TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-03-24 до 2003-03-30

Бомбардирана демаркационата линија во северен Ирак

А1 - 30.03.2003

Американски и британски авиони изутрината повторно ги бомбардираа регионите околу демаркационата линија во северен Ирак, која ја дели ирачката територија од курдските автономни области. Централната команда на САД соопшти дека американските и британските сили уништиле „голем терористички објект“, не ...

Двајца маринци загинале во централен Ирак

А1

За првпат протести и во Пекинг

А1

Непочитување на човековите права во Ирак

А1

Ирак ја отфрли програмата „Нафта за храна“

А1

А1 А1 А1 Вест Утрински Утрински Утрински Утрински

79 поврзани вести »

Ракетиран станбен комплекс во Багдад

А1 - 30.03.2003

Неколку проектили попладнево паднале во еден станбен дел во центарот на Багдад, соопшти ирачкото Министерство за информации. Во директниот пренос од местото на настанот, телевизијата „Ал Џезира“ покажа голем пожар кој го зафатил кварталот Ал Карида и јави дека во нападот има загинати и повредени.

Италијанските новинари пуштени на слобода

А1

Интензивни напади врз Багдад

А1

Десеттиот ден - најжесток за Багдад

Вест

Историјата ќе потврди дека сме го направиле вистинскиот избор

Утрински

Утрински Дневник Дневник Дневник А1 А1 Утрински Утрински

51 поврзани вести »

Командантот на евросилите се извини за името

А1 - 30.03.2003

„Не беше намерно и не знаев за проблемот со името“, изјави денеска теренскиот командант на првата мисија предводена од Европската унија, генерал Пјер Марал, поправајќи се за првата изјава што ја даде по пристигнувањето во Скопје минатиот понеделник, кога рече дека пристигнал во „оваа земја“, ...

Солана: „Никогаш нема да ја напуштиме Македонија“

А1

Ние сме со вас затоа што вие сакате да бидете дел од ЕУ

Дневник

Грбот на "Конкордија" ќе го чува НАТО

Дневник

Пратениците едногласни за доаѓањето на евросилите

Вест

Утрински Капитал Дневник Дневник А1 А1 Утрински Утрински

19 поврзани вести »

Пораз на македонската фудбалска репрезентација од Словачка

А1 - 29.03.2003

Пораз на македонската фудбалска репрезентација од 2:0 во дуелот против Словачка од четвртата рунда за пласман на Европското првенство во Португалија во 2004 година. 28 минуте беше клучниот момент на натпреварот кога словеците од првата и едниствена шанса во првиот дел преку Петрас го постигнаа ...

Потребна е победа за зацврстување на третата позиција во групата

Вест

Победа за пробив во фудбалска Европа

Дневник

Завршени подготовките за мечот Македонија - Словачка

А1

Од вчера привикнување на "Градски"

Вест

Утрински Дневник Вест Утрински Дневник Вест Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Убиени Шиптар и Кум, Легија сеуште на слобода

Вест - 29.03.2003

БЕЛГРАД, 29 март (АП) - Полицијата завчеравечер застрелала две лица кои беа осомничени за атентатот врз премиерот Зоран Ѓинѓиќ додека пружале отпор при апсењето и пукале во полицијата. Душан Спасојевиќ - Шиптар и Милан Луковиќ - Кум беа лидерите на Земунскиот клан кој е одговорен за убиството ...

Ликвидирани Шиптар и Кум

Утрински

Пронајдени коските на Стамболиќ, потера по Мира Марковиќ

Дневник

Убиени Шиптар и Кум во Белград

А1

Околу 200 припадници на "Црвените баретки" се распуштија без отпор

Дневник

Дневник А1 Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник

15 поврзани вести »

Почина лекарот кој го идентификуваше САРС

А1 - 29.03.2003

Во една болница во Бангкок почина лекарот Карло Урбани кој прв го идентификуваше атипичното воспаление на белите дробови, наречено САРС, од кој досега ширум светот починаа 50 лица, соопшти денеска СЗО. 46-годишниот Италијанец Урбани кој почина од САРС, ја идентификуваше мистериозната болест во ...

Хонгконшките лекари го детектираа вирусот, училиштата затворени

Вест

Идентификуван вирусот-убиец

Утрински

Идентификуван вирусот САРС

А1

Мистериозната пневмонија уби 50, а инфицира над 5.000 лица

Вест

Утрински Дневник Утрински А1 Вест А1 Вест

12 поврзани вести »

ЕУ ќе ги спојува Штуловиот и малоречанскиот универзитет

Вест - 29.03.2003

СЕ БАРА ФОРМУЛА ЗА ВИСОКО ОБРАЗОВАНИЕ НА АЛБАНЦИТЕ ФИНАНСИРАНО ОД ДРЖАВАТА Европски експерти деновиве престојуваат во Тетово за да најдат начин како да ги спојат легалниот и парауниверзитетот во една институција финансирана од државата Комисија на Советот на Европа ќе изготви физибилити студија во ...

Отворен процесот за легализација на тетовскиот парауниверзитет

Утрински

За УТ не треба да има (уште една) утка

Дневник

Постои политичка клима за легализација на тетовскиот парауниверзитет

Утрински

Државата нема пари за темелни реформи во образованието

Утрински

Дневник Дневник А1 Утрински Утрински Дневник

11 поврзани вести »

Стоматологија трет ден ги враќа пациентите

Вест - 26.03.2003

ДИРЕКТОРСКИТЕ ЛИЧНИ ПРЕСМЕТКИ ГО ОСТАВИЈА СТОМАТОЛОШКИОТ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР БЕЗ ПЛОМБИ И ПРОТЕЗИ Се примаат само итни случаи, а вонредната состојба во оваа здравствена организација ќе продолжи и наредните денови, се додека не завршат препукувањата околу (не)законското финансиско работење на ...

Стоматолошки клиники му стегнаа кривична пријава за клевета на Зарески

Утрински

Инспекторите ги боли уво за туѓите забоболки

Дневник

Стоматолошки клиники ќе го тужат Заревски

А1

Срцевите болни на операции и во странство

Вест

Утрински Утрински Дневник А1 Дневник

10 поврзани вести »

Ранети најмалку 10 војници во инцидент во Кувајт

А1 - 30.03.2003

Најмалку 10 американски војници се повредени во инцидентот што денеска се случи во една американска база во Кувајт, откако камион директно се налета на група војниците, се дознава од американски воени извори. Инцидентот се случил во кампот Уадири, пред магацините за воена опрема.

МНР: Педесетината Македонци во Заливот се чувствуваат безбедни

Утрински

Сојузнички десантни сили по грешка слетале во Иран

А1

Македонските граѓани безбедни

Утрински

Македонските граѓани во Заливот без проблеми

А1

А1 Вест А1 Утрински

9 поврзани вести »

Груевски протежиран од Георгиевски, Ѓорчев ќе игра соло

Утрински - 28.03.2003

Најавата за оставка на Георгиевски ги разбуди амбициите на неговите соработници Најавата за оставка на Георгиевски ги разбуди амбициите на неговите соработници за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ и до максимум ја затегна атмосферата пред одржувањето на партискиот конгрес.

Ѓорчев и Груевски ќе водат битка за наследник на Георгиевски

Дневник

Старата гарда го форсира Марјан Ѓорчев за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник

Партискиот врв ќе го убедува Љубчо Георгиевски да остане лидер

Дневник

Груевски не сака да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Утрински

Дневник Утрински Дневник

8 поврзани вести »