TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-03-10 до 2003-03-16

Последен договор Буш - Блер - Азнар пред напад на Ирак

А1 - 16.03.2003

Иако формално е наречен „последна шанса за мир“, самитот Буш - Блер - Азнар парктично ќе го означи крајот на дипломатскиот процес околу ирачката криза. Според аналитичарите, Блер, Буш и Азнар средбата ќе ја искористат да се договорат како понатаму и всушност ќе биде последен договор пред нападот ...

Доброволци од Македонија за постконфликтен ангажман во Ирак

А1

Со декрет на Хусеин Ирак поделен на 4 воени зони

А1

САД ја предупреди Турција да не интервенира во северен Ирак

А1

Во светот демонстрации против војна во Ирак

А1

А1 А1 Вест Вест Утрински Утрински Утрински Дневник

56 поврзани вести »

Зоран Живковиќ ќе го замени Ѓинѓиќ

А1 - 16.03.2003

Главниот одбор на Демократската партија на убиениот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ, на денешната вонредна седница, ја усвои одлуката, со еден глас против, до наредните општи избори партијата да ја застапува досегашниот заменик-претседател на партијата Зоран Живковиќ.

Нови сознанија за убијците на Ѓинѓиќ

А1

Во Белград погребан српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ

А1

Босанската полиција трага по еден од убијците на Ѓинѓиќ

А1

КОГА ХАРИ МЕ СРЕТНА МЕНЕ

Вест

Вест Утрински Утрински Утрински Утрински Дневник Дневник Дневник

46 поврзани вести »

Муратовски: „Компензирањето на 7 години стар долг не е никаква драма“

А1 - 16.03.2003

„Компенизрањето на 7 години стариот долг за неисплатените плати во Сојузот на синдикатите за Вангел Валканов актуелен директор на синдикалната фирма „Синаг“ не е никаква драма“, вели претседателот на ССМ Ванчо Муратовски, кој лично ја потпишал фактурата за компензација со која Валканов за 1.300 ...

Муратовски со телохранител се чува од работниците

Вест

Загубарите не добија поддршка за генерален штрајк

Утрински

Загубарците на 19 март во штрајк

Дневник

Генерален штрајк нема да има на 19-ти овој месец

А1

Вест Утрински Дневник А1 Дневник Вест Утрински А1

14 поврзани вести »

Јован Манасиевски: „Има безбедносни услови за враќање на раселените“

А1 - 15.03.2003

„Безбедносни услови постојат и целокупната општествена структура е во една навистина добра кондиција за да реселените лица се вратат во своите домови“, изјави министерт за труд и социјална политика Јован Манасиевски во итервјуто за А1.

Манасиевски вети уште дваесетина соби за арачиновци

Утрински

За десет дена Владата треба да реши за Арачиново

Дневник

Манасиевски вети помош и заеми за раселените

Утрински

Манасиевски ги повика раселените да се вратат во Тетовско

Дневник

А1 Утрински Дневник Дневник А1

10 поврзани вести »

Бучковски во посета на Вашингтон

А1 - 16.03.2003

Mакедонската поддршка за САД во евентуалната операција против Ирак е една од темите на посетата на министерот за одбрана, Владо Бучковски, на Вашингтон, која почнува денеска. На средбите во пентагон, во Стејт департментот и во Советот за национална безбедност на белата куќа, министерот Бучковски ќе ...

Владо Бучковски на разговори во Пентагон

Утрински

Македонија би била најсреќна со нова резолуција на ОН

Утрински

Британија е стратегиски партнер на Македонија

Утрински

За учество во војна со Ирак ќе треба да реши Парламентот

Дневник

Утрински А1 Утрински Дневник А1

10 поврзани вести »

Турција ќе и спарингува на македонската репрезентација?

Вест - 15.03.2003

ОДБОЈКА Вчера во просториите на Македоснкиот одбојкарски сојуз пристигнала официјална покана од Турската федерација за одигрување на три контролни средби на македоснката репрезентација со соодветната селекција на Турција, во периодот меѓу 18 и 22 Април.

Македонија ќе игра пријателска со Србија и Црна Гора?

Дневник

Осум пријавени екипи за Купот 2003 во одбојка

А1

До вторник конкретни предлози за наоѓање 20.000 евра

Утрински

"Што уште да направиме за да ги привлечеме спонзорите?"

Дневник

Утрински Дневник А1 Вест Дневник

10 поврзани вести »

Штајнер: „Дијалогот Приштина - Белград треба да се одложи“

А1 - 14.03.2003

„Разговорите меѓу Приштина и Белград треба да се одложат за одредено време, поради новонастанатата ситуација во Србија по убиството на премиерот Зоран Ѓинѓиќ“, изјави шефот на УНМИК Михаил Штајнер. „Владата во Белград се соочува со една нова ситуација и треба да и се даде време, бидејќи таму е ...

УНМИК ги зајакнува мерките за безбедност на Косово

А1

Албанија ја поддржува иницијативата за разговори за Косово

А1

Одложени преговорите меѓу Белград и Приштина

Вест

Дијалогот Белград - Приштина би можел да биде одложен

А1

Утрински Утрински А1 Утрински

9 поврзани вести »

Парауниверзитетот да се спои со Штуловиот во единствен државен албански универзитет

Вест - 13.03.2003

СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТИ ВО МАЛА РЕЧИЦА Организациониот одбор на протестите изјави дека ќе се протестира секој ден, половина час, пред парауниверзитетот во Тетово до сабота, 15 март, потоа ќе се пристапи кон нова фаза и нова форма на изразување на Вчера пред тетовскиот нелегален универзитет, околу 200 ...

Студентите побараа враќање на разрешениот ректор

Утрински

Студентите гневни на Сулејмани зашто го сменил новиот ректор

Дневник

Протести пред парауниверзитетот во Мала Речица

А1

Утре протест за поддршка на разрешениот ректор на ТУ

А1

А1 Вест Утрински

8 поврзани вести »

Ердоган нов премиер на Турција

Утрински - 13.03.2003

Неколку дена по победата на вонредните избори АНКАРА - Лидерот на владејачката партија на Турција, Реџеп Таип Ердоган, е именуван за премиер, неколку дена по победата на вонредните избори, со што го расчисти теренот за ново гласање за распоредување на американските единици.

Ердоган ита кон премиерската функција

Капитал

Ердоган доби мандат за нова влада

А1

Турскиот премиер Ѓул се повлекува, патот слободен за Ердоган

Вест

Ѓул се повлекува во корист на Ердоган

Утрински

Дневник А1 Утрински

8 поврзани вести »

Бугарија ја засили контролата на границата со Србија

А1 - 13.03.2003

Бугарија ја засили контролата на границата со Србија по убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ. Бугарското МВР одржа вонредна седница веднаш по веста за убиството на српскиот премиер, при што е донесена одлука да им се помогне на српските власти во потрагата и откривањето на убијците на Ѓинѓиќ.

Несуден новинар и вистински алхемичар за правење пари

Капитал

Борачот оставил две милијарди долари, 20 хотели и 50 фирми

Вест

Илија Павлов не бил убиен од политички мотиви

А1

Софија под засилени полициски мерки за безбедност

Дневник

Вест Утрински Дневник

8 поврзани вести »