TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-04-14 до 2003-04-20

Американските маринци се повлекуваат од Багдад

А1 - 19.04.2003

Американските маринци денеска почнаа да се повлекуваат од Багдад, предавајќи им ја контролата на единиците на американската армија, чија главна задача ќе биде одржувањето на јавниот ред и мир. Два баталјона од околу 1.600 маринци го напуштија Багдад и се упатија на југ, а поголем дел од ...

Во Ирак загинале 128 американски и 31 британски војник

А1

Садам Хусеин со документ бара прекин на огнот

А1

Можниот наследник на Хусеин ги преферира САД

А1

Маринците се повлекуваат од Багдад, соседите на Ирак на самит за помош

Вест

Утрински Дневник А1 А1 Вест Утрински Утрински Утрински

48 поврзани вести »

Трајковски без коментар за помилувањето

А1 - 19.04.2003

Речиси две недели по потпишувањето на својата одлука за аболиција на обвинетите за случајот „Прислушување“, претседателот Борис Трајковски се појави во јавноста, со прошетка по Саемот на книги. Освен за таа цел, претседателот не сакаше да дава изјави за актуелните политички случувања, со коментар: ...

Комисијата за помилување не била консултирана за аболицијата на Димовска

Утрински

Димовска си оди, Пендаровски ќе ја наследи!?

Дневник

Владата сака да упадне во надлежностите на претседателот

Дневник

Позицијата да, опозицијата не за бришење на член 11

А1

Утрински А1 Вест Вест Утрински Утрински Утрински Дневник

24 поврзани вести »

Младинската ракометна селекција не обезбеди пласман за наредното СП

А1 - 20.04.2003

Младинската ракометна селекција на Македонија не успеа да обезбеди пласман на наредното Светско првенство во Бразил, откако во решавачкиот дуел на квалификацискиот турнир во Анкара, доживеа пораз од Шведска. 29:26 загубија нашите надежи и пропуштија шанса на мундијалот во август да го потврдат ...

Ракомет: Јуниорите се вратија во игра за пласман на СП во Бразил

А1

На стартот пораз од Хрватска

Вест

Хрватска одново непремесотлива пречка

Утрински

Пораз на нашите ракометни јуниори од Хрватска

А1

Утрински Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински Дневник

21 поврзани вести »

Победниците наскоро ќе објават крај на војната во Ирак

А1 - 20.04.2003

„Сојузничките сили во Ирак подготвуваат официјална декларација со која ќе се стави карј на војната во оваа блискоисточна земја“, изјави австралискиот министер за надворешни работи Александер Даунер. Шефот на австралиската дипломатија не даде повеќе детали во врска со декларацијата, но напомена дека ...

Храна од Македонија ќе патува во Ирак?

Утрински

Укинувањето на санкциите врз Ирак сега е главен проблем во ОН

Утрински

ЕУ бара ОН да го обновува Ирак

Вест

ЕУ да има заеднички став околу Ирак

Утрински

А1 Утрински А1 Вест Утрински Дневник А1 А1

20 поврзани вести »

За граничните премини Скопје најавува преговори со УНМИК

Дневник - 18.04.2003

ДОКОЛКУ НЕ СЕ ПОСТИГНЕ ДОГОВОР СО БЕЛГРАД Локалното население во Танушевци има разбирање и не # дава ултиматум на Владата бидејќи не зависи од неа кога ќе се отворат граничните премини, изјави за "Дневник" Џезаир Шаќири Македонија би можела да почне директни разговори со УНМИК за отворањето нови ...

Танушевчани се откажаа од граѓанската непослушност

Утрински

И за полициската љубопитност треба налог

Дневник

ЕУ и ОБСЕ задоволни од канцеларија на МВР во Танушевци

А1

Барањата за државјанство ќе се поднесуваат во Танушевци

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински Дневник А1 Вест Утрински

14 поврзани вести »

Во Сингапур над 2.400 лица ставени во карантин заради САРС

А1 - 20.04.2003

Над 2.400 лица кои купувале на еден пазар во Сингапур се ставени во десетдневен карантин поради соменение дека биле изложени на вирусот САРС, соопштија денеска локалните власти. Пазарот на големо што обезбедува 70% од зеленчукот за овој град-држава, е затворен вчера откако кај еден од вработените е ...

Нови 12 смртни случаи од САРС

А1

300 души во карантин поради САРС во Квебек

Вест

300 лица ставени во карантин поради закана од САРС

А1

Сомневања за САРС и во Албанија

А1

Вест Утрински А1 Вест А1 Дневник Вест Дневник

13 поврзани вести »

Фудбалери на „Партизан“ поврзани со Земунскиот клан

А1 - 20.04.2003

Српската полиција повикала на краток информативен разговор двајца фудбалери на белградски „Партизан“, Данко Лазовиќ и Драгољуб Јеремиќ, поради нивното познанство со Милорад Луковиќ - Легија и Душан Спасојевиќ - Шиптар, водачи на Земунскиот клан, обвинети за атентатот врз екс премиерот Зоран Ѓинѓиќ.

Украдени докази за прислушување од МВР

А1

Костов ја предупредува Димовска дека прикривала информации за Земунскиот клан

Утрински

Документите за пет години прислушување украдени од МВР

Дневник

Костов од Агенцијата за разузнавање бара разменување на информации

А1

Утрински Дневник Капитал Дневник Утрински Утрински А1 Утрински

13 поврзани вести »

И медиумите подарија книги

Утрински - 19.04.2003

15. Саем на книга Невена Поповска Во кампањата за популаризација "И јас подарив книга", која се одвива во организација на "Амвон комуникации", денеска ќе се вклучи и претседателот Борис Трајковски. Како што дозанаваме предвидено е претседателот околу пладне да го посети штандот "Книга за десет ...

15-ти саем на книга и либрографика

А1

Штотуку печатените книги ги привлекоа посетителите

Дневник

Собраќајните прекршители мора да одат на Саемот на книгата

Вест

Читај, пливај и подавај рака - во името на книгата

Вест

Утрински Утрински Дневник Утрински Утрински Вест Дневник

12 поврзани вести »

Резултатите од обдукцијата на малата Христина не се готови

Утрински - 17.04.2003

Соопштение на Институтот за патологија Институтот за патологија при Медицинскиот факултет во Скопје вчера соопшти дека наодот од патоанатомската обдукција на двегодишната Христина Ивановска ќе биде изготвен откако ќе се направи микроскопската анализа и дека резултатите ќе бидат предадени на ...

Причините за смртта на двегодишното девојче ќе се обелоденат идната недела

Дневник

Министерот Селмани побарал извештај за случајот со Христина

А1

Вистината за смртта на малата Христина ќе ја каже истражен судија

Вест

Патолозите направиле грешка што избрзале со обдукцијата на дететото?

Утрински

Дневник А1 Вест Дневник А1

10 поврзани вести »

Македонија ќе црпи искуство од Бугарија

А1 - 20.04.2003

„Односите меѓу Македонија и Бугарија можат да бидат пример за останатите држави во процесот на евроинтеграција“, изјави денеска премиерот Бранко Црвенковски на крајот од тридневната посета на бугарскиот премиер Симеон Саксобурготски на Македонија. „Ние се движиме во иста насока.

Саксобурготски се поклони пред моштите на Гоце Делчев

А1

Скопје и Софија, блиску, а сепак далеку

Вест

Сакскобурготски предлага заедничка прослава на Илинден

Утрински

Скопје и Софија немаат сериозни отворени прашања

Утрински

Дневник А1 А1 Дневник Утрински

10 поврзани вести »