TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

Над 200 милиони долари за враќање на состојбата пред кризата

Капитал - 21.02.2002

Донаторска конференцијаНад 200 милиони долари за враќање на состојбата пред кризата"Капитал" истражува колку е можно Македонија да добие на конференција, и за што детално треба да се потрошат паритеГерман ФилковИако Македонија не важи за земја со сериозно дипломатско однесување во светот, изјавите ...

Македонија ќе побара 228 милиони долари од донаторите

Утрински

За финансиските дупки ни требаат 228 милиони долари

Утрински
3 поврзани вести »

Косовските Албанци мора да соработуваат со Белград

А1 - 23.02.2002

Михаел Штајнер, новиот шеф на мисијата на УНМИК на Косово, изјави дека ќе настојува да ги убеди лидерите на косовските Албанци што побргу да започнат да разговараат со властите во Белград, бидејќи, како што рече, тоа е во нивен интерес. „Живееме во 21.

Нов администратор, стари проблеми на Косово

Капитал

Хашим Тачи ја избегнува екстрадицијата во Хаг

А1
3 поврзани вести »

Заедничка загриженост за судбината на киднапираните

Утрински - 23.02.2002

Средба на партии во Тетово ТЕТОВО - По двонеделна пауза, настаната како последица на ?некои" недоразбирања, претставниците на општинските раководства на шест релевантни политички партии во Тетово, продолжија со меѓусебните средби на кои посредува Канцеларијата на ОБСЕ во Тетово.

Протест за ослободување на исчезнатите Албанци

Вест

ОНА ги киднапирала седумте Македонци

Дневник
3 поврзани вести »

Проект за канализација во Чучер-Сандево

Вест - 22.02.2002

Селата Чучер, Глуво, Бразда, Мирковци , Бањани, Горњани, Кучевиште и Побожје ќе добијат одводна канализација. Општината Чучер-Сандево веќе има изготвено проект, а средствата ќе бидат донација на австриската влада. Градоначалникот на Општината, Воислав Киранџиќ, вели дека во јуни треба да се потпише ...

Регионалниот водовод во Чучер-Сандево во завршна фаза

Вест

Изградба на голема трафостаница во Чучер Сандево

Вест
3 поврзани вести »

Соло делници со обоистот Давид Валтер од Франција

Вест - 21.02.2002

ВЕЧЕРВА СО ФИЛХАРМОНИЈАТА Вечерва (20 ч.) во Домот на АРМ,на концертот на Македонската филхармонија гостува обоистот Давид Валтер од Франција. Концертот ќе го диригира Борјан Цанев, а на програмата се дела од Равел, Хумел и Брамс.

Симфониски концерт со диригентот Борјан Цанев и обоистот Давид Валтер

Дневник

Симфониски концерт со обоистот Давид Валтер

Утрински
3 поврзани вести »

Албанците од хероинот купиле оружје за двеилјадна армија

Дневник - 21.02.2002

ЕВРОПСКАТА ПОЛИЦИЈА И ЕКСПЕРТИ ТВРДАТ Ракетни системи, тешки митралези, снајпери, противтенковски гранати и големи количества оружје се пренесени во Македонија за продолжување на борбата, велат експертите Хероинот од Авганистан почна да пристигнува во европските престолнини, а поголем дел од ...

Три милиони фунти за оружје за албанските терористи во Македонија

Утрински

Албанците купуваат оружје од продажба на авганисанскиот хероин

Вест
3 поврзани вести »

Градоначалникот на Виница со пиштол ја бранел "вмровска Виница"

Утрински - 23.02.2002

Пред трибината на Бучковски Според информацијата на Градската организација на СДСМ, откако на 16 февруари дознал за тоа дека СДСМ ќе има трибина во Виница, градоначалникот Горан Ангелов, пред ресторанот ?Жути", во алкохолизирана состојба, од пиштол испукал десетина куршуми во воздух, заканувајќи се ...

Љупчо Георгиевски владее како последен диктатор на Балканот

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ не му дозволи на Бучковски да одржи трибина

Утрински
3 поврзани вести »

Се урна хеликоптер со 12 американски војници

Утрински - 23.02.2002

Во тропските шуми на Филипините Кога се урнал хеликоптерот, немало јавување за неприја-телски оган ВАШИНГТОН - Американски воен хеликоптер кој превезувал 12 американски војници, во чевртокот се урнал на Филипините, по што не се пронајдени преживеани, соопшти Пентагон.

Американски воен хеликоптер се урна на Филипините

Дневник

На Филипините се урна американски воен хеликоптер

А1
3 поврзани вести »

"Кофедон" се шлепа на "кафетин"

Вест - 23.02.2002

"ЈАКА" РАДОВИШ ИСКОПИРАЛА ЕДЕН АНАЛГЕТИК НА СКОПСКИ АЛКАЛОИД Ваквото шлепање на "кофедон" преку "кафетин" продолжило и покрај судската одлука да се поништи решението и "Јака - 80" веднаш да ги смени името, начинот и бојата на пакувањето на препаратот.

"Кофедонот" камуфлиран како "кафетин"

Дневник

"Јака 80" треба да го смени жигот и името на "кофедонот"

Утрински
3 поврзани вести »

"Големи и мали грижи" на Владимир Нејашмиќ-Бато

Дневник - 22.02.2002

ПРОМОЦИЈА Во Културно-информативниот центар во Скопје вчера беше промовирана книгата "Големи и мали грижи" на Владимир Нејашмиќ-Бато, познат текстописец, кој трагично го загуби животот пред седум години. Книгата содржи текстови на детски песни изведени на многу детски фестивали: "Големи и мали ...

"Големи мали грижи" од Владимир Нејашмиќ-Бато

Утрински

Промоција на детската книга "Големи мали грижи" на Бато

Вест
3 поврзани вести »