TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-01-06 до 2003-01-12

Нивото на реката Вардар во опаѓање

А1 - 11.01.2003

Нема причини за страв од поплави нагласуваат денеска од Управата за хидрометеоролошки работи. Според последните информации најголемата река Вардар по максималното ниво достигнато околу 10 и 30 утрината од 350 сантиметри сега е во опаѓање.

Невреме и поплави на Балканот

А1

Војската ја скротуваше водената стихија во Куманово

Вест

Вардар и Треска повторно се излеаја

Вест

Водата од гевгелиските ниви бавно се повлекува

Утрински

Утрински Дневник Дневник А1 А1 Утрински Утрински Дневник

23 поврзани вести »

Денко Малевски: „Иднината е европска федерација“

А1 - 12.01.2003

„Идејата за „балканска федерација“ е веќе минато. Целта на ЕУ не е да не затворат во некакво гето надвор од нејзините граници, туку што повеќе да не отворат и интегрираат во Европа. Иднината е европска федерација“, изјави во интервјуто за А1 професорот по меѓународно право Денко Малевски.

Папандреу утре во Скопје

А1

Трајковски ја отфрла идејата на Папандреу

Утрински

Папандреу идната недела во Македонија

Утрински

Атинска стапица

Дневник

Дневник Дневник А1 А1 Утрински Утрински Дневник А1

15 поврзани вести »

Северна Кореја се повлече од пактот за контрола на нуклеарното оружје

Вест - 11.01.2003

СЕУЛ, 11 јануари (Ројтерс) - Северна Кореја вчера предизвика реакции на загриженост секаде во светот со најавата дека ќе се повлече од договорот за глобална контрола на нуклеарното оружје, а некои земји побараа интервенција на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Северна Кореја се повлече од договорот за неширење нуклеарно оружје

А1

Северна Кореја цела година купувала ураниум и плутониум

Дневник

САД го отфрлија мировниот план на Сеул за Северна Кореја

А1

САД сакаат преговори со Северна Кореја, но без отстапки

Вест

Утрински А1 Вест Утрински А1 А1 Вест

12 поврзани вести »

Петров: Ревизија на приватизацијата на богданечките оранжерии

Утрински - 11.01.2003

НАЈАВА Сите изнесени факти и комплетната докуметнација да се достави до Комисијата за приватизација на Владата на РМ, која ќе ги насочи натамошните активности околу бараната ревизија на продажбата на оранжериите на поранешен ЗИК "Изворски", беше препораката на министерот за земјоделство, Славко ...

Смиленски ги продаде оранжериите во Богданци

Утрински

Банката на Смиленски пред банкрот по секнување на државните пари

Утрински

НБМ ги суспендира органите на Банката

Утрински

Банката одобрила кредити од 35 милиони евра

Утрински

Дневник Дневник А1 А1 Утрински А1 А1

12 поврзани вести »

Ранети двајца бадникари оти фрлале петарди, пиштолџијата во болница

Вест - 08.01.2003

КРВАВ БАДНИКАРСКИ ОГАН ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА АВТОКОМАНДА Душан Петров револтиран од пукотниците на фрлените петарди излегол од возилото, па кон насобраните бадникари почнал да пука со пиштол и ги ранил Коста Гаповски(51) и Гоце Трајковски(25), по кое група од 50-60 луѓ Во скопската населба ...

Божик најавен од илјадници коледарски огнови

Утрински

Го "нападнале" со петарди, им возвратил со пиштол

Дневник

Божик пречекан со надеж и со порака за љубов кон ближните

Дневник

Православните христијани го празнуваат Бадник

А1

А1 Утрински Утрински Утрински Дневник

10 поврзани вести »

Софија бара екстрадиција, Миронов пак во притвор

Дневник - 11.01.2003

СЛУЧАЈОТ СО БУГАРСКИОТ БАНКАР СЕ ЗАПЛЕТКУВА Бугарските власти покренале обвинение под сомневање оти нивниот поранешен граѓанин незаконски издавал кредити од повеќе од 100 милиони евра и на тој начин ја уништил Балкан-банка Бугарскиот банкар Иван Миронов, кој пред новогодишните празници беше пуштен ...

Повторно притворен бугарскиот банкар Миронов

А1

Судиката Кушевска направила инцидент и бугарскиот банкар го ослободила од притвор

Вест

Ослободувањето на Миронов е одлука на истражниот судија

Утрински

Миронов уапсен по потерницата на Интерпол

Утрински

Утрински Дневник Дневник

8 поврзани вести »

Четврфиналето се насмевнува на Работнички Фершпед

Вест - 10.01.2003

ОДБОЈКА - ТОП - ТИМ КУП, 4. КОЛО Одбојкарите на Работнички Фершпед остануваат во игра за пласман во четврфиналето по максималната победа во рамките на втората група од Топ Тим Купот, над унгарскиот шампион Дунафер. Одбојкарите на Работнички Фершпед остануваат во игра за пласман во четврфиналето по ...

"Железничарите" цврсто газат

Утрински

Едно скалило го дели Работнички Ф. од влез во елитата

Дневник

Одбојка: Остануваат шансите на Работнички Ф. за пласман во 1/4 финалето на Топ Тим купот

А1

Со победа над Дунафер на чекор до четвртфиналето

Вест

Утрински Дневник А1

8 поврзани вести »

Европа не дозволува Ѓинѓиќ да направи турли-тава на Балканот

Дневник - 11.01.2003

ПО ИЗЈАВАТА НА СРПСКИОТ ПРЕМИЕР ЕУ вели дека кога ќе се расправа за иднината на Косово, нема повторно да се отвори прашањето на Босна или на која било друга балканска суверена држава Неодамнешната изјава на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ - дека би било корисно наскоро да се разговара за иднината на ...

Ревидирањето на Дејтон е невозможно

Утрински

Србија за Косово бара ист аршин како за БиХ

А1

Барањето на Ѓинѓиќ за нова Дејтонска конференција нејасно

А1

Независноста на Косово опасен преседан

Утрински

Дневник А1 А1

8 поврзани вести »

Костовски: Кометал веќе нема време за губење

Вест - 11.01.2003

РАКОМЕТ, ЛИГА НА ШАМПИОНИ - ЕВРОПСКИОТ ПРВАК ДЕНЕСКА ЈА НАГОСТУВА ПОДРАВКА ВЕГЕТА Овој пат се очекува многу повеќе од неа. - Индира Кастратовиќ Седум дена по дебаклот во Валенсија, на европскиот првак Кометал Ѓорче Петров му претстои докажување пред домашната публика дека сето тоа било само лош ден.

Само победа ја враќа атмосферата во Кометал ЃП

Дневник

Триумф над Подравка - единствената опција за Кометал Ѓ. П.

А1

Подравка шанса за поправен за Кометал ЃП

Дневник

Милатовиќ: Им се извинуваме на навивачите

Утрински

Вест Утрински Дневник

8 поврзани вести »

Ракометарите се пласираа во баражот за ЕП 2004

А1 - 12.01.2003

Машката ракометна репрезентација на Македонија се пласираше во баражот за ЕП 2004 година откако ја победи Летонија со 41:30 (20:14), задржувајќи го првото место во петтата квалификациска група. Во вториот меч од групата Швајцарија ја победи Бугарија со 37:24.

Со утрешната победа над Летонија се потврдува баражот

Вест

Без проблеми и против Летонците

Утрински

И Летонија преслушана на патот до баражот

Дневник

Македонските ракометари ја победија селекцијата на Летонија

А1

Вест Утрински Дневник

8 поврзани вести »