TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2003-04-28 - 2003-05-04

Во Албанија 22 случаи на САРС?

А1 - 04.05.2003

Во Албанија се заразени 22 лица од САРС, објави денеска грчкиот весник „Аповѓевматини“, повикувајќи се на изјава на албанскиот заменик министер за здравство Танас Почи. Весникот, што излага во пограничниот град Јанина на грчко-албанската граница, во уводникот под наслов „Опасноста од епидемијата ...

САРС може да опстане со часови надвор од човечкото тело

А1

Да не се патува во Кина, Сингапур и Канада

А1

Нови жртви на САРС во Кина

А1

Во Кина починаа нови 11 лица од САРС

А1

А1 А1 А1 А1 Вест Утрински Дневник Утрински

23 поврзани вести »

Повредени двајца Ирачани во судир со американски војници

А1 - 04.05.2003

Двајца Ирачани се повредени денеска во Багдад при судири меѓу американски војници и група лица кои ограбувале куќи на блиски соработници на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин. Според очевидци, ограбувачите влегле и во куќите на синовите на поранешниот ирачки лидер, Кусај и Удај, како и на ...

Уапсен уште еден приврзаник на Хусеин

А1

Повредени седум американски војници во Ирак

А1

Убиени нови двајца Ирачани од американските сили

А1

Садам Хусеин се огласи со писмо

А1

Дневник А1 Вест Утрински Утрински А1 А1

12 поврзани вести »

Еден век од загинувањето на Гоце Делчев

А1 - 04.05.2003

Централното чествување по повод 100-годишнината од загинувањето на корифејот на македонската самобитност Гоце Делчев се одржа денеска во црквата „Свети Спас“ во Скопје, каде што е гробот на овој великан. На денешен ден пред 100 години во селото Баница, Егејска Македонија, сега Грција, беше убиен ...

Гоце Делчев

А1

Спомен музеј на Гоце Делчев во Битола

А1

Македонија се колнеше во Делчевото име

Утрински

Државата само скромно ќе ја одбележи стогодишнината од смртта на Гоце Делчев

Утрински

Утрински Утрински Дневник Утрински

9 поврзани вести »

Честитки од Буш по повод потпишувањето на Јадранската повелба

А1 - 03.05.2003

Американскиот претседател Џорџ Буш на Македонија, Албанија и Хрватска им го честита потипишувањето на Повелбата за јадранското партнерство, со која се потврдува поддршката на САД на напорите на земјите од т.н. Западен Балкан да се приклучат во евро-атланската заедница, што подразбира и членство во ...

Јадранската повелба повикува на соработка меѓу потписничките

А1

Потпишана Американско - Јадранската повелба во Тирана

А1

Македонија, Албанија и Хрватска утре ќе ја потпишат „Јадранската повелба“

А1

„Јадранската повелба“ ќе се потпише в петок во Тирана

А1

Утрински А1 А1

8 поврзани вести »

Од Вардар извадени

Вест - 30.04.2003

ДВА ДЕНА ПО ТЕШКАТА СООБРАЌАЈКА НА ЛОКАЛНИОТ ПАТ ДРАЧЕВО-СКОПСКОТО СЕЛО ЈУРУМЛЕРИ Вчера околу пладне, по дводневно трагање спасувачките екипи на полицијата во водите на Вардар во близина на скопското село Јурумлери го пронајдоа и извлекоа автомобилот Вчера околу пладне, по дводневно трагање ...

Пронајдени возачот и "пунтото" што излетаа во Вардар

Дневник

Во извлеченото "пунто" пронајдено телото на Валентин Дојчиновски

Утрински

Пронајдено потонатото „Пунто“ во Вардар

А1

Пунто слета и потона во Вардар, бројот на жртвите непознат

Вест

Дневник Утрински А1

8 поврзани вести »

Дел од репрезентативците се собраа во Струмица

Дневник - 30.04.2003

ОДБОЈКА - ЗА КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП Уште четворица стандардни одбојкарки репрезентативци - Владимир Стевовски, Горан Алексов, Александар Стевовски и Горан Зафиров - недостигаат на подготовките во Струмица, каде што селекторот на македонската А-репрезентација, Јошко Миленковски, ги продолжува ...

На првиот собир некомплетни

Вест

Бугарската федерација бара 4.000 долари за сертификатот за Модев

Утрински

Репрезентативните подготовки продолжуваат денеска

Вест

Деветта шампионска круна за "железничарите"

Утрински

Дневник Вест

7 поврзани вести »

Вардар Ватростална е првиот финалист на машкиот ракометен плеј - оф

А1 - 03.05.2003

Ракометниот и кошаркарскиот Куп на македонија во женска конкуренција под целосна сенка на реванш - полуфиналните дуели од полуфиналето на машкиот ракометен плеј - оф. Актуелниот првак Вардар Ватростална е првиот финалист, а Пелистер и Југ Зегин во мајсторка ќе го решат неговиот противник во ...

Вардар и Пелистер со предност од еден меч дома

Вест

Шампионот надмоќно до четвртата куп-титула

Утрински

Петти трофеј во витрините на Вардар Ватростална

Вест

Четврти Куп за Вардар Ватростална

Дневник
5 поврзани вести »

Вардар на „Градски“ го декласирaше Куманово

А1 - 04.05.2003

Вардар и побегна три бода на Беласица Герас Цунев во тесната трка за трофејот во 11 домашно фудбалско првенство. Актуелниот шампион го торпедираше веќе испаднатото Куманово, Беласица спасуваше бод портив Брегалница која се бори за опстанок.

"Црвено-црните" ја престигнаа Беласица ГЦ

Утрински

"Сестринските фирми" си помогнаа братски

Дневник

Вардар се извади во Делчево

Вест

Комплетирано 26-тото коло од првата фудбалска лига

А1
5 поврзани вести »

Соња во Идризово

Вест - 30.04.2003

ЗАТВОРЕНА СОПСТВЕНИЧКАТА НА ТАТ Полицијата Соња Николовска ја нашла во изнајмен стан во центарот на Скопје и веднаш ја однела во затворот Идризово, каде што треба да издржи казна од три години.... Завчера, околу 23 часот, полицијата во изнајмен стан во центарот на Скопје, ја пронајде Соња ...

Соња Николовска уапсена и спроведена во „Идризово"

Утрински

Сопственичката на ТАТ од вчера во затвор

Дневник

Уапсена Соња Николовска

А1

Соња Николовска ја ослободи милионската хипотека и ја префрла на своите деца

Дневник
5 поврзани вести »

Телеком неаргументирано гo поскапел телефонот

А1 - 30.04.2003

Телеком неаргументирано ги зголеми цените на телефонските услуги, тврдат од Управата за телекомуникации, најавувајќи дека ќе се обиде да го спречи поскапувањето од 25% на локалните и меѓуградските разговори. Од Управата го сметаат за спорно образложението за поскапување што го даде Телеком: ...

Телефонскиот импулс поскапе за 25 отсто

Утрински

Фиксните импулси поскапи за 25 отсто

Дневник

Поскапеа претплатата и импулсот

Вест

Teлефонот повторно поскапува од први мај

А1
5 поврзани вести »