TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2002-02-18 - 2002-02-24

Рибари "уловиле" неексплодирана граната тешка 250 кг

Дневник - 20.02.2002

ВО РЕКАТА ДРАГОР КАЈ БИТОЛА Двајца битолски рибари вчераутро, ловејќи риби на реката Драгор кај Битола, во месноста Топла Вода, во населбата Довлеџик, со своите јадици удриле во неексплодирана артилериска граната од Втората светска војна, тешка повеќе од 250 килограми и со калибар од 220 милиметри.

Рибари "уловиле" бомба од 250 килограми

Утрински

Двајца рибари уловиле граната од 250 кила

Вест
3 поврзани вести »

Шпедитерите" вечерва во Струмица

Вест - 22.02.2002

Кошаркарите на Фершпед Работнички продолжуваат со напорниот натпреварувачки ритам. Тие вечерва во 19 часот во струмичката сала "Парк" ќе се сретнат со Неметали Огражден во првиот меч од 12. коло во Првата машка "Рио кафе" кошаркарска лига.

Само Фершпед Работнички со лик во дербито, "металците" и Балкан стил режираа драма

Вест

"Шпедитерите" посвежи од Николферт, трилер на МЗТ

Дневник
3 поврзани вести »

Трајковски ќе ги оспори пратеничките привилегии пред Уставниот суд

Вест - 22.02.2002

ДЕНЕСКА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА, СЕПАК ЌЕ ГО ПОТПИШЕ ЗАКОНОТ ЗА ПРАТЕНИЦИ Денеска се очекува претседателот Борис Трајковски да стави параф на еднаш веќе отфрлениот закон за пратеници, а истиот момент, според неговите најави, тој ќе поднесе иницијатива до Уставниот суд за испитува Шефот на државата Борис ...

Трајковски ќе стави потпис, уставните судии се на потег

Дневник

Трајковски утре ќе го потпише Законот за пратеници

Утрински
3 поврзани вести »

ЛЕАП - темелник за решавање на екопроблемите

Утрински - 20.02.2002

Семинар за поддршка на еколошкиот "устав" на Скопје Германската амбасада и ГТЗ донираа 600.000 евра за изготвување на ЛЕАП - от ?Локалниот еколошки акционен план - ЛЕАП, според тоа колку средства чини и според тоа колку е битен околу прашањата за заштитата на животната средина, е еден од ...

Прв семинар за ЛЕАП

Вест

Прв семинар на проектот ЛЕАП

Утрински
3 поврзани вести »

Осомничен сопственикот на "Упа Ентерпрајс"

Утрински - 23.02.2002

СКОПЈЕ МВР поднесе кривична пријава против сопственикот на ?Упа Ентерпрајс" и издавачот на неделникот ?Старт", Љупчо Палевски, поради извршено кривично дело лажно пријавување. Според полицијата, сопственикот на оваа фирма, при извршена кражба во неговото претпријатие, лажно пријавил дека од ...

"Го украдовме сефот, но во него немаше пари"

Дневник

Уапсени разбивачи на сефови кои ограбиле над 16 милиони денари

Вест
3 поврзани вести »

Кај клучката за Неготино, Полошко, пукано во автомобил

Утрински - 23.02.2002

Инцидент ТЕТОВО - На автопатот Тетово-Гостивар, кај клучката за Неготино, Полошко, вчера, околу 9,10 часот, од близина е пукано од огнено оружје во патничко возило ?шкода фелиција" со охридска регистрација. Со возилото управувал Драган Петровски. Еден куршум го скршил предното стакло.

Со куршум погодена "шкода фелиција" во движење

Вест

Нападнати патници кај клучката на гостиварско Неготино

А1
3 поврзани вести »

Пријавата против Јовановска не е од змејковистите, туку од мене

Утрински - 22.02.2002

Раде Михајловски, еден од доверителите на "Скопјанка" Раде Михајловски, еден од доверителите на деловниот објект ?Скопјанка" (сега ТЦ ?Плаза"), изјави вчера дека тој е човекот кој поднел кривична пријава против ексдиректорката на Агенцијата за приватизација, Марија Јовановска, а не крилото на ...

Ексдиректорката Јовановска повикана на информативен разговор

Утрински
2 поврзани вести »

Генералот Адеми се врати во Хрватска

А1 - 22.02.2002

Хрватскиот генерал Рахим Адеми, кого Хашкиот трибунал привремено го пушти на слобода до почетокот на судскиот процес, се врати во Загреб. Адеми нема дозвола да разговара со лица кои би можеле да влијаат на судската постапка и ќе мора да престојува во своето постојано живеалиште во Сплит.

Хаг привремено го пушти на слобода генералот Адеми

А1
2 поврзани вести »

СДСМ од Тетово ќе побара вонредни локални избори

Утрински - 22.02.2002

ИНИЦИЈАТИВА ТЕТОВО - По преседанот со одземање на мандатот на членот на Советот и носител на листата, Магдалена Несторовска, и по пресуда на Врховниот суд на Македонија, Општинската организација на СДСМ од Тетово, во договор со советничката група на коалицијата ?За Македонија заедно" најавува дека ...

СДСМ бара вонредни локални избори во Тетово

Вест
2 поврзани вести »

Почестите за Кире Лазаров

Вест - 23.02.2002

ИЗБОР НА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦ ЈАНУАРИ Во организација на Спортскиот сојуз на Македонија беше одржан избор за најдобар спортист на месец јануари. Според гласовите добиени од спортските редакции, признанието заслужено му припадна на лидерот на машката сениорска ракометна репрезентација Кире Лазаров, кој ...

Лазаров - спортист на месец јануари

Утрински
2 поврзани вести »