TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

од 2003-05-19 до 2003-05-25

Со бегалската криза се повредуваaт човековите права

А1 - 25.05.2003

Македонската држава со бегалската криза на косовските Роми на Меџитлија го повредува член 4 од Европската конвенција за човекови права и слободи, според кој секој има право да ја напушти земјата. Ова денеска за А1 на Меџитлија го изјави Ерутко Кафчински, експерт за малцински прашања и бегалски ...

Бегалците мора колективно да се вратат во своите домови

Утрински

Жените и децата на бегалците привремено ќе се сместат во Битола

Утрински

Косовските Роми го викаат Робертсон на Меџитлија

Дневник

Косовските Роми петти ден на Меџитлија

А1

Вест Утрински Дневник Дневник А1 Вест А1 Вест

20 поврзани вести »

Никола Груевски: „Владата ќе ја опоменуваме за сите грешки“

А1 - 25.05.2003

Никола Груевски (33) денеска беше избран за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Груевски, по образование економист, е актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на Македонија. Партијата го презентираше за прв пат по победата на парламентарните избори во 1998 година, именувајќи го за министер за ...

Никола Груевски го презеде кормилото на ВМРО-ДПМНЕ

А1

12-ти конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

А1

ВМРО-ДПМНЕ избира лидер меѓу Никола Груевски и Марјан Ѓорчев

Утрински

Груевски сигурен во победа, Ѓорчев очекува делегатите да се премислат

Дневник

А1 Утрински Дневник Дневник Вест Утрински Утрински Утрински

20 поврзани вести »

Студентите бараат повторно да им се укине партиципацијата

Утрински - 23.05.2003

Филолошки факултет Студентите од Филолошкиот факултет во Скопје вчера се сретнаа со проректорот за настава, Методија Несторовски, незадоволни од тоа дека треба да ја плаќаат партиципацијата и покрај тоа што ја завршиле претходната година заклучно со мартовската испитна сесија.

Универзитетот „Свети Кирил и Методи“ го распиша конкурсот

А1

На Филолошки продолжува протестот

А1

Државните квоти зголемени само на Правен и на Економски факултет

Утрински

По осми пат Денови на кариерата

А1

Вест Утрински Дневник Дневник Дневник Канал5 А1 Вест

19 поврзани вести »

708 жртви, над 8.100 заразени од САРС

А1 - 25.05.2003

Во светот досега како последица на САРС починале 708 лица, а повеќе од 8.100 лица се заразени. Најголем број лица починати од САРС се регистрирани во Кина - 308, каде има и најголем број на заболени - 5.309 лица. По Кина, следуваат Хонгконг со 1.724 заразени, потоа Тајван со 570 и Канада со 140.

Две нови жртви на САРС во Торонто

А1

Укинати забраните за патување во Хонгконг и во Гуангдонг

Утрински

Нова закана од САРС во Торонто

Дневник

Нови 55 заболени од САРС во Тајван

А1

Утрински Дневник А1 А1 Вест Дневник А1 Вест

17 поврзани вести »

Фудбал: Вардар ја одбрани шампионската титула

А1 - 24.05.2003

Вардар ја одбрани шампионската титула во Македонскиот фудбалски шампионат, по денешната победа над Тиквеш од 6:2 во претпоследното 32.коло. За освојување на петтата фудбалска круна немаше потреба да го чека натпреварот со директниот конкурент Беласица Герас Цунев во завршното коло, бидејќи ...

Бунгуров на место Божиновски

Вест

Вардар и Беласица ГЦ со мислите на 1 јуни

Вест

Струмичани мора да победат во Прилеп

Утрински

Прволигашите постигнаа рекордни 34 гола

Дневник

А1 Вест Вест Вест Утрински Дневник Дневник Утрински

15 поврзани вести »

Лошиот менаџмент и слабата банкарска супервизија ги водат банките во пропаст

Капитал - 22.05.2003

Кои се проблемите на македонските банки?Лошиот менаџмент и слабата банкарска супервизија ги водат банките во пропастКако да се врати довербата во банките кога граѓаните се сведоци на партизација на банките, тактизирањето на централната власт за случувањата во одредени банки и неефиаксни судови? ...

Потребна е промоција на македонскиот извоз

Капитал

банки

Капитал

Македонските банки ќе имаат тешка година

Капитал

Банките мораат да го сменат пристапот кон клиентите

Капитал

Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал Капитал

15 поврзани вести »

Ако не ги контролирате криминалците, тие ќе го контролираат регионот

Вест - 24.05.2003

ИНТЕРВЈУ: ЏОРЏ РОБЕРТСОН, ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА НАТО Не се работи за одредени линии на некоја карта, туку за "сообраќајот" кој се одвива преку границите. Не се битни неколку метри таму или ваму, прашањето е како да се запре организираниот криминал......

Европа не може да го третира Балканот како регион во карантин

Утрински

Границите ќе се отворат, но визите ќе останат

Утрински

Од Вардар до Кумровец - карантин

Дневник

Балканот утврди мерки за отворени и безбедни граници

Дневник

А1 Вест Утрински Утрински Дневник Утрински Дневник А1

14 поврзани вести »

Америка ќе ги лови терористите ширум светот

А1 - 22.05.2003

„Американските сили ги заробија или убија половина од најистакнатите лидери на терористичката мрежа Ал Каеда“, изјави денеска претседателот на САД Џорџ Буш. „Америка нема да се откаже од борбата против глобалниот тероризам. Ние ќе ги ловиме терористите насекаде ширум светот“, наглласи Буш.

Ал Каеда повика на нови напади против САД и Евреите

Вест

Ал Каеда е во 90 земји

Вест

Ал Каеда доби нов воен лидер

А1

Можно повторно оживување на Ал Каеда

Утрински

Утрински А1 Вест Вест Утрински Утрински Дневник

12 поврзани вести »

Се бара Даравелски

Вест - 24.05.2003

ВО ОСНОВНИОТ СУД 1 ВО СКОПЈЕ ПОЧНА ИСТРАГАТА ПРОТИВ ЕКСДИРЕКТОРОТ НА ЦАРИНСКАТА УПРАВА Истражниот судија во Основниот суд 1 во Скопје Хилда Мешкова, вчера испратила барање до Министерството за внатрешни работи, кое треба да ја извести дали ексдиректорот на Царинската управа Драган Даравелски е ...

Почна судска истрага за малверзациите на Даравелски

Дневник

Обвинителството бара истрага против Даравелски

А1

Распишана потерница за приведување на Даравелски

Утрински

Даравелски недостапен, МВР чека судски налог за потерница

Дневник

А1 Вест Утрински Дневник А1

10 поврзани вести »

Њу Џерси е првиот финалист во големото НБА финале

А1 - 25.05.2003

Кошаркарите на Њу Џерси втора година по ред се најдобра екипа во источната конференција. Мрежичките се изборија за големото НБА финале откако славеа победа над Детроит во четвртиот натпревар од завршницата на истокот. Уште еднаш Џејсон Кид предводник со дабл - дабл ефект за прва стотка во серијата.

Нетси на чекор до повторување на ланскиот успех

Утрински

Њу Џерси води со 3-0 и е речиси сигурен финалист

Дневник

НБА: Њу Џерси е на чекор од големото финале

А1

Мартин ги доведе Нетси на пола пат до финалето

Утрински

Дневник А1 Вест Утрински А1

10 поврзани вести »