TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-03-31 - 2003-04-06

Сојузнички артилериски напад врз опседнатиот Багдад

А1 - 06.04.2003

Американски авиони попладнево започна воздушен напад врз Багдад, јавија дописниците на западните медиуми од ирачкиот главен град. Во градот се слушале експлозии и истрели од автоматско оружје. Ирачката противвоздушна одбрана не се огласила на нападите.

Антивоен караван од Скопје за Багдад

А1

Американците влегоа во Багдад

А1

Буш: „Се затега обрачот околу Ирак“

А1

Битката за Багдад може да почне

Утрински

Вест Утрински Дневник Вест А1 А1 Дневник Дневник

36 поврзани вести »

Турција и Иран против независна курдска држава

А1 - 06.04.2003

Турција и Иран денеска повторно изразија несогласување со идејата за формирање независна курдска држава во Северен Ирак. „Ние сме против поделба на Ирак и формирање на друга власт или држава во Северен Ирак или во друг дел од државата“, изјави министерот за надворешни работи на Иран, Кемал Харази, ...

Се повеќе земји заинтересирани за повоена обнова на Ирак

А1

Австралија не го гледа крајот на војната во Ирак

А1

Пет нови американски жртви во Ирак

А1

Вашингтон сака да владее со Ирак

Утрински

Вест Дневник Утрински А1 А1 Вест Утрински А1

25 поврзани вести »

51 жртва на САРС во Кина

А1 - 06.04.2003

Вкупно 51 лице умреле во Кина од нетипичното воспаление на белите дробови наречено САРС, а регистрирани се 1.247 заболени, изјави денеска кинески функционер на здравствените служби. Кинеското министерство за здравство на прес-конференцијата соопшти дека во оваа земја од САРС умрел и еден од ...

Од САРС починаа најмалку 84 лица

А1

Три дечиња од Торонто донеле САРС во Мелбурн?

Дневник

Превенцијата е најефикасен лек за САРС

Утрински

Се проверуваат сите патници на скопскиот аеродром

Дневник

Утрински Дневник Вест Дневник Утрински Утрински А1 А1

17 поврзани вести »

Решението во Куманово не е на штета на Македонците

Утрински - 05.04.2003

Положани "Ситуацијата во Куманово бара покомплексен пристап, бидејќи проблемите датираат од поодамна, односно пред и во текот на конфликтот каде што во различни амбиенти се создадоа несоодветни услови за учениците-Албанци, посебно за средношколците, чии објекти се наоѓаат во делови каде што ...

Македонците упорни против решението на Положани

А1

Само пет паралелки од техничкото училиште во Куманово одржаа настава

Утрински

Турците и Албанците не сакаат очи да си видат

Дневник

Врапчиштани бараат директор на училиштето да биде Турчин

Утрински

А1 Утрински Дневник А1 Дневник Дневник А1 Дневник

16 поврзани вести »

Позицијата на Милошевиќ во Хаг може да се влоши

А1 - 06.04.2003

Судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ продолжува утре во Хаг, и покрај барањето на обвинетиот да му се даде повеќе време да се запознае со обемниот материјал на обвинението од околу 400.000 страници документи и околу 3000 видео и аудио снимки.

Мира Марковиќ се крие во куќата на Марко Милошевиќ во Москва

Дневник

"Црвените беретки" го убија Стамболиќ по наредба на Милошевиќ

Капитал

Мира Марковиќ во елитен кварт во Москва

А1

Лоша вест за Милошевиќ

Утрински

Дневник Вест Вест Дневник Утрински А1 А1 Вест

13 поврзани вести »

Повторно добра игра без резултат

Вест - 04.04.2003

Во пријателски меч одигран во Лозана нашата фудбалска репрезентација поразена од Португалија со 1:0 (1:0) Илиевски: Пропуштивме нерешен исход против уште една силна селекција. - Сколари: Формацијата на македонската репрезентација е одлична.

Кој друг ако не Луис Фиго

Утрински

Пораз на македонската фудбалска репрезентација од Португалија

А1

Португалците на 20 август во Скопје?

Вест

Меч за рејтинг и за залечување на словачките рани

Вест

А1 Утрински Дневник Вест А1 Дневник

11 поврзани вести »

Арачиновци ја обвинија Владата дека не сакала да им помогне

Дневник - 05.04.2003

бегалци По повеќе од три часа преговори во Владата, завчера, раселените арачиновци повторно не постигнаа согласност со владините претставници за враќање во селото. Арачиновци се незадоволни оти Владата одбила да плати за целосна процена на нивните оштетени куќи.

Фатени убијците на детето во Арачиново

Дневник

Владата бара Арачиновци да ги потпишат договорите пред да се вратат во селото

Утрински

Тројца осомничени испрашани пред истражен судија

Вест

Арачиновци и владините претставници не постигнаа договор

А1

Утрински Утрински Вест Дневник А1

10 поврзани вести »

Фатос Нано го поздрави преземањето на мисијата од страна на евросилите

Утрински - 03.04.2003

Реакција Албанскиот премиер Фатос Нано ја поздравува мисијата на ЕУ во Македонија, наречена "Конкордија", изјави вчера портпаролот на албанската влада, Алдрин Далипи. По тој повод, Нано им испрати честитки на македонскиот претседател Борис Трајковски, на високиот претставник на ЕУ за заедничка ...

Македонија прв тест за ЕУ силите

Вест

Солана: Секој во земјава знае дека името на вашата земја е Македонија

Дневник

"Конкордија" го развиори европското знаме на безбедноста

Дневник

Евросилилите тест и за Македонија и за ЕУ

Утрински

А1 А1 А1 Дневник Утрински

10 поврзани вести »

Дрновшек: Посетата беше многу успешна

Утрински - 04.04.2003

Словенечкиот претседател ја заврши посетата на Македонија Претседателот на Словенија, Јанез Дрновшек, кој се наоѓа во дводневна официјална посета на нашата земја, вчера беше примен од претседателот на Собранието, Никола Поповски.

Најтешката работа е она што треба да се заврши дома

Утрински

Словенија ја турка Македонија во Европа

Вест

Словенија ќе ја учи Македонија како да стаса до ЕУ

Дневник

Соработка околу процесот за интегрирање во ЕУ

Утрински

Утрински А1 А1 Утрински

9 поврзани вести »

Не е до процентот на Албанците, до пописот е

Дневник - 05.04.2003

Преку црвената линија Бројот на Албанците според последниот попис паднал под 20 отсто. (!?) Извичникот е поради новинарската сензација (нели, не е вест кога куче ќе касне човек, туку обратно!), а прашалникот е поради прашањето "можно ли е такво нешто"? Додека уредниците и новинарите ги тријат ...

Има сомневања околу процентот на Албанците во Македонија

Утрински

Пописните резултати може да направат проблеми

А1

Веста за 19 отсто Албанци во Македонија оценета како шпекулација

Утрински

Пописот го доведува во прашање Охридскиот договор?

Дневник

Дневник Утрински Вест А1

9 поврзани вести »