TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-03-17 - 2003-03-23

Хусеин преживеал напад со крстосувачки ракети

А1 - 23.03.2003

„Ирачкиот лидер Садам Хусеин најверојатно е повреден при напад со крстосувачки проектили врз командниот штаб во Багдад, но е пренесен со амбулантно возило“, изјави британскиот министер во Министерството за надворешни работи, Мајк О`Брајан за „ВСС“.

Хронологија од почетокот на војната во Ирак

А1

Десетина американски војници заробени во јужен Ирак

А1

Жртви од досегашните воени дејствија

А1

САД дозволи Турција да се распореди во северен Ирак

А1

А1 А1 А1 А1 Утрински Дневник Утрински Вест

97 поврзани вести »

Истрагата за атентатот на Ѓинѓиќ недвосмислено води кон „Земунскиот клан“

А1 - 23.03.2003

Истрагата за атентатот на премиерот Зоран Ѓинѓиќ недвосмислено покажува дека „Земунскиот клан“, предводен од Милорад Луковиќ - Легија, Душан Спасојевиќ - Шиптар и Миле Луковиќ - Кум директно го организирале и извршиле убиството, соопшти денеска српското МВР.

Приведени 2.647 осомничени за атентатот на Ѓинѓиќ

А1

Српскиот заменик-обвинител ја призна поврзаноста со земунскиот клан

Утрински

Ѓинѓиќ жртва на подземјето и на безбедносниот апарат

Утрински

Партиите на Шешељ и Аркан на удар поради врски со "земунците"

Дневник

Дневник Утрински А1 Дневник Капитал Капитал Капитал Капитал

38 поврзани вести »

Од Европската комисија се бара помош за договорот за Рафинеријата

Утрински - 22.03.2003

По посетата на вицепремиерката Шеќеринска и министерот Филиповски во Брисел ЗДЕНКА ПАВКОВИЌ Потпретседателката на Владата, Радмила Шеќеринска и министерот за економија, Илија Филиповски, завчера во Брисел на средба со претставниците на Европската комисија, побараа конкретна помош на Македонија ...

Нафтените резерви, засега,доволни за двомесечни потреби

Утрински

Брисел ја поддржа демонополизацијата на ОКТА

А1

ОКТА и Министерството за економија се расправаат околу резервите

Утрински

Владата и "Макпетрол" не се кадарни да обезбедат нафта

Дневник

Вест Утрински Утрински Дневник Вест Вест А1 Дневник

13 поврзани вести »

Осма жртва од непознатиот вирус

А1 - 23.03.2003

Во Хонг Конг денеска почина и осмата жртва заразена од засега се уште непознатиот вирус на пневмонија, т.н. САРС синдром. Официјалните здравствени претставници соопштија дека станува збор за 80-годишен старец кој имал проблеми со срцето.

Откриено потеклото на смртоносниот вирус

Вест

Изолиран опасниот вирус

Дневник

Мутиран вирус на сипаници виновен за тревогата

Утрински

Идентификуван вирусот на мистериозната пневмонија

А1

Дневник Вест Вест Дневник А1 А1 Вест Дневник

13 поврзани вести »

Џиџи: Нема да го правдам отсуството на Христов

Вест - 22.03.2003

ФУДБАЛ - СЕЛЕКТОРОТ ИЛИЕВСКИ ГИ ОТКРИ АДУТИТЕ ЗА МЕЧЕВИТЕ СО СЛОВАЧКА И ПОРТУГАЛИЈА Селекторот Никола Илиевски-Џиџи го објави списокот на 22 фудбалери на кои ќе смета за претстојните два меча со Словачка (квалификации за ЕП 2004) и Португалија (пријателска).

Ертан Демири е единствен дебитант на списокот на Џиџи

Дневник

Само петмина од домашното првенство

Утрински

Против Словачка, Македонската фудбалска репрезентација без Ѓорѓи Христов

А1

Џиџи ќе ги отвори картите за дуелите со Словачка и Португалија

Вест

Дневник Вест Утрински Вест Вест Утрински Дневник

12 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ бара полицијата да ги објави касетите за мафијашот Аме

Дневник - 22.03.2003

РЕАКЦИИ ВО НАЈГОЛЕМАТА ОПОЗИЦИСКА ПАРТИЈА ВМРО-ДПМНЕ вчера го повика Министерството за внатрешни да ги објави сите видеокасети со изјавите на криминалецот Петрит Аме за да се види дека премиерот Бранко Црвенковски бил "глава и покровител на мафијата во Македонија".

СДСМ прифаќа комисија за „случајот Аме"

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека ги измамила загубарите

Утрински

ВМРО-ДПМНЕ: „МВР заштитник на криминалот на Црвенковски“

А1

Андов: Ме посочуваат мене за да го свртат вниманието од аферите на Црвенковски

Дневник

Вест Утрински Утрински Вест Утрински Дневник А1

12 поврзани вести »

Законот за загубарите нема да ја добие пратеничката поддршка

А1 - 21.03.2003

Претседателот на Собранието Никола Поповски го стави Законот за загубарите на дневен ред на денешната седница но шансите да биде усвоен се многу мали. Поповски ги упати синдикалците и работниците од фирмите загубари директно да преговараат со пратеничките групи во Парламенот, но досега нема ...

Загубарците го видоа Муратовски

Дневник

Синдикалниот лидер и гранските синдикалци почнаа да лобираат кај парламентарците да го поддржат предлог-законот за загубари, кој денеска треба да се најде во собраниска процедура

Дневник

Синдикалците ќе лобираат кај пратениците за законот за загубари

Утрински

Загубарите се откажаа од протести

А1

Вест Дневник А1 Утрински А1

10 поврзани вести »

Домашните арсенали на оружје ќе останат

А1 - 23.03.2003

Доброволно собирање на нелегалното оружје во Македонија ќе има, но домашните арсенали ќе останат. Ова може да се заклучи по изјавата на амбасадорот на НАТО Николас Бигман дадена на семинарот за собирање на мало и лесно оружје одржан на крајот на оваа недела во Скопје.

Македонија и ОН ќе соберат 700.000 парчиња оружје?

Дневник

Владата е цврсто решена да се собере оружјето

Утрински

Семинар за собирање на нелегалното оружје

А1

Трајковски: Земјава е преплавена со оружје

Дневник

Утрински А1 Утрински А1

9 поврзани вести »

Ф. Работнички слободен во 1. коло

Дневник - 22.03.2003

ОДБОЈКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА, ЖЕНИ Студент Јуниор - Македонија Демик и Кометал Студент - Бами Кор се двојки од првото коло од Купот на Македонија во одбојка за жени, реши ждрепката, која беше влечена вчера во ОСМ. Бидејќи за Купот се пријавија 5 екипи, во првото коло слободен е Работнички Фершпед.

Работнички Ф. убедлив во дербито во Струмица

Дневник

Шампионот со осуммина до 3:0

Вест

Против Турција - од 18-ти до 22 април

Дневник

Тромечот со Турција и официјално потврден

Вест

Дневник Дневник Утрински Вест

9 поврзани вести »

Евросилите ќе треба да бидат мостот со ЕУ

Дневник - 21.03.2003

ПИСМО ОД СОЛАНА ДО ТРАЈКОВСКИ Доколку се постигне конечна согласност, ЕУ на 31 март ќе ја преземе мисијата "Сојузничка хармонија" во Македонија и во таа мисија ќе учествуваат 345 луѓе, вели високиот претставник за заедничка надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Хавиер Солана, во писмото упатено ...

Евросилите во Македонија на 31 март

Утрински

На 31 март доаѓаат 345 припадници на евросилите

А1

Трајковски му врачи покана на Солана за евросилите

Дневник

Трајковски и Солана го поздравија договорот меѓу ЕУ и НАТО

Утрински

А1 Утрински Дневник

8 поврзани вести »