TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

Патроли место полициските куќички пред амбасадите

Утрински - 22.02.2002

По најавата на МВР дека ќе го смени обезбедувањето пред странските дипломатски претставништва МВР планира да ги повлече полициските стражарници и физичкото обезбедување пред странските амбасади и пред другите дипломатски претставништва во државава.

Амбасадите во Скопје без полициска заштита

А1
2 поврзани вести »

Сензационална победа на Белорусија во дуелот со Шведска од 4:3

Утрински - 22.02.2002

Четврт-финални натпревари од машкиот турнир Во полуфиналето се среќаваат САД-Русија и Канада- Белорусија Хокеарската репрезентација на Белорусија го приреди најголемото изненадување на хокеарскиот турнир на Олимписките игри во Солт Лејк Сити, откако во четврт-финалето ја победи фаворизираната ...

Шведска и САД се изборија за првите места

Утрински
2 поврзани вести »

Од 50.000 мигрирани сметки од ЗПП, речиси половина се блокирани

Капитал - 21.02.2002

Трибина на Капитал за реформата на платниот системОд 50.000 мигрирани сметки од ЗПП, речиси половина се блокираниОколу 95% од фирмите со блокирани жиро-сметки немаат никаков имот и најверојатно ќе бидат затворени со новите измени во Законот за стечај, велат во Балканска банка, каде што се наоѓа ...

Агенциските провизии ќе ги докусурат фирмите

Вест
2 поврзани вести »

УНХЦР не се подготвува за бегалски бран од Македонија

А1 - 18.02.2002

„Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации не се подготвува за голем бегалски бран од Македонија во Косово“, изјави денеска портпаролот на УНХЦР во Скопје, Горан Момировски. „И прифатниот центар кај Генерал Јанковиќ и прифатниот центар кај Урошевац, како и постерите кои што беа истакнати ...

Албанците купуваат ракети и градат бегалски кампови на Косово

Дневник
2 поврзани вести »

Извозот на јагнешко лани донесе 11,3 милиони долари

Утрински - 23.02.2002

Овчарството е значајна стопанска гранка која остварува голем девизен прилив АЛЕКСАНДРИЈА СТЕФКОВСКА Овчарството и производите од овој сектор, регистрираат голема побарувачка на европскиот пазар, па само во минатата година тие и обезбедиле девизен прилив на земјава од 11,3 милиони долари, со што ...

Италија - главен потрошувач

Утрински
2 поврзани вести »

Пропадна обидот за приватизација на Олимпик Ервејз

Капитал - 21.02.2002

Продолжуваат маките на грчкиот национален авиопревозникПропадна обидот за приватизација на Олимпик ЕрвејзЕдинствениот наддавач не успеа до крајниот рок, што истече во петокот, да достави банкарска гаранција за парите што е подготвен да ги даде за преземање на загубарската авиокомпанија Сервис ...

Пропадна обидот за приватизација на "Олимпик"

Утрински
2 поврзани вести »

Рамадани побарал азил во Германија

Вест - 20.02.2002

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА КАДЕТИ ВО КАРАТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ШТИП. - По завршувањето на Европското првенство во карате за кадети што се одржа во Германија, членот на македонската репрезентација Султан Рамадани од Скопје не сакаше да се качи во комбето со кое македонската експедиција замина кон Македонија, ...

Карате-репрезентативецот исчезна во Германија!

Дневник
2 поврзани вести »

Трговски центар му ја исклучи струјата на кино "Центар"

Вест - 19.02.2002

ОД ПЕТОКОТ Градски кина го признаваат долгот за кирија од 115.000 евра, но се прашуваат зошто струјата е исклучена без најава и зошто секогаш први на удар се културните институции. Трговски центар во петокот ја исклучи струјата на киното "Центар".

Киното "Центар" не работи

Утрински
2 поврзани вести »

Пратениците не ја осудија употребата на насилство во земјава

Дневник - 22.02.2002

СОБРАНИСКА РАСПРАВА Пратениците вчера не ја осудија употребата на насилство во случаите во Неготино, Теарце, Прилеп и Охрид. На вчерашната собраниска седница тие не ги поддржа предлог-заклучоците на пратеничката група на СДСМ со кои се предлагаше осуда на насилството во овие случаи и утврдување на ...

Парламентот не ги осуди насилствата со политичка заднина

Утрински
2 поврзани вести »

Автобусите на ЈСП ќе возат и ноќе

Утрински - 21.02.2002

Од петок одново ќе профункционираат полноќните линии ЈАСМИНКА ДОГОВА Автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие ?Скопје°, кои пред единаесет месеци привремено беа редуцирани во полноќните часови, од утре ќе профункционираат.

Скопјани од петок ќе можат да се возат со автобус и по полноќ

Вест
2 поврзани вести »