TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

Новковски нема коментар за неговата интерпелација

Утрински - 23.02.2002

Министерот за образование и наука околу предлогот на ПДП Секој има право да постави одредени прашања. Парламентот е тој што ја контролира извршната власт. Сите прашања треба да бидат поставени на отворен начин и на тоа, во секој, случај ќе биде одговорено, изјави министерот за образование Ненад ...

Центарот за странски работи ја оштетува државата

А1

Новковски за секретар постави разузнавач

Утрински

Гласање за предлогот на СДСМ и интерпелацијата на Новковски

Утрински

Ненад Новковски наложи Центарот да се исели од дел од зградата

Дневник

Вест Утрински Утрински Вест А1 Вест

11 поврзани вести »

Победа го освои фудбалскиот турнир "Вуко Каров"

А1 - 24.02.2002

Победа го освои традиционалниот турнир "Вуко Каров", последниот тест пред стартот на новата сезона. Фудбалерите на Победа го победија Тиквеш со 7:6 по изведување на пенали откако играа нерешено во регуларниот дел - 2:2. Во борбата за трето место Телеоптик го победи Напредок со ...

Натпреварот решен во првиот дел

Утрински

Победа и Тиквеш се пласираа во финалето

Дневник

Тиквеш и Победа во финалето на фудбалскиот турнир Вуко Каров

А1

Вардар загуби и од Тиквеш

Дневник

Вест А1 Вест Утрински А1 Утрински

11 поврзани вести »

Али Ахмети ги вшумукува партиите на Албанците

Утрински - 23.02.2002

Координативниот совет натпартиски форум или сеалбански политички фронт? САШО ЧОЛАКОВСКИ Уште неконституиран, таканаречениот Координативен совет на албанските политички партии во Македонија добива форма на тело каде што дел од партиите-конституенти - ПДПА-НДП, ПДП, НДП и структурата околу Али Ахмети ...

Во Идризово се школуваат партиски полицајци на Албанците

Утрински

Пресврт во делувањето на албанскиот политички субјект

А1

Вејсели поднесе оставка на барање на Ахмети?

Утрински

ДПА и ПДП подготвуваат партиска полиција

А1

Утрински Утрински Вест Утрински Вест

10 поврзани вести »

Градот го подгрева натпреварувачкиот дух кај јавните претпријатија

Утрински - 23.02.2002

Градските власти се обидуваат да наметнат конкуренција во работењето ЕМИЛИЈА ЏАНГАЛОВСКА Градот полека, но сигурно се обидува на сите јавни претпријатија што работат под негова капа да им наметне конкуренција. Советниците, граѓаните, како и градоначалниците на скопските општини не се задоволни од ...

Пенов треба да помогне, а не да критикува

Утрински

Наместо приватна фирма, "Дрисла" сака да го собира ѓубрето

Дневник

Советот му откажа послушност на Пенов

Вест

Комуналците од идниот месец со нова опрема

Вест

Вест Утрински Вест Утрински

9 поврзани вести »

И НАТО ќе ги обезбедува гласачките кутии

Вест - 20.02.2002

КОСОВСКА ИЗБОРНА СЛИКА И ВО МАКЕДОНИЈА Ако мониторите на ОБСЕ и на Европската унија бидат присутни на гласачките места, тогаш таму ќе бидат и "лисиците", зашто нивниот мандат е да ги штитат нив Војниците на НАТО, најверојатно, ќе присуствуваат на гласачките места заедно со претставниците на ОБСЕ и ...

"Лисиците" остануваат до јуни под лидерство на Италија

Утрински

Ризикот од пролетна офанзива е сведен на минимум

Дневник

Германија го задржува лидерското место на „Лисиците“

А1

Робертсон му пишува на Трајковски

А1

Дневник Утрински Утрински А1

9 поврзани вести »

Лидерска средба во понеделник

А1 - 23.02.2002

Лидерите на четирите политички партии потписнички на Рамковниот договор, две македонски две албански, треба да се сретнат кај претседателот Борис Трајковски во понеделник. Средбата, претходно закажана за петокот, е одложена поради верскиот празник Курбан Бајрам.

Полицијата не патролира во Тетовско поради Курбан-бајрам

Утрински

Денеска неработен за вработените од исламска вероисповед

Утрински

Курбан Бајрам ја одложи средбата на лидерската четворка

Дневник

Лидерската средба поради "Курбан-бајрам" в понеделник

Утрински

А1 А1 Утрински Вест

9 поврзани вести »

Болниците ќе бидат казнувани за нестручни операции

Дневник - 23.02.2002

НОВ НАЧИН НА ПЛАЌАЊЕ Болниците и клиниките ќе плаќаат казни ако врз пациент што еднаш е опериран, треба повторно да се направи хируршка интервенција. Фондот за здравствено осигурување на овие установи ќе им плаќа според извршените здравствени услуги, а бројот на болничките денови ќе се намали.

Болниците ќе плаќаат пенали за утнати операции

Вест

Со договори до ефикасен и брз болнички третман

Утрински

Собранието и обвинителството ќе го "чешлаат" Фондот за здравство

Дневник

Ревизијата позитивно го оцени работењето на Фондот

Утрински

Дневник Утрински А1 А1

9 поврзани вести »

Извори на сиромаштијата

А1 - 24.02.2002

Податокот дека во земјите од поранешниот источен блок, пред транзицијата, стапката на сиромаштија изнесувала само два проценти, а денес, десет години подоцна, повеќе од 20 проценти, јасно го лоцира главното извориште на сиромаштијата во овие земји, меѓу кои и Македонија.

Сиромаштијата јаде повеќе од милион македонски граѓани

Капитал

Бедно живеат милион Македонци

Дневник

Сиромашните живеат со 1,5 долари дневно

Утрински

За сиромаштијата - проф. Трајко Славески, гостин на А1

А1

Утрински Вест Дневник А1

9 поврзани вести »

Редефинираната СРЈ без претседател и премиер?

А1 - 23.02.2002

Планот на Европската унија за редефинирање на односите во југословенската федерација предвидува новата држава да биде без претседател и без премиер, јави белградското радио „Б-92“, повикувајќи се на сигурни извори. Според нив, новата држава би имала четири заеднички министерства - за одбрана, ...

Конечен договор за СРЈ најдоцна до средината на идниот месец

А1

Солана на нова рунда разговори за иднината на СРЈ

А1

Солана ја отфрли можноста за пролетна офанзива

Утрински

Сојуз на Србија и Црна Гора наместо Југославија

Капитал

Капитал А1 А1 Дневник

9 поврзани вести »

Кај Хиподром ќе се гради "Арачиново за Македонци"

Дневник - 23.02.2002

ЕТНИЧКОТО ЧИСТЕЊЕ ГО ПОБЕДУВА СОЖИВОТОТ Тоа ќе биде доказ за поразот на меѓународната политика во Македонија, велат дипломатите Владата ќе гради привремени живеалишта за протераните Македонци од Арачиново, кои одбиваат да се вратат во селото зашто не се чувствуваат безбедно, дознава "Дневник".

Арачиновец го блокираше патот затоа што немал струја

Дневник

Албанец урнал бандера од каприц, па го блокирал патот

Вест

Возачи - Албанци пет часа го блокирале сообраќајот за Куманово

Утрински

Полицискиот пункт кај Арачиново со мешан етнички состав

А1

А1 Вест Дневник

8 поврзани вести »