TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-05-12 до 2003-05-18

Семејствата на загинатите бранители положија цвеќе кај Вејце

Вест - 17.05.2003

Вчера семејствата на осмумината загинати војници и полицајци кај тетовското село Вејце околу 14 часот го посетија местото каде што на свиреп начин беа убиени нивните синови и сопрузи. Комеморативниот чин, без присуство на новинарите според потврдата на Мирјана Контевски, изминал мирно и без никакви ...

Батлер турс

Вест

Семејствата на загинатите бранители положија цвеќе кај Вејце

Утрински

Нема политички реваншизам, туку се апси за криминал

Утрински

Роднините на седум убиени бранители запалија свеќи кај Вејце

Дневник

А1 Утрински Вест Утрински Дневник А1 А1 А1

25 поврзани вести »

Пекинг повторно ќе ги отвори училиштата

А1 - 18.05.2003

Во Пекинг од САРС починаа уште две лица, а за последните 24 часа се регистрирани 28 нови заразени, соопшти денеска кинеското Министерство за здравство. Сепак, Пекинг во четврток следната недела повторно ќе ги отвори училиштата за 1,37 милиони ученици, што беа затворени еден месец поради појавата на ...

Нови жртви на САРС во Кина и Хонгконг

А1

Само 39 нови случаи и четворица починати од САРС за 24 часа

Утрински

Под медицински надзор од САРС досега биле 64 лица

А1

Смртна казна за намерно пренесување вирусот САРС во Кина

Вест

Утрински Дневник Дневник А1 Дневник Дневник А1 Утрински

24 поврзани вести »

Преговорите за спорните цени од идната недела

Вест - 17.05.2003

ТЕЛЕКОМ И ВЛАДАТА ЌЕ СЕДНАТ НА ПРЕГОВАРАЧКА МАСА "Македонски телекомуникации имаат добри односи со македонската Влада, и во текот на следната недела заедно со Управата за телекомуникации ќе ги разгледаат зголемените цени и ќе се договорат за понатамошните чекори, изјави вчера главниот извршен ...

„Телеком" е подготвен да преговара за цените со Управата

Утрински

Нова процена на новите цени за телефон

Дневник

Државата и телекомот се во договор?

Дневник

Најавено намалување на цената на телефонот

А1

А1 Вест Утрински Дневник Утрински Дневник А1 Вест

17 поврзани вести »

Пронајдена масовна гробница во Словенија

А1 - 17.05.2003

Во источниот дел на Словенија е откриена масовна гробница која потекнува од Втората светска војна. Гробницата ја открил еден селанец кој орал една нива за прв пат во изминативе 58 години. Словенечките медиуми јавија дека при орањето на нивата, селанецот пронашол голем број човечки коски, по што ги ...

Полицијата обезбедува нови локации кај Требош и Првце

Вест

МВР не најде докази за постоење масовна гробница во Тетовско

Утрински

Не се потврдени сознанијата за масовна гробница

А1

МВР не кажува што бара

Вест

Утрински Утрински Дневник А1 Вест Вест Утрински Дневник

16 поврзани вести »

Средношколците Албанци ќе блокираат патишта и в понеделник

Вест - 17.05.2003

СЛУЧАЈ: ОБРАЗОВАНИЕ ВО КУМАНОВО Учениците се најлошата и трагична колатерална штета во интерните политички битки, изјави вицепремиерката Радмила Шеќеринска, која поради блокадите на средношколците Албанци, вчера во Куманово пристиг Неколку стотини ученици Албанци од средните училишта во Куманово ...

Средношколците-Албанци го блокираа автопатот кај Куманово

Утрински

Учениците-Албанци и нивните родители два часа го држеа Куманово под блокада

Дневник

Мирна средношколска блокада на патот Куманово - Скопје

А1

Средношколците Албанци место во школо на блокада на автопатот кај Табановце

Вест

Утрински Дневник Дневник А1 Вест А1 А1 Утрински

16 поврзани вести »

Предлог резолуција за референдум за конечниот статус на Косово

А1 - 18.05.2003

Американскиот сенатор Џозеф Бајден до Сенатот поднесе предлог резолуција со која треба да се изрази поддршка на жителите на Косово на референдум да се изјаснат за иднината на покраината, но откако ќе бидат достигнати стандардите на Обединетите нации во развојот на демократските институции и правата ...

Штајнер: косовската резолуција е ужасна

Вест

Лутиот Штајнер нема да го води косовскиот премиер Реџепи во Брисел и во Охрид

Дневник

САД не прифаќаат поголеми права за косовската влада

Дневник

Белград ги обвини УНМИК и КФОР за лошата состојба на Косово

А1

Вест Дневник А1 А1 Дневник А1 А1 А1

15 поврзани вести »

Германија сака брзо укинување на санкциите кон Ирак

Вест - 17.05.2003

Пауел во Берлин за да ги оправи врските со Германија БЕРЛИН, 17 мај - Германија ќе го поддржи брзото укинување на санкциите на Обединетите нации против Ирак, изјави вчера германскиот канцелар Герхард Шредер, по разговорите со американскиот државен секретар Колин Пауел во Берлин.

Пауел бара германска поддршка за извоз на ирачката нафта

Утрински

Пауел во Бугарија за да му се заблагодари на сојузникот

Утрински

Мевлемот на Пауел за Кремљ

Утрински

Бугарско гратче бара од Колин Пауел да отвори база кај нив

Дневник

Дневник А1 Утрински Вест Утрински Дневник Вест Утрински

13 поврзани вести »

Трифун Костовски е новиот претседател на РФМ

А1 - 18.05.2003

Ракометната Федерација на Македонија доби нов претседател. Трифун Костовски, спонзорот на минатогодишниот европски првак Кометал Ѓорче Петров, го наследи Душко Кадиевски на челната позиција во македонскиот ракомет. Пет ипол часа траеше психолошката игра на нерви на денешното изборно собрание на ...

Кадиевски или Костовски во претседателската фотелја?

Вест

Костовски против Кадиевски во битката за претседател на РФМ

Утрински

Политиката надвор, спортот во сала

Вест

Костовски: Прво ред дома, па успеси надвор

Утрински

Дневник Вест Вест Утрински Дневник Дневник Дневник

12 поврзани вести »

Ќе се исклучуваат села со процент на наплата под 20 отсто

Утрински - 16.05.2003

ЕСМ повторно во акција за наплата на долговите Од вчера „Електростопанство на Македонија" почна со акција на исклучување на струјата на повеќе села во околината на Скопје, Тетово, Гостивар, Куманово, Дебар, Прилеп, Гевгелија и Струмица кај кои процентот на наплата за потрошена електрична енергија е ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ЕСМ се бркаат стручњаци

Утрински

Струјата од 1 јули поскапа за седум отсто

Утрински

Струјата засега не поскапува

Утрински

Поскапувањето на струјата ќе ја влоши наплатата

Дневник

Дневник А1 Утрински Дневник Дневник Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Груевски и Ѓорчев кандидати за лидери на ВМРО ДПМНЕ

А1 - 17.05.2003

Марјан Ѓорчев и Никола Груевски, кандидатите за наследници на Љубчо Георгиевски на лидерската позиција на ВМРО-ДПМНЕ џентлменски се договориле нивните кампањи да се одвиваат коректно, без омаловажување на противникот. Вака било решено на синоќешната седница на извршниот комитет на најголемата ...

Го почитувам Ѓорчев, се определувам за Груевски

Дневник

Комитетот не сака расправии меѓу симпатизерите на Груевски и на Ѓорчев

Дневник

ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе победи

Дневник

Груевски и Ѓорчев во мртва трка

Вест

Дневник Утрински Дневник Вест Вест Дневник

11 поврзани вести »