ќе ги бојкотира парламентарните избори, за чиј термин ќе можат да се ...

Лидерите пред договор, другото, зависи од Андов

Вест

Црвенковски бара избори во јуни или ќе се откаже од охридскиот договор

Дневник

Ако не се договорат избори, Црвенковски ги напушта консултациите?!

Утрински

Опозицијата ултимативна конечниот датум за изборите в петок

А1

Утрински Вест Дневник А1 Утрински Вест Дневник

12 поврзани вести »

Мемети сака да ги амнестира и кичевските бомбаши

А1 - 22.02.2002

Со законот за амнестија, покрај тоа што ќе бидат амнестирани околу 3.000 припадници на ОНА, од гонење треба да бидат амнестирани и 270 лица кои сториле дела за кои во судовите се водат кривични постапки. Поголем број од делата во судовите се сторени минатата година за време на воениот конфликт, но ...

Иџет Мемети бара амнестија за сите, од дедо Ное до денес!

Дневник

Амнестијата коска в грло за партиите од македонскиот блок

Утрински

Амнестијата ќе ги празни затворите

Утрински

Со законот ќе се амнестираат Ахмети и кичевските бомбаши

Утрински

Вест Утрински Утрински Дневник А1 Утрински

11 поврзани вести »